reklama

Microsoft zveřejnil dokumentaci s problémy Windows 10 na ARM platformě

Microsoft zveřejnil dokumentaci s problémy Windows 10 na ARM platformě
2018-02-19T06:49:32+02:00
• 19. 2. 2018

Je to již nějaký ten pátek, co Microsoft poprvé oznámil spolupráci se společností Qualcomm. Tímto partnerstvím se stvrzovala snaha obou společností  spustit tradiční x86 aplikace i na mobilních zařízeních. V loňském roce byla dokonce oznámena první zařízení s procesorem Snapdragon 835 a operačním systémem Windows 10. Jenže ta ještě nejsou na trhu k dispozici. Zbývalo tedy nic jiného než čekat, jaký bude výsledek tohoto úsilí. Microsoft nicméně na svých stránkách zveřejnil krátkou zprávu, kde shrnuje základní problémy týkající se kombinace Windows 10 a ARM procesorů.

Je překvapením, že Microsoft ještě před skutečným uvedením produktů do prodeje dává k dispozici shrnutí toho, co v podstatě v současnosti nefunguje. Pojďme se tedy podívat, na jaké komplikace se potenciální uživatelé spojení Windows 10 a ARM mohou připravit.

První omezení se týká ovladačů zařízení. Windows 10 na zmiňovaném typu zařízení bude podporovat pouze ovladače ARM64. V tomto případě se jedná o architektonické omezení. ARM OS sice umožňuje emulaci uživatelských aplikací, bohužel tuto vlastnost nepodporuje pro samotné ovladače. Jakákoliv aplikace, která na zařízení bude spuštěna a která bude potřebovat vlastní ovladač, bude muset mít vyvinuté všechny ovladače naportované na ARM64.

A u aplikací zůstaneme. Zařízení s ARM procesory totiž nespustí emulace x64 aplikací. Tento problém není ale žádnou novinkou a hovoří se o něm již od počátku zveřejněného spojení. Problémy rovněž mohou dělat aplikace, které rozšiřují nebo upravují komponenty operačního systému.

Takovými aplikacemi jsou například cloudová rozšíření. Aplikace, jako je třeba Google Drive, rozšiřují systém o své vlastní ikony (příznak synchronizace) nebo upravují nabídky po kliknutí na soubory a složky pravým tlačítkem. Právě jejich rozšíření mohou při užívání selhat, nebo nebude fungovat vůbec.

Zklamaní zůstanou také někteří hráči. Veškeré hry a aplikace, které pro svůj běh potřebují OpenGL ve verzi 1.1 a starší nebo ty, které požadují hardwarově akcelerované OpenGL, nebudou fungovat. A podobně tomu bude i s aplikacemi, které ke svému běhu využívají ovladače a nástroje proti podvádění ve hrách.

Obejít se budeme muset také bez virtualizační platformy Hyper-V. Díky ní je možné vytvářet virtuální stroje. Dle dostupných informací nebude na strojích s Windows 10 a ARM procesory možné vytvářet virtuální stroje vůbec – a to ani po nainstalování aplikace třetí strany.

Jak je z výčtu výše patrné, Windows 10 s ARM procesory přijdou na trh s celou řadou omezení. Jistě bude záležet, na každém jednotlivém uživateli, zda pro něj tato omezení budou zásadní, či nikoliv. Na druhou stranu je sympatické, že Microsoft alespoň částečně objasnil situaci a vydal nějaké oficiální stanovisko. Otázkou však stále zůstává, nakolik je výčet problémů kompletní. O dalších nedostatcích se ale asi dozvíme až tehdy, kdy se do prodeje dostanou první produkt.

Zdroje: neowin.net, docs.microsoft.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat