Huawei investuje 2 miliardy dolarů do kyberbezpečnosti

Huawei investuje 2 miliardy dolarů do kyberbezpečnosti
2018-12-19T07:57:52+02:00
• 19. 12. 2018

V posledním týdnu jste zřejmě zaznamenali ve sdělovacích prostředcích, že jsou zde obavy ohledně bezpečnosti používání technologií společností Huawei a ZTE. Právě Huawei patří mezi největší dodavatele nejen mobilních technologií, a to se nebavíme jen o smartphonech jako takových. Společnost dodává technologie, na kterých je vystavěna infrastruktura nejen mobilních operátorů. Nyní Huawei oficiálně oznámilo nemalé investice do kyberbezpečnosti.

Investice 2 miliard jako odpověď

Společnost Huawei si pozvala na speciální tiskovou konferenci dvacet mezinárodních novinářů a zástupců médií. Došlo k oznámení, že v horizontu pěti let dojde k proinvestování přibližně dvou miliard dolarů do zvýšení kybernetické bezpečnosti technologií, které dodává partnerům. Jedná se vlastně o odpověď na nejrůznější obvinění, kterým musí společnost v poslední době čelit.

Ačkoliv se společnost Huawei dopustila některých porušení sankcí uvalených na některé státy, není zde ani jeden důkaz o narušení bezpečnosti vlivem jejich technologií. I tak úřady a politici varují před používáním technologií Huawei. Podobné varování dokonce vzešlo i ze strany českého úřadu zabývajícím se kybernetickou bezpečností.

Huawei je nyní v nelehké situaci, kdy čelí nejrůznějším obviněním, ale není zde ani jeden důkaz, že by došlo k narušení bezpečnosti. Vše vlastně vychází z podstaty, že Huawei je čínskou společností a její historie je spjata přímo s vládou Číny. I tak se musí bránit. Nyní je otázkou, jestli aktuální zpráva o investicích do vylepšení technologií a najmutí dalších expertů uspokojí současný trh, zejména pak odpůrce této firmy.

Níže přikládáme kompletní vyjádření českého úřadu a také vyjádření společnosti Huawei, abyste si udělali vlastní názor k celé situaci.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

Software i hardware společností Huawei a ZTE je bezpečnostní hrozbou

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal VAROVÁNÍ před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei Technologies Co., Ltd., a ZTE Corporation. Používání těchto prostředků představuje bezpečnostní hrozbu.

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

NÚKIB k vydání varování přistoupil i z toho důvodu, že Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, jak ostatně dokládají i výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017.

„Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu,“ vysvětluje Dušan Navrátil.

Varování NÚKIB najdete na Úřední desce zde.

Společnost Huawei

Oficiální vyjádření společnosti Huawei k vydané správě NÚKIB

Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.

Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice.

 V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.

Zdroje: reuters.com, phonearena.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat