Android omezí aplikace, které nepoužíváte

Android omezí aplikace, které nepoužíváte
2022-04-02T18:00:42+02:00
• 2. 4. 2022

Zdroj: Google

2

Novější verze operačního systému Android mají často novější oprávnění i na věci, o kterých jste ani neuvažovali. Například s příchodem Androidu 13 se aplikace budou muset dotázat na povolení zasílat notifikace. To můžete jednoduše zamítnout a nikdy nebudete otravováni. Aplikace ale mohou mít mnoho oprávnění, což může znamenat i bezpečnostní riziko, ale i na tento problém je zde řešení.

Odebrání oprávnění

Zařízení s Androidem 11 mají funkci, která hlídá, jak dlouho jste nepoužívali nějakou aplikaci. Pokud uběhne několik měsíců od spuštění, systém odebere veškerá oprávnění. Při spuštění následně musí aplikace znovu požádat o přístup k patřičným částem Androidu.

Novinky v Androidu 13 – přibývají užitečné funkce

Google oznámil, že tato funkce bude dostupná i pro mobily se starší verzí Androidu. Konkrétně sliboval, že se jí dočkají mobily s Androidem 6 až 10. Vzhledem k tomu, že Google neaktualizuje tyto verze Androidu, tak funkce do nich míří skrze aktualizaci Google Play Služeb skrze Obchod Play.

FPCJw bWYAEehav 922x2048x

Zdroj: Nikhil Patil (se souhlasem)

Nově tedy může na vašem mobilu docházet k odebírání oprávnění u aplikací, které jste několik měsíců nepoužili. Vývojáři ale mají možnost požádat uživatele, aby tuto funkci pro jejich aplikaci vypnuli. Je k tomu speciální API. Google nesdělil jakékoliv podrobnosti ohledně šíření novinky. Pokud ji ještě nemáte, může trvat i několik týdnů, než se dostane na vaše zařízení.

Zdroje: androidpolice.com, twitter.com, twitter.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Martin Soukup

3. 4. 2022, 8:45

Přijde mi že toto napáchá více škody než užitku. Díky tomu, že je tato funkce automaticky zapnutá a neexistuje způsob jak ji vypnout, leda manuálně u každé aplikace. Ne příliš technicky zdatným lidem mohou přestat fungovat aplikace, které využívají na pozadí ale nikdy explicitně nezapínají a takovéto lidi sotva napadne kontrolovat důkladně zahrabanou položku nastavení v google play.

Což je pěkná zhovadilost. Používám např. databázi Memento, a licenční klíč je jako extra aplikace. Vyžaduje oprávnění k netu pro pravidelnou kontrolu licence, ale nikdy ten klíč samozřejmě nespouštím. Přijde mi to nedořešené.

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat