reklama

Google začne vybírat poplatky v zemích EU

Google začne vybírat poplatky v zemích EU
2018-10-21T11:59:53+02:00
• 20. 10. 2018
26

Společnost Google reaguje na udělenou pokutu v astronomické výši od Evropské komise, která požaduje zaplacení 5 miliard dolarů za porušení některých pravidel na trhu. Americký gigant údajně po výrobcích vyžadoval podepsání smlouvy zaručující předinstalování aplikací jako je prohlížeč Chrome a Vyhledávání. Nově tedy budou producenti platit za každé zařízení počínaje jeho aktivací od 1. února 2019. Avšak výška poplatku má být značně rozdílná.

oprávnění pro přístup k účtu

Jak to vidí soud

Evropská unie nevyžaduje najednou zahájení výběru poplatků za každé zařízení s aplikacemi od Googlu, ale jsou povinni rozdělit balíček nabízející výrobcům. Podle rozhodnutí soudu není správné, že Chrome a aplikace Vyhledávání jsou automaticky staženy, když z nich sami čerpají největší zisky. Tím měl Google potlačit inovace v oboru a výrobcům nedal žádnou příležitost podepsání lepší nabídky ohledně předinstalovaní prohlížeče s vyhledávačem. Komise do budoucna očekává větší rozvoj v rámci hospodářské soutěže.

Řešením je zpoplatnění

Všichni výrobci bez rozdílu dostanou větší prostor při používání alternativních aplikací u prohlížeče a vyhledávače, přitom však musí počítat, že Googlu vzniklou ztrátu z reklam zaplatí v podobě licenčního poplatku. Ten jim zajistí alespoň otevřenou bránu k aplikacím přes obchod Play. Na konečnou částku bude mít vliv země, kde dojde k první registraci přístroje a hustota pixelů displeje, čímž dostanou více peněz například za zařízení z nejvyšší třídy. Nicméně poplatek se netýká firem, které podepíšou podmínky v samostatných dohodách.

Až tři úrovně poplatků

Do nejvyššího patra patří Velká Británie, Švédsko, Německo, Norsko, Nizozemsko. Zde za zařízení s hustotou pixelů nad hodnotu 500 zaplatí poplatek 40 dolarů (tj. cca 898 Kč), mezi 400 až 500 PPI si musí připravit 20 dolarů a telefony s hustotou pod 400 PPI vyjdou na 10 dolarů. Bližší rozdělení zemí není v současné době známo, i když mají být dokonce země s poplatkem pouhých 2,5 dolarů/zařízení. Nakonec poplatky za tablety budou asi rovnoměrné bez vlivu hustoty pixelů ve výši 20 dolarů. Prostor k dalšímu vyjednávání by neměl být takový.

Zdroje: blog.google, pocketnow.com

reklama
reklama

Antonín Horňáček

Členem Dotekománie od samotného založení a tato věrná podpora trvá více než 10 let. Oblíbeným výrobcem je jednoznačně kalifornský Apple, ale velmi rád vzpomíná na BlackBerry.

Komentáře

to je přesně jako když stát dá pokutu např. kauflandu,řekněme že řetězec bude prodávat špatné zboží,bude na tom poškozen občan co si je koupí,ten poškozený občan nic nedostane,ale stát udělí pokutu do své kapsy a papaláši si to rozkradou,samozřejmě ta pokuta je zaplacena ze zisku,čili od lidí co tam nakupují,nu a po této pokutě řetězec zdraží,aby se mu to vrátilo a opět to zaplatí prostý občan,je to všechno podvod…

David Šimáček

VIP 22. 10. 2018, 2:49

no vždť to je jednoduché, peníze od google zinkasuje EU, ale následné zahojení guugleho zaplatí občané EU , takže je to taková EU daň pro uživatele gůůglích produktů

Jan CiJedni

VIP 22. 10. 2018, 2:46

Konečně se ukazuje kam už to směřuje celá léta, korporace mají větší moc než vlády

Roman Sukop

21. 10. 2018, 18:08
Android aplikace

Součástí prohlížeče Google, jsou i aplikace další (obchod play např.).
Slyšel jsem, že nesplácení poplatků, znemožní používání těchto aplikací spolu s bezpečnostními aktualizacemi od Googlu a rovněž aktualizacemi firmwaru daného přístroje u koncových uživatelů.
Smutné je, že před udělením zbytečné sankce, přece muselo být všem jasné, co to způsobí. A proč zbytečné?
Protože vyměřené poplatky Googlu časem “vrátí 5% podíly ze zisku”, o které nyní Google papírově přijde. A to i zpětně…

Jiří Doubravský

21. 10. 2018, 17:52

Evropská komise, když oni to myslí ták dobře, ale obvykle jsou v chápání věcí kolem IT až příliš silně znevýhodněni svou nekompetencí. Jinak by jim totiž došlo, že google nedelá nic, co by microsoft nedělal běžně. Ve windows princip ber jak je se vším bundlem nebo nech být, … jak dlouho je ten princip starý ?? Věčnost. A jen tak neskončí. Google narozdíl od MS udělal jednu věc jinak, zveřejnil systém zdarma jako opensource a umižnil komukoliv jej jakkoliv modifikovat … právě s tou výjimkou, chcete tam google play katalog, ok tak tam dejte náš vyhledávač, gmail atd… to co ms dělá v rámci windows úplně běžně nikoho se neptá jestli je to dobře, nacpe vám tam skype i když ho nechcete, nacpe vám tam bing, nějaký onedrive, neptá se jestli jste zvyklí na jiné služby.

EU je totalitní všivárna. Jen zvyšuje ceny, uděluje všem pokuty za všechno, zakazuje, vynucuje, trestá, zastrašuje. Strašné, kam jsme se dostali.

Jiří Doubravský

21. 10. 2018, 18:08

ono by to dávalo nějaký smysl kdyby šlo opravdu o podporu konkurenčního trhu. Jenže potíž je v tom, že tam kde ustoupí o píď google naběhne microsoft se svou politikou “ber jak je i s bundlem nebo nekupuj”, a která jim hravě prochází už od samého počátku dodnes. Představte si za pár let svět ve kterém má Microsoft uzavřené dohody s výrobci jako samsung, sony, lenovo a další kteří vyrábí nejen telefony ale i stroj pro které potřebují levné windows licence. A tyto dohody budou řešit de fakto převzetí všech výhod android platformy které hrály původně do karet googlu, tj. výchozí prohlžeč edge, microsoft office, onedrive, bing mapy a další jejich “alternativy”. EU dosáhne jen toho že se microsoft rozleze opět po všech segmentech, a na jejich ztrátu mobilního trhu se zapomene. Jaká je v tom vidina konkurenčnějšího prostředí, to tedy nevím.

Tomáš Matoušek

VIP 21. 10. 2018, 14:05

V článku to neni vysvětleno. Google doteď dával výrobcům operační systém android zadarmo a za to chtěl jen předinstalovaný prohlížeč. eu prohlížeč v základu zakázala, takže se za android bude platit.

Přemysl Vaculík

VIP 21. 10. 2018, 14:18

Za Android se platit nebude. Spíš za aplikace, když součástí nebude Vyhledávač a prohlížeč.

Sofie Retrieverová

VIP 21. 10. 2018, 13:32

EU je modrá totalita jak vyšitá! Doufám, že se nenecháme zblbnout, nikdy nepřijmeme Euro a EU brzy zhebne.

Este jednu vec. Mne to pripada ako ked pred 20-timy rokmi chceli uzakonit ze budeme platit za dazdovu vodu- co naprsi zaplatit dane (nazvali to stocne)!!! Teraz budeme platit Googlu nejake polatky cez predajcov ( oni nam to nauctuju) za hustotu pixelov v telefonoch. Ekonomika v EU musi byt dobre v srackach.

Google plati miliardy Applu za to, ze Apple uprednosnuje ich prehliadac vo svojich zariadeniach. V zakaznici to budu musiet Googlu zaplatit?????

Tomáš Matoušek

VIP 21. 10. 2018, 16:06

Jabka, hrušky. Prohlížeč vydělává Googlu prachy. EU ho zakázala.

V demokratických neřízených ekonomikách nikdy sankce nepomohou. Trh si bude svobodně dělat, co bude chtít a v případě regulace se trh jen zdeformuje – třeba cenovým možnostmi na maximu, které umožňuje daná regulace. Díky tomu nebude konkurence a nikdo nebude mít potřebu se zlepšovat. Tady je výsledek regulace jiný, ale také nepřinesl nic pozitivního.

Karel Klouček

VIP 21. 10. 2018, 7:45

Všechny pokuty a daně vždy zaplatí nakonec ti malí dole,ale když volí to co volí tak se nemají čemu divit

Ctirad Sedlák

VIP 21. 10. 2018, 0:36

Jsem učitel češtiny a tento článek nechápu. Jistěže je to i mou neznalostí, ale pokud chcete někomu sdělit, musíte hledět i na formu. “Nově tedy budou producenti platit za každé zařízení počínaje jeho aktivací od 1. února 2019.” Producenti budou platit za co? “Evropská unie nevyžaduje najednou zahájení výběru poplatků za každé zařízení s aplikacemi od Googlu, ale jsou povinni rozdělit balíček nabízející výrobcům.” Nabízející výrobcům co? Jaký balíček? Kdo je povinen ho rozdělit? “Podle rozhodnutí soudu není správné, že Chrome a aplikace Vyhledávání jsou automaticky staženy, když z nich sami čerpají největší zisky.” Kdo z nich čerpá největší zisky? “Všichni výrobci bez rozdílu dostanou větší prostor při používání alternativních aplikací u prohlížeče a vyhledávače, přitom však musí počítat, že Googlu vzniklou ztrátu z reklam zaplatí v podobě licenčního poplatku.” Ta licence je za co a na co a proč vůbec Google mluví výrobcům hardwaru do toho, jaké aplikace v něm budou nainstalovány? A proč je to vůbec problém, když každý druhý člověk do pár minut po rozbalení krabice s počítačem stejně nainstaluje Google Chrome…?

Martin Svab

VIP 21. 10. 2018, 0:17

EU = sick fucker

Standa Pavlik

VIP 20. 10. 2018, 22:53

Ještě se rádi vrátíme k tlačítkovým telefonům kdy si budeme jen volat a posílat sms

Standa Pavlik

VIP 20. 10. 2018, 22:51

nemají vůbec dovolit aby takový giganty vznikaly .Zákaz velkým firmám kupovat malý firmy Přesně jak wolksvagen kdy kupuje další značky automobilek a pak dojde ke kolapsu a odnesou to všeci.
Jo to mate lidi to EU kdyby jste nepodpořily tak jsme mohly zůstat nezavisli na posr..ym EU dnes jsme mohly vyvážet kam chtěly a nějaká EU nám mohla byt ukradena

Fatilda IV

20. 10. 2018, 22:32
Android aplikace

403 PPI, sakra ????

Filip Koch

VIP 20. 10. 2018, 21:27

Vsichni diskutujici jsou s prominutim vypatlani vymetenci. EU chtela, aby miliardovy gigant zaplatil dane, ktere mu nalezi, aby nezneuzival sveho jiz tak dominantniho postaveni, aby umoznil konkurenci. Pravidla maji platit pro vsechny, pro maleho pekare i pro gigant google. Jen to, ze se miliardari z google vztekaji, ze prisli o 5 % zisku a ted se msti je bohuzel jejich pravo, otazkou je co s tim udelaji uzivatele, zdali prejdou ke konkurenci, nebo nic. S ohledem na prispevatele, viz diskuze se obavam spise toho druheho..,

Richard Fabián

21. 10. 2018, 9:37
Android aplikace

K jaké konkurenci? K nenažranému Applu nebo k monopolnímu Googlu? Na trhu s telefony není jiná varianta, jedině hloupý telefon

Zdenek Vondracek

VIP 20. 10. 2018, 20:50

jen naivka by si myslel ze to nechaji bez odplaty

František Reš

VIP 20. 10. 2018, 20:27

Google ví o vztahu ČR k těm zmrdům z vedení EU, tak bych řekl, že to bude u nás těch 2,5 dolarů.

Jíří Dešt

VIP 20. 10. 2018, 19:48

Tak jako bumerag děkuji paní Jourová.

Marek Mieč

20. 10. 2018, 19:22
Android aplikace

A nakonec to zaplatí majitel telefonu, že. To nám ta EU pomohla. ????

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim