reklama

Evropský parlament odhlasoval povinné značení opravitelnosti

Evropský parlament odhlasoval povinné značení opravitelnosti
2020-12-02T09:30:19+02:00
• 2. 12. 2020

Zdroj: Secondhandapp.com

Evropský parlament podpořil konečné spotřebitele v souvislosti oprav spotřební elektroniky, kterou je mnohdy lepší nahradit novým výrobkem, než s ním zajít do nejbližšího servisu. Úspěšným hlasováním prošlo usnesení ukládající výrobcům uvádět životnost nebo opravitelnost v momentě jeho zakoupení, čehož se rovnou chytly dva státy z Evropské unie. Konkrétně Rakousko a Francie jde naproti těmto krokům již od začátku příštího roku.

Co nejdříve povinně

Celkem 395 hlasů pro, 94 hlasů proti, 207 hlasů zdržených je výsledek pro novou politiku, která má spotřebitele „jasně, okamžité, viditelné a srozumitelné“ informovat o předpokládané životnosti a opravitelnosti zakoupeného produktu.

Evropská komise by tak nyní měla vyvinout tlak na všechny producenty, aby v co nejkratší možné době zavedli povinné označování u zařízení. Výrobci se tomu nevyhnou už od začátku příštího roku ve Francii, kde tzv. index opravitelnosti musí být uveden například u chytrých telefonů či přenosných počítačů.

Francie opravitelnost 400x300x

Zdroj: iFixit.com

Štítek bude vyobrazovat skóre do 10 bodů, což můžete za 15 let existence znát od známé firmy iFixIt. Naši jižní sousedé v Rakousku vymysleli sníženou daň pro firmy zaměřené na opravy. Navíc stát bude sám poskytovat dotace pro spotřebitele.

Podle posledního průzkumu až 77 % občanů EU nechá zařízení raději opravit, přičemž 79 % si myslí, že výrobci by měli ze zákona usnadnit opravu nebo výměnu konkrétního dílu.

Zdroje: ifixit.com, gsmarena.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Antonín Horňáček

Členem Dotekománie od samotného založení a tato věrná podpora trvá více než 10 let. Oblíbeným výrobcem je jednoznačně kalifornský Apple, ale velmi rád vzpomíná na BlackBerry.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat