Xiaomi 11T Pro; zdroj: Dotekomanie.cz
2Domů » Recenze »
Nové Xiaomi 11T Pro navazuje na loňský model Mi10T Pro, přičemž právě tyto modely s písmenkem “T” již tradičně zaujmou nejvýkonnějším procesorem na trhu a zároveň příznivou cenovkou. Tím pádem novinka spadá do vyšší střední třídy. Jak se nové Xiaomi povedlo? Jak fotí jeho 108MPx fotoaparát? Co jeho bleskurychlé nabíjení? Na tyto otázky a další si odpovíme v dnešní recenzi.
Konstrukce
Design nového Xiaomi nenadchne, ani neurazí. Svým vzhledem si ho snadno spletete s mnoha jinými telefony dnešní doby. Plochý přední panel, který má podobně široké rámečky jako většina mobilů střední třídy a stejně tak má přední kamerku v průstřelu uprostřed. To však nemusí vůbec vadit, pouze pokud hledáte něco designově speciálního, poohlédněte se jinde.
Tohle je zkrátka pracant, kde se nehledělo ani tolik na vzhled, ale na výbavu a funkce. S tím souvisí i možná pro některé menší zklamání – oproti předchůdci Xiaomi Mi10T Pro působí novinka méně hodnotně a i to sklo na zádech spíše evokuje plast. Na druhou stranu je telefon lehčí, loňský model byl více masivní. Oproti němu je hmotnost o 14 gramů nižší (celkem 204 g) a tloušťka pak 8,8 mm oproti 9,3 mm vloni. Je to stále velký telefon, ale určitě o něm budete v kapse vědět o něco méně než u zmíněného předchůdce.
Testovali jsme Meteorite Gray neboli šedou s jemnou imitací broušeného kovového materiálu na zádech, která jsou nicméně lesklá. K dispozici je však také bílá a světle modrá. Rám zařízení je kovový, což je rozhodně dobře. Přerušuje ho jen hořejšek, kde je plastový předěl pro antény a zároveň je zde druhý reproduktor a také infraport. Máme tu tedy stereo reproduktory, které hrají výtečně.
Rozhodně se mi také líbí přítomnost infraportu, díky němu můžete pomocí vestavěné aplikace ovládat třeba vaši televizi nebo jinou domácí elektroniku. Xiaomi je dnes přitom skoro jediné, kdo ho do telefonů stále dává. Někoho pak může zklamat absence bezdrátového nabíjení, které se ale ve střední třídě stále tak často nevidí a vzhledem ke 120W nabíjení byste asi ani nikdy nechtěli nabíjet pomalu bezdrátově.
Xiaomi 11T Pro; zdroj: Dotekomanie.cz
Čtečka otisků displeje si našla své místo na boku v zapínacím tlačítku. Toto řešení funguje absolutně skvěle stejně jako už u předchůdce a je velmi rychlé. Někdo by ji možná radši viděl v displeji, já s umístěním ale nemám sebemenší problém. Výhodou je také možnost aktivovat snímání otisku pro odemčení až po stisknutí tlačítka, nikoliv jen při doteku.
Telefon nabízí odolnost s certifikací IP53, což znamená v podstatě žádnou voděodolnost. Pokud hledáte voděodolný model, asi je třeba poohlédnout se u jiného výrobce.
Velice pochválit musím vibrační (haptickou) odezvu. Je vskutku vynikající a dává vám velmi krátké, ale za to příjemné vibrace v celém systému a celé používání je tak zase o něco příjemnější. Je podobně dobrá jako třeba u iPhonů.
Displej
Zobrazovací panel nabízí úhlopříčku téměř 6,7 palce s rozlišením 2400 x 1080 a samozřejmostí se i v této vyšší střední třídě stává 120Hz obnovovací panel. Jen moc nechápu, proč je ve výchozím stavu po nastavení telefonu aktivních jen 60 Hz a vyšší frekvenci musíte manuálně zvolit v nastavení. Oproti loňskému modelu, který zaujmul 144Hz LCD displejem, je zde naštěstí už AMOLED panel. Za skvělou odezvu systému a plynulost pak zřejmě může také vysoká frekvence snímání dotyků 480 Hz (běžně přitom bývá jen 240 Hz).
Displej kryje Gorilla Glass Victus, které by mělo vydržet nějaký ten pád i z dvou metrů. Nicméně proti škrábancům v případě tohoto Xiaomi tak odolné není, telefon dorazil na test již s mnoha škrábanci zřejmě od předchozího uživatele/redaktora. Ty naštěstí byly celkem mělké a nijak nebyly vidět při používání, pouze při podrobnějším zkoumání.
Hardware
Uvnitř máme ten nejlepší procesor, který v současné době v Android telefonu můžete mít, a to Snapdragon 888 5G. Zařízení je opravdu rychlé a pochválit musím skvělou optimalizaci. V populárním benchmarku získal telefon skóre kolem 3200 bodů (multi-core) a 800 (single-core). Stejně jako u jiných recenzí, i zde jsme spustili benchmark pětkrát přímo za sebou a při pátém běhu skóre mírně pokleslo na 2950 / 650.
Specifikace Xiaomi 11T Pro
- displej: 6,67 palců, 2400 x 1080 pixelů, 120 Hz, až 1000 nitů, AMOLED, HDR10+, Dolby Vision
- procesor: Snapdragon 888
- RAM: 8 GB
- úložiště: 128/256 GB
- Duální SIM
- Android 11 + MIUI 12.5
- Foťáky:
- zadní – 108 MPx, f/1,75
- 8 MPx, 120°
- 5 MPx, makro
- přední – 16 MPx, f/2
- zadní – 108 MPx, f/1,75
- čtečka otisků prstů na straně
- stereo, Harman Kardon, Dolby Atmos
- 5G, Bluetooth 5.2, WiFi 6, NFC, IR blaster
- rozměry: 164,1 × 76,9 × 8,8 mm, 204 gramů
- baterie: 5000 mAh + 120 W nabíjení
Baterie a nabíjení
Hlavní hřeb večera je v případě Xiaomi 11T Pro jednoznačně nabíjení. To probíhá výkonem 120 W, což je hodnota vyšší, než jsou běžně nabíječky na notebooky. Díky tomu nabijete 5000 mAh opravdu bleskurychle.
Při testování se za 10 minut z úplně vybitého telefonu nabilo 60 procent, což je opravdu skoro neuvěřitelné. Jedno procento přibývá rychlostí zhruba 10 sekund. Na plné nabití se telefon dostal za 19,5 minuty. Pokud tedy potřebujete na poslední chvíli před odchodem z domova nabít, tohle Xiaomi vás rozhodně nezklame.
Výdrž baterie je pak nadprůměrná, při méně náročném dni není problém přežít do večera následujícího dne.
Fotoaparát
Na zádech máme celkem tři fotoaparáty, ale nenechte se zmást, použitelné jsou pouze dva z nich. Máme tu hlavní 108MPx snímač, ultra širokoúhlý snímač s rozlišením 8 MPx a zbytečný makro snímač. Hlavní senzor bohužel nemá optickou stabilizaci. Video nahrává telefon maximálně v 8K, na výběr máte také 4K 60 fps a nižší. Ultra širokoúhlý snímač zvládne video ale maximálně v rozlišení 1080p 30 fps.
Den
Výsledné snímky jsou líbivé a na můj vkus možná občas až příliš kontrastní. Dynamický rozsah je super, telefon si dobře poradí se stíny a HDR se ve výchozím nastavení aktivuje automaticky. Aplikace fotoaparátu je rychlá, stejně jako přepínání mezi objektivy.
Hlavní snímač; zdroj: Dotekomanie.cz
Noc
V noci telefon dokáže automaticky aktivovat noční režim, i přesto doporučuji použít samostatný režim, nabízí vždy lepší výsledky. Snímání fotky ale neprobíhá tak dlouho, což je možná způsobeno chybějící optickou stabilizací. Přesto jsou na vyšší střední střední výsledky velice dobré a nadprůměrné.
Bez nočního režimu vs noční režim; zdroj: Dotekomanie.cz
Noční režim; zdroj: Dotekomanie.cz
Ultra širokoúhlý
Ultra širokoúhlý snímač je skoro tradičně u telefonů střední třídy celkem zanedbaný. Nabízí rozlišení pouze 8 MPx, což zkrátka není tolik, radši bych zde viděl 12 MPx. Stále s ním ale pořídíte pěkné snímky. Jen v noci je použití nočního režimu skoro nutnost.
Hlavní vs ultra širokoúhlý snímač; zdroj: Dotekomanie.cz
Bez nočního režimu vs noční režim; zdroj: Dotekomanie.cz
Software
Operačním systémem je Android 11 s nadstavbou MIUI 12.5.11, přičemž bezpečnostní aktualizace je v době psaní recenze ze září letošního roku. Pokud znáte systém MIUI, zde budete jako doma. Pochválit musím nádherné živé tapety (s názvem super tapety), které nabízí navíc krásný přechod z uzamčené obrazovky na domovskou. Naopak kritiku si zaslouží větší počet předinstalovaných aplikací třetích stran (Facebook, Netflix, LinkedIn, Wps Office, TikTok, Amazon Shopping). Naštěstí jdou tyto aplikace zcela odinstalovat.
Zdroj: Dotekomanie.cz
Celkově je optimalizace výborná a vše je velmi plynulé a líbí se mi také větší počet animací. Například animace mazání aplikace je povedená a je to pěkný detail, kterého si cením. Je tu také rozdělená notifikační lišta na dvě části. První vyvoláte tažením shora v levé části a ukáže vám všechny notifikace. Pro aktivaci nějaké funkce nebo konektivity je tu nově Centrum ovládání, které vyvoláte tažením shora v pravé části obrazovky. V nastavení si ale můžete přepnout na původní sjednocené zobrazení.
Xiaomi pak nic neudělalo s agresivním systémovým dark modem. Systém ho totiž umí vynutit i u aplikací, které ho nepodporují. Ve výchozím nastavení to takto dělá u všech aplikací a dělá to trochu neplechu. Například nejsou vždy vidět některé prvky (jsou například černé na šedém podkladu). V nastavení systému si toto ale můžete vypnout i pro konkrétní aplikace.
Zhodnocení
Tohle není designovka, tohle je prostě pracant, který bude skvěle sloužit. Určitě naleznete na trhu hezčí telefony, ale vzhled tohoto modelu vás rozhodně neurazí. Jako dvě největší přednosti telefonu hodnotím bleskurychlé 120W nabíjení a dále top procesor Snapdragon 888. Především první zmíněná funkce je unikátní a telefon s rychlejším nabíjením dnes neseženete.
Pochválit musím také skvělý 120Hz AMOLED displej, kvalitní hlasité stereo reproduktory nebo velmi rychlou čtečku otisků prstů na boku zařízení. Systém je výborně optimalizovaný a uživatelskému zážitku přidává také vynikající haptická vibrační odezva. Není ale všechno zlato, co se třpytí. Ne každému sedne nadstavba MIUI, a při pohledu na konkurenční modely tu bohužel chybí voděodolnost, optická stabilizace fotoaparátu nebo bezdrátové nabíjení.
Co se týče konkurence, tak asi největším rivalem je ve výsledku levnější brácha v podobě Xiaomi 11T, který je v podstatě identický, jen má stále dostatečně rychlé 67W nabíjení, nenatáčí 8K video a má slabší procesor Dimensity 1200 5G. Tím ale rozdíly končí a můžete díky tomu ušetřit 3 tisíce korun. Konkurence v podobě jiných značek je také silná, můžete mít třeba voděodolný Samsung Galaxy A52s nebo A72 s teleobjektivem. Zajímavou alternativou může být také menší ZenFone 8 nebo o trochu dražší OnePlus 9.
Klady
- Vysoký výkon
- Bleskurychlé nabíjení na 100 procent do 20 minut
- 120Hz AMOLED se skvělou optimalizací systému
- Skvělé stereo reproduktory a vibrační odezva
- Velmi rychlá čtečka otisků prstu
Zápory
- Absence voděodolnosti
- Absence bezdrátového nabíjení
- Obyčejný nepříliš zajímavý design
Ceny Xiaomi 11T Pro
- Xiaomi 11T Pro 8 GB + 128 GB za 15 999 Kč
- Xiaomi 11T Pro 8 GB + 256 GB za 16 999 Kč
Domů » Recenze »
Lucie Vejchodová
Zdravím, četla jsem více recenzí toho telefonu a v jedné z nich se psalo toto “Bohužel jde ale zvuk vždy přes sluchátko i tu horní mřížku zároveň. Vždy! Což platí také pro hovory, takže i na nižší hlasitost slyší každý kolem váš hovor, což je stupidní.” Zajima mě jestli to tak vážně je.
Miroslav Růžička
Dobrý den, telefon jsme bohužel již odeslali zpět výrobci a nemáme jej tak už k dispozici, ale osobně jsem si ničeho takového nevšiml.