reklama

Avast: Více než třetina Čechů a Češek “prolustrovala” svým partnerům telefon

Avast: Více než třetina Čechů a Češek “prolustrovala” svým partnerům telefon
2022-05-20T16:34:38+01:00
• 21. 5. 2022

Zdroj: Pixabay

Společnost Avast, která je globálním leaderem na poli internetové bezpečnosti, provedla průzkum, na základě kterého vyšlo najevo, že až 78 % respondentů prošly partnerův telefon bez jejich svolení. Nejčastějším důvodem bylo podezření z nevěry.

Prohledání partnerova telefonu přiznala až třetina Čechů

Z provedeného průzkumu vyplývá, že 36 % mužů a 37 % žen prohledalo svým partnerům a partnerkám jejich telefon. Více než tři čtvrtiny (78 %) z nich k tomu přitom neměly svolení (76 % dotázaných mužů a 80 % dotázaných žen). Většina dotázaných (64 %) věří, že k přístupu do telefonů svých partnerů neměla bez svolení právo.

Žádná forma špehování není přijatelná a každý nevyžádaný přístup do zařízení je narušením soukromí,“ říká bezpečnostní ředitelka Avastu Jaya Baloo a vysvětluje: „Kromě toho je velmi tenká hranice mezi šmírováním a stalkingem. Lidé, kteří svým polovičkám prošli telefon, byli ve 27 % případů jen zvědaví. Dalších 9 % však chtělo vědět, kde se jejich partner či partnerka zrovna nachází, a 2 % respondentů chtěla svému partnerovi nebo partnerce nainstalovat do telefonu bez jejich vědomí aplikaci. Jsou to nízká čísla, ale obětem může takové chování způsobit závažné psychologické i fyzické újmy.“

office g86734bbee 1920 1920x1275x

Zdroj: Pixabay

Důvody tohoto počínání jsou různé, patří sem jak podezření z nevěry, tak i pouhá zvědavost. Ve 40 % případů lidé, kteří prohledali partnerův telefon, zjistili, že před nimi partner něco skrýval. Téměř 46 % dotazovaných pak připustilo, že se na základě zjištěných skutečností s partnerem pohádali. Mezi nejčastěji “lustrované” oblasti patří aplikace zaměření na posílání zpráv, sociální sítě, jako jsou například Facebook či Instagram, a také záznamy telefonních hovorů.

Ne každý, kdo chtěl partnerovi či partnerce prozkoumat telefon, musel použít nějaké zákeřné metody: 22 % dotázaných znalo heslo své polovičky, protože už jim je v minulosti řekla, a více než třetina (39 %) ani žádné heslo nepotřebovala, jelikož telefon nebyl nijak chráněný. Ostatní si heslo partnera zapamatovali při zadávání (26 %) nebo jej lstí přiměli, aby jim telefon sám odemkl (5 %). Někteří dokonce použili k odemčení telefonu otisk prstu, který partnerovi sejmuli ve spánku, nebo zvolili jinou podobnou metodu (4 %).

I přes to, že druhá strana můžeme mít podezření a tím pádem důvod k tomu, prohledat partnerův telefon, jedná se o zásah do soukromí. Proto je dobré se před takovou činností chránit:

  • Zabezpečení heslem: Hesla, gesta a biometrické přihlášení jsou nejdůležitější ochranou chytrých zařízení. Díky nim se do telefonu nikdo nedostane, včetně partnerů.
  • Zámek aplikací: PIN kódem, heslem nebo biometrickým přihlášením můžete chránit i své aplikace. Například Avast Mobile Security nabízí funkci, která uživateli umožní zabezpečit aplikace obsahující citlivá data.
  • Používejte bezpečnostní nástroje: Bezpečnostní aplikace, jako je Avast Mobile Security, dokážou rozpoznat stalkerware nebo další aplikace, které se na zařízení dostaly bez svolení majitele. Uživatelům je také pomohou účinně odstranit.

Zdroj: Tisková zpráva

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim