reklama

WWDC 2019: vývojář Daniel Rutkovský a jeho dojmy ze San Jose

WWDC 2019: vývojář Daniel Rutkovský a jeho dojmy ze San Jose
2019-06-11T18:00:27+01:00
• 11. 6. 2019

Úžasná, jedinečná a nezapomenutelná – taková byla třemi slovy konference WWDC od společnosti Apple. Nikde jinde jsem nezažil takovou atmosféru, nadšení pořadatelů a očekávání účastníků… A jejich následné překvapení. A vše dokreslovala kulisa a atmosféra vývojářů z celého světa, kteří tu spolu sdíleli své zkušenosti, jeli networking nebo si jen tak povídali o všem možném.

WWDC z pohledu vývojáře

Od lidí, co konferenci navštívili poněkolikáté, jsem se dozvěděl, že tohle bylo nejlepší WWDC, které navštívili, a já tomu věřím. Letos toho Apple ukázal opravdu hodně – i proto, že vloni se zaměřil na performance a letos přišly změny a inovace. Samozřejmou a největší novinkou je SwiftUI, který naprosto mění přístup, jak se vyvíjí aplikace, resp. jejich UI.

Nově bude vše reaktivní, nebude se používat Interface Builder a odchází se od MVC architektury směrem k MVVM. Další úžasný nápad je Sign In with Apple, což bude určitě krok kupředu při přihlašování a ochraně soukromí. A v neposlední řadě bylo zajímavé zaměření na Accesibility (podporu lidí s postižením), které bylo znát v průběhu celého WWDC. Toto téma se neslo skrze Labs s Apple inženýry, oficiálními WWDC přednáškami i tajnými lunch sessions.

Když už jsem zmínil přednášky, všem, co neměli tolik štěstí a nemohli na místo či je Apple nevylosoval, určitě doporučuji projít si vše na developer.apple.com/videos/wwdc2019/. V přednáškách bývá vše srozumitelně vysvětleno a člověk se naučí hodně nového. Už teď ale rozhodně projděte SwiftUI (ano opakuji se) a pak Combine (Apple reakce na RectiveX).

Já jsem z týdnu v San Jose naprosto nadšený! Užil jsem si to v maximální možné míře a za rok se chci za každou cenu vrátit. Pokud přemýšlíte, jestli WWDC za ty peníze stojí, má odpověď je – rozhodně ano! Nebylo to jen o přednáškách, ale i o skvělých lidech, co jsem zde potkal.

Nezbývá než vše zakončit motem celé konference. Write code. Blow minds. Make magic.

Co stojí za speciální zmínku?

Neuvěřitelný začátek konference. Cheerování Apple inženýrů při vyzvedávání propriet, potřesení rukou s Timem Cookem a atmosféra na Keynote, která byla streamovaná po celém světě (a kde bylo v sále 6 tisíc lidí).

Program pro vývojáře byl rozdělen do dvou sekcí – sessions a labs. Sessions, neboli přednášky (konaly se ve čtyřech „menších“ sálech. Takže na nich bylo „jen“ kolem dvou tisíc lidí), byly streamované, a tak přidanou hodnotu na místě tvořily hlavně technické „Labs“, kde se mohli vývojáři radit přímo s Apple Inženýry, kterých bylo v dalších dnech po keynote na WWDC opravdu hodně. Pokud člověk přinesl i konkrétní kus problémového kódu, byli místní inženýři ochotní se do něj podívat a pomáhat.

Skvělá byla přednáška o tom, jak se dělají aplikace, které vyhrávají Apple Design Award (ELOH je naprosto výborná) a jak vylepšit UI v iOS 13. Pro nás v SYNETECHu byly důležité přednášky o arkitu, realitykitu a reality composeru, které byly obrovskou změnou a přínosem pro vytváření našich tak oblíbených AR scén.

Všechny přednášky byly streamované až na dvě tajné lunch sessions. Jistý Chris nám vyprávěl o tom, jak před jedenácti lety úplně ztratil zrak a stal se slepým architektem. Povídal, jak se z toho vzpamatovával, jak mu pomohly technologie, a jak dál dělá architekta a snaží se pomáhat lidem, kteří mají nějaká postižení. Velmi inspirativní řeč, která lehce naváděla k tomu, že i my jako vývojáři bychom na takovéto lidi neměli zapomínat a dělat aplikace tak, aby je mohli používat i postižení. Druhou tajnou prezentací byla řeč od robotičky, která mimo jiné dělala pro NASA, a i tady šlo o poselství v duchu, že my, vývojáři, můžeme pomoci světu.

Pokud zmiňuji mimořádný program, pak tady nejde zapomenout na běh nachystaný ke „Global Running Day“. A ne ledajaký běh. Účastníci mohli protáhnout nohy pět kilometrů podél kanálu řeky hned vedle kongresového centra s vítězkou olympijského, bostonského a chicagského maratonu, Joan Benoit Samuelson.

WWDC cenilo aktivitu lidí, a tak jsme po celou dobu akce mohli sbírat piny. Na začátku jsme jich každý dostal 5 plus vlajku našeho státu a v průběhu konference byla možnost dostávat další za různé aktivity, jako třeba výše zmíněný běh, večerní tance či účasti na akcích. Ne, že by tu člověk potřeboval na tyhle věci extra motivaci, ale byl to bonus, co potěší.

Důležité byly i eventy a party dalších firem, které se konaly blízko WWDC. A neméně zajímavá byla také konference AltConf, která se konala v protilehlém hotelu a kam chodili lidé, kteří doufali, přijeli na místo, ale na WWDC se nedostali.

Názor na novinky:

SwiftUI

Z vývojářského hlediska (a taky mého) to úplně nejlepší, co sklidilo potlesk v celém sále. Jedná se o zbrusu nový přístup k programování UI aplikací a já se nemůžu dočkat, až si ho pořádně vyzkouším. Z toho, co jsem mohl vidět, je to ale naprostá bomba!

Zkoušel jsem macOS Catalina Beta funguje, ale rozhodně nedoporučuju zatím instalovat. Nějaká data jsem ztratil, kvůli integraci s iCloud Drivem a zatím se mi počítač pořád přehřívá a rychle vybíjí. Ale za to, abych mohl vyzkoušet SwiftUI, to rozhodně stálo. Je to skvělý krok Applu, o kterém se tu šušká, že je připravován už 6 let.

watchOS

Skvělý posun k nativnímu AppStoru! Začne vznikat mnohem víc aplikací přímo pro hodinky, které už teď jsou skoro dokonalé a tohle je zase posune o kousek dál.

macOS

Naplnily se asi všechny předpovědi. Tedy alespoň ty, které se donesly i ke mně. Za zmínku stojí připojení externího iPadu, na které se dlouho čekalo.

Mac Pro

Na keynote jsem si říkal, že to je hodně předražená krabice, kterou využijí leda tak filmová studia a zvukaři. V dalších dnech jsme se na Mac Pro mohli podívat zblízka. Ve „Studiu“ bylo těchto strojů několik a u každého stál zaměstnanec Applu a ukazoval ho v akci, takže nám bylo řečeno i předvedeno, jak se dá nový Mac Pro použít pro mixování hudby pomocí Logic Pro X (konkrétně byla ukazována hudba k filmu How to train your dragon), či jak jej využít při stříhání filmů nebo při práci s fotkami.

A abychom si vše prohlédli pěkně do detailu měl Apple připravené demo, kde jsme mohli pomocí rozšířené reality nahlédnout do samotných útrob Macu Pro i do nového Pro Display XDR, což byla skvělá ukázka využití AR v praxi.

iPadOS

Úžasný! Myslím, že se konečně vyvíjí situace, kdy pro mnoho lidí bude dávat smysl mít iPad místo Maca. Podle mě tahle novinka vypadá parádně.

iOS

Protože jsme dostali barevné bundy a všechno je tu plné neonů, víc barviček jsme prostě tak nějak čekali… Takže Dark mode zas tak moc nepřekvapil

tvOS

Neurazí, nenadchne. Tady asi není moc věcí, které říct navíc proti oficiální prezentaci.

Článek vznikl ve spolupráci s vývojářským studiem SYNETECH.cz

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Redakce

Dotekománie vás provede světem mobilních zařízení a technologií. Čtěte, ptejte se, komentujte.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat