reklama

Google začíná blokovat instalaci svých aplikací z neznámých zdrojů

Google začíná blokovat instalaci svých aplikací z neznámých zdrojů
2021-02-05T20:16:18+01:00
• 6. 2. 2021

Zdroj: Google

8

Možnost instalace aplikací z neznámých zdrojů se nabízí takřka na každém smartphonu, tabletu nebo jakémkoliv zařízení se systémem Android. Měli by ji využívat jen zkušení uživatelé, jelikož instalací aplikace z neoficiálních zdrojů může způsobit více komplikací než pozitivních výsledků. Hrozí například infikování smartphonu malwarem nebo ještě nebezpečnějším softwarem. Ukazuje se, že Google začíná blokovat u některých aplikací tuto možnost instalace.

Konec manuální instalace?

Když se představí nový Pixel smartphone od Googlu, zpravidla přijde i s novými aplikacemi, respektive verzemi. Následně se mnozí snaží tyto aplikace extrahovat v podobě APK balíčků, aby si je mohli vyzkoušet ostatní uživatelé, zpravidla majitelé starších Pixel mobilů.

Letos tomu bylo ale trochu jinak. Po uvedení Pixelu 5 (recenze) se samozřejmě začalo s extrahováním aplikací, ale u dvou konkrétních byly komplikace při instalaci. Některým uživatelům se objevila chyba (viz níže), že nelze provést instalaci, jelikož verifikace selhala.

APKMirror Fail to install google pixel5 sortasage portrait 369x690x

Zdroj: xda-developers.com

Vzhledem k tomu, že se tato obrazovka zobrazila jen některým uživatelům, nevěnovala se tomu pozornost. Nyní máme ale bližší představu, co se vlastně děje a proč instalaci na některých zařízeních nebylo možné učinit. Dle XDA Developers došlo na použití nových možností Androidu 11. Konkrétně se jedná o AppIntegrity s využitím nových API pro vývojáře.

Google konkrétně u aplikací Google Fotoaparát a Google Záznamník kontroluje zdroj, odkud dochází k instalaci. Aplikace mají definované, že jediným povoleným zdrojem je Obchod Play. To je uvedeno v manifestu a následně kontrolováno novinkou AppIntegrity.

<meta-data android:name=“com.android.stamp.source“ android:value =“https://play.google.com/store“/>

XDA Developers ale neobjevilo všechny prvky, jak dochází k ověřování aplikací a zejména pak zdrojů. Google si tentokrát dal práci, aby systém nebylo možné jen tak obejít. Dokonce nepomůže ani snaha instalace z upraveného Obchodu Play.

Google se k novince nijak nevyjádřil a není tedy jasné, co ho vedlo k omezení instalace u těchto aplikací z jiného místa než Obchodu Play. Může se jednat o bezpečnostní novinku, případně nechce instalaci aplikací, které nemusí na jiných zařízeních správně fungovat.

Na druhou stranu zde hrozí možnost, že tento systém v Androidu 11 začnou využívat další vývojáři, kteří takto omezí instalaci z neznámých zdrojů a budou ji limitovat na jeden obchod, případně na několik vybraných.

Zdroj: xda-developers.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Renault TV

7. 2. 2021, 12:51

To jsou blbci zakazovat neznámé instalace, to je taková blbost chci si třeba zahrát staré hry nebo staré verze her které již nejsou na google play jako např.: původní angry birds rozhodně je to blbost a Google se tím akorát omezuje a uživatele to jen našve takže „bravo“

Honza Miksa

7. 2. 2021, 0:03
Android aplikace

Toto může být zneužitelné ke geoblokaci. Používám několik aplikací instalovaných přes APK protože v ČR nejdou nainstalovat přes Google Play. Nějak se nám z Androidu stává iphone

Ivo Czech

6. 2. 2021, 22:46

Systém žádná sláva a ještě začnou vymýšlet kraviny. Už nějakou dobu si pohrávám s myšlenkou, pořídit si iPhone.

Pokud ti vadí toto u androidu tak jít do IOSu je ještě větší fail. I když chápu, že jiná volba neni.

Ivo Czech

7. 2. 2021, 0:23

To už bude jen o komfortu… Do androidu jsem se nastěhoval jen z nutnosti. Měl jsem BlackBerry a nic lepšího bohužel není.

Renault TV

7. 2. 2021, 12:53

Ještě je jedna možnost Windows phone nebo starší Bada OS a nebo taky Firefox OS

Vis Maior

6. 2. 2021, 14:06

Utahování šroubů pokračuje dál pokračuje a ve všech směrech. Tento rok a následující, bude pro lidi hodně těžké

Joseph Carollac

7. 2. 2021, 5:38

Souhlas

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim