reklama

Google začíná omezovat přístup k SMS a historii volání aktualizováno

Google začíná omezovat přístup k SMS a historii volání [aktualizováno]
2019-01-15T17:25:39+01:00
• 15. 1. 2019
1

Aktualizováno 15. 1.

V říjnu minulého roku jsme vás informovali, že Google mění pravidla k přístupu k informacím u SMS zpráv a historie volání. Nyní ale došlo na vymáhání nových podmínek a Google bude vyžadovat po vývojářích, aby jejich požadavky k přístupu k těmto informacím byly oprávněné. Vývojáři musí projít schvalovacím procesem po vyplnění speciálního formuláře.

Tasker zřejmě získá výjimku u Googlu

Je tedy možné, že v dohledné době zmizí z Obchodu Play aplikace, které neprokázaly jednoznačně, že potřebuje data z SMS a historie volání. Respektive se zde bude také hodnotit, jestli jsou uživatelé jasně obeznámeni s nutností k přístupu k těmto datům.

Původní článek 8. 10.

Již jsme se dočkali oznámení, že sociální síť Google+ končí. Jeden z důvodů byl bezpečnostní problém. V tomto ohledu ale nešlo jen o strohé oznámení. Google rovnou oznámil další změny, které se dotknou i uživatelů s účtem u Googlu. V podstatě došlo k přepracování oprávnění.

Oprávnění v novém

Pakliže jste se k nějaké stránce přihlašovali prostřednictvím svého Googlu účtu, vyskočila na vás obrazovka s informacemi, co bude aplikace potřebovat a k čemu má mít přístup. Vše bylo pohromadě na jednom místě, přičemž pro detailnější informace jste museli klikat na ikony. To mnoho uživatelů nedělá a v podstatě vše potvrdí bez většího přemýšlení.

V rámci změn se dočkáme většího množství dialogových oken. Na každém bude vysvětleno, k čemu je dané oprávnění. K dispozici budou samozřejmě dvě možnosti – souhlasit nebo nesouhlasit. Google si od této změny slibuje, že uživatelé budou více číst a budou mít větší přehled o tom, co aplikace nebo web bude těžit z uživatelského účtu.

Proces je evidentně delší, ale důvodem je zvýšení povědomí, k čemu bude aplikace přistupovat. Trochu si nedokážeme představit, jak moc bude otravné vše odklikávat u aplikací, které potřebují celou plejádu oprávnění.

Změny pro Gmail a androidí aplikace

Další novinka se týká k přístupu k Gmailu. Google značně omezí tuto možnost na aplikace, které vyžadují ke svému fungování tento přístup. Znamená to, že k Gmailu se dostanou jen emailoví klienti, zálohovací systémy pro email nebo podniková řešení, jako jsou CRM systémy a podobně.

Změnou projdou i oprávnění aplikací zaměřující se na SMS a historii volání. Jednoduše se dá říci, že k těmto datům budou mít povoleny přístup jen aplikace, které budou fungovat jako základní řešení pro volání a posílání SMS zpráv. Budou zde výjimky v podobě hlasových schránek nebo zálohovacích aplikací. Další změny v rámci zabezpečení uvedl Google na svých stránkách:

  • Upřesnili jsme zásady ohledně škodlivého chování, které nyní zakazují aplikace na sledování a komerční spyware.
  • Upřesnili jsme požadavky programu Pro celou rodinu a pokyny deklarace obsahu určeného primárně dětem, které nyní zakazují nesprávný popis zúčastněných aplikací a nesprávně uvedenou cílovou věkovou skupinu.
  • Aktualizovali jsme zásady ohledně uživatelských údajů a oprávnění, aby byly jasnější a přesnější. Nově také omezují využití oprávnění k SMS a seznamům hovorů.
  • Odstraňujeme také uživatelské údaje dostupné u poskytovatele kontaktů. Další informace zobrazíte kliknutím sem.
  • Aktualizovali jsme sekci Vynucení, která nyní vysvětluje rozsah pokrytí zásadami, včetně akcí, které můžeme u aplikací provést v případě porušení zásad.

Pokud si nyní chcete jen tak zkontrolovat, jak je váš Google účet zabezpečený, můžete navštívit stránku myaccount.google.com/security-checkup.

Zdroje: techcrunch.com, android-developers.googleblog.com, neowin.net

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Sepp Winkler

16. 1. 2019, 14:17

Používam apku, ktorá mi automaticky zapíše uskutočnený hovor a SMS do kalendára. Vlastne táto apka je mojim hlavným dôvodom zostávania pri Androide. Ak to prestane fungovať, strpčí mi to život, budem to akosi automaticky interpretovať tak, že mi Google strpčil život a budem mať o ďalší dôvod viac hľadať alternatívu nielen k jeho OS, ale aj k jeho službám. Popravde, už dlhší čas cítim ku Googlu averziu, a to som bol jeden z prvých jeho používateľov a mail som si zakladal ešte na pozvánku…

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim