reklama

První systém detekující používání mobilu při řízení nasazen

První systém detekující používání mobilu při řízení nasazen
2019-12-02T20:42:14+01:00
• 1. 12. 2019
6

Používání mobilního telefonu během řízení vozidla je v mnoha krajinách zakázané a někde není povoleno ani používání příslušenství v podobě hands-free. Odborníci varují, že je zde problém ve soustředění. Dle některých studií je používání mobilních telefonů stejně nebezpečné jako požití tří piv. Do této chvíle bylo jen na policistech, aby hledali ty, kteří poruší zákaz, ale nyní se objevuje nový automatický systém.

Používání mobilu při řízení

Nějakou dobu se vyvíjely systémy, které by mohly automaticky detekovat používání mobilního telefonu během řízení vozidla. Problém se čím dál více zhoršuje, jelikož dnes nejde jen o posílání zpráv a telefonování. Někteří řidiči vyřizují e-maily, komunikují na sociálních sítích a používají například video hovory. Nyní jsme se ale dočkali první oficiálního nasazení automatického systému detekce.

Konkrétně se novým systémem může pochlubit New South Wales v Austrálii. K detekci používání mobilu používají kamerový systém, který zachytí obrázek řidiče, následně systém založený na umělé inteligenci se pokusí detekovat, jestli řidič používá smartphone. Pakliže dojde k pozitivní shodě, systém má k dispozici i poznávací značku, takže dohledání vlastníka vozidla je značně jednoduché.

Celý systém pracuje automaticky, i tak lze očekávat, že bude hodně řidičů rozporovat důkazy, což by mohlo zaplavit tamější úřady. I tak celý systém by měl značně snížit takové chování. Nyní je samozřejmě otázkou, kdy se tento systém rozšíří do dalších krajin. Ve své podstatě není potřeba nového hardwaru, stačilo by aktualizovat současný software.

Úřady v New South Wales chtějí do roku 2021 snížit počet úmrtí na silnicích o 30 % a očekávají, že novinka bude mít významný vliv na celková čísla. Výhodou je, že jejich systém detekce pracuje ve dne i v noci, za každého počasí. Zejména v noci je používání mobilního telefonu velmi nebezpečné.

Zdroje: tipcars.com, theguardian.com, splitshire.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Jarek Jerrgoo

2. 12. 2019, 20:05

Přemysle, takto nějak jsou psané podvodné mejly, ktaré nám chodí do pošty – blbě přeložené do našeho jazyka – co jste měl z gramatiky? Schválné se neptám, z češtiny – protože na dobrou známku z češtiny se stačí naučit literaturu. JH

Milan Nedbálek

1. 12. 2019, 20:37
Android aplikace

Dokud bude handsfree v cajku, tak mi to nevadí. Telefon nemusím brát za jízdy do ruky. A pokud nemá ještě někdo v autě handsfree, tak headset nestojí zas tak moc. Docela ale nechápu, když vidím někoho v káře za mega a telefonuje s přístrojem u ucha.

Matěj Vondráček

1. 12. 2019, 13:54
Android aplikace

V Číně mají tenhle systém dávno a řídiči dostanou pokutu jen pokud se podobají za uchem

Přemysl Vaculík

VIP 1. 12. 2019, 13:56

Tak asi bude lepší napsat „ve svobodném světě“? :D

Hakus von Tyros

1. 12. 2019, 13:51
Android aplikace

Super.
Dočkáme se obdobného i v Česku ?

Přemysl Vaculík

VIP 1. 12. 2019, 13:58

No, hodilo by se to, co si budeme nalhávat. Dost často vidím takové chování. Kolikrát si připadám divně, že zajedu bokem nebo na čerpací stanici, abych vyřídil věci na mobilu.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim