Nevystavujte iPhone héliu, přestane fungovat

Nevystavujte iPhone héliu, přestane fungovat
2018-11-03T00:48:11+02:00
• 2. 11. 2018
2

Mobilní telefony dnes vydrží kdejaké zacházení, zejména ty odolné. Současným trendem je zvyšování odolnosti vůči prachu a vodě, což zpravidla najdeme pod označením IPXX. Je celkem zřejmé, že smartphony nemohou vydržet vystavení agresivním látkám nebo plynům. Nikoho by ale asi nepadlo, že například hélium by mohlo poškodit mobilní telefon. Plyn, který se používá pro plnění balónků a nijak v normálním množství nepoškozuje lidské zdraví. Bohužel se to netýká iPhonů.

Hélium způsobí „kóma“ iPhonům

V nemocni Morris Hospital poblíž Chicaga byla instalována nová jednotka MRI (magnetická rezonance) a Erik Wooldridge (systémový specialista) zaznamenal, že poměrně hodně iPhonů přestalo z ničeho nic fungovat. Chvíli se zdálo, že problém způsobuje elektromagnetické pole, ale to se nakonec vyvrátilo, jelikož mobily s Androidem nebyly postiženy.

Po delším zkoumání samotného problému se došlo na to, že se vyskytl únik hélia. Nebylo ale známo, jaký vliv může mít tento plyn na iPhony, přičemž nevadí zařízením se systémem Android. Samotný problém se týká právě v použité součástce u iPhonů a hodinek Apple Watch. Tato zařízení (od iPhonu 6) používají MEMS (Micro Electro Mechanical Systems) oscilátor velmi malý rozměrů – velmi důležitá součást mobilu, udává hodinový takt pro procesor.

Apple je používá u svých zařízeních zejména díky rozměrům. Konkrétně se v zařízeních od Applu nachází součástka SiT512. Ve skutečnosti se jedná o nejmenší součástku svého druhu. Právě kvůli úspoře místa Apple zvolil SiT512. Bohužel je součástka tak malá, že některé malé molekuly nebo plyny s malými atomy mohou zapříčinit její nefungování.

Po zveřejnění tohoto „objevu“ se společnost iFixit (zabývá se opravou zařízení) rozhodla provést test. Došlo k vystavení iPhonu héliu. Výsledkem je fakt, že vyšší koncentrace tohoto plynu zapříčiní nefunkčnost iPhonu 6 a novějších modelů, stejně jako Apple hodinek. Za vším stojí velikost atomů plynu hélia a rozměry SiT512.

Apple si je vědom tohoto problému

Společnost Apple ví o této komplikaci, přičemž ji uvádí přímo v manuálu k iPhonům. Doslovně zmiňuje, že hélium je nevhodné pro iPhony.

Prostředí s nebezpečím výbuchu a jinými typy rizikové atmosféry Nabíjení a používání iPhonu v prostředí s potenciálně výbušnou atmosférou, například tam, kde vzduch obsahuje vysoké koncentrace hořlavých chemikálií, výparů nebo pevných částic (např. obilného, běžného nebo kovového prachu), může být nebezpečné. Vystavíte‑li iPhone prostředí s vysokými koncentracemi průmyslových chemikálií, mimo jiné blízkosti odpařujících se zkapalněných plynů, například hélia, může dojít k poškození iPhonu nebo k narušení jeho funkcí. Řiďte se výstražnými tabulemi a značeními.

Zároveň Apple uvádí, jak se v takovém případě zachovat. iPhone byste neměli nabíjet. Hélium by mělo ze zařízení vyprchat přibližně za týden. Následně můžete zapojit mobil do nabíječky a zapnout. Měl by fungovat normálně.

Samozřejmě se asi jen tak nestane, abyste vystavili iPhone héliu. Na druhou stranu existuje řešení v takovém případě. Co se týče jiných zařízení, zejména se systémem Android, tak používají odlišné součástky. U nich může dojít k problému, co se týče přesnosti, nikoliv kompletnímu zastavení. Samozřejmě výrobce androidího zařízení může požít výše zmiňovanou součástku, což by mělo za následek podobné komplikace. V tuto chvíli výrobce SiT512 již má v nabídce novou verzi, na kterou by nemělo například hélium takový vliv.

Zdroj: ifixit.org

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Rostislav Pokorný

5. 11. 2018, 13:40

Charles 271: MEMS umožňuje vytvářet mechanické prvky v rámci integrovaného obvodu. Zde je použita ta samá technologie pro vytvoření miniaturního krystalového oscilátoru, který je v podstatě vhodně vyříznutý kus křemene do tvaru destičky (nebo jiný piezoelektrický krystal) a následně ukotvený mezi dvěma volně kovovými elektrodami.

Po vyjmutí z pouzdra to vypadá nějak takhle:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Krystal_(elektronika)#/media/File:Krystalov%C3%A9-v%C3%BDbrusy.jpg

Charles 271

5. 11. 2018, 0:17

Mylím že si autor plete MEMS s krystalovým oscilátorem (MEMS jsou většinou například miniaturní gyroskopy, akcelerometry a podobné senzory), kdežto krystalový oscilátor využívá piezoelektrický materiál jako např. quartz krystal, který vibruje s vlastní frekvencí řádově v megahertzech a lze ho využít jako zdroj hodinového taktu pro procesory.

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat