reklama

Chrome – úsporný režim se jmenuje Lite mode aktualizováno

Chrome – úsporný režim se jmenuje Lite mode [aktualizováno]
2019-04-24T06:30:02+01:00
• 24. 4. 2019

Aktualizováno 24. 4.

Před měsícem jsme se dozvěděli, že Chrome dostává další úsporný mód, který měl napomoci v situacích s velmi pomalým připojením. Dnes došlo na oznámení, že dochází k přejmenování původního úsporného režimu na Lite mode, takže se v podstatě vše zastřešuje pod jeden název. Lite mode se stále bude snažit o úsporu dat, ale když bude trvat načtení webu více než 5 sekund, vyžádá se velmi osekaná webová stránka – běžný web projde optimalizačním procesem na Google serverech.

Bohužel Google zároveň oznámil konec doplňku Spořič dat pro běžný Chrome pro počítače. Konkrétně by měl přestat fungovat už v Chromu 74.

Původní článek 13. 3.

Google vylepšil svůj webový prohlížeč Chrome u funkci úspory dat, kdy přesměruje datový tok přes své servery a snaží se optimalizovat připojení tak, abyste do svého zařízení stáhli co nejmenší objem bez vlivu na kvalitu. Ostatně informace o úspoře při prohlížení webových stránek můžete sledovat skrze menu v samotné aplikaci. Nyní přidává jednu novinku, o které vás bude informovat v adresním řádku.

Chrome s Lite připojením

Vývojáři se zaměřili zejména na situace, kdy načítání webové stránky trvá dobu delší než 5 sekund. Respektive Chrome počká maximálně tuto dobu, a pokud se během ní neobjeví smysluplný obsah, zapojí novou funkci. V podstatě se servery postarají o HTTPS stránky tak, že je optimalizují a sníží datový tok na přijatelnou úroveň bez vlivu na kvalitu.

Tato novinka se aktivuje i na velmi pomalém připojení. Konkrétně se zmiňuje 2G nebo pomalejší 2G. O přepnutí na Lite připojení je uživatel informován v adresním řádku, přičemž se změní také barva textu na světle modrou. Zde se tedy nemusíte obávat, že došlo k vypnutí zabezpečeného HTTPS připojení.

Google myslel i na situace, kdy nechcete tuto úpravu. Po kliknutí na ikonu Lite se objeví jednoduchá nabídka, skrze kterou si můžete vyžádat normální neupravenou verzi HTTPS. Chrome si zapamatuje vaši volbu, a pokud zaznamená častější vypínání, nebude ji vůbec aktivovat. Případně si zapamatuje, na kterých stránkách jste vypnuli novou funkci.

Chrome se v tomto speciálním režimu stará jen o webovou stránku a nijak si nevšímá cookies, hesel či dalších osobních údajů. Lite připojení je k dispozici v Chromu ve verzi 72.

Zdroje: 9to5google.com, androidpolice.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim