reklama

Xiaomi Mi Max – obří pádlo s dobrou výbavou recenze

Xiaomi Mi Max – obří pádlo s dobrou výbavou [recenze]
2016-06-09T08:00:58+02:00
• 9. 6. 2016
6

Pokud milujete veliké smartphony a dosud pro vás bylo vše moc malé, pak by vaší pozornosti rozhodně nemělo uniknout Xiaomi Mi Max, které prošlo naším testováním a jeho úhlopříčka 6,44″ uspokojí nejednoho nadšence obřích telefonů. Jedná se o poměrně nový telefon, který se zatím ještě ani neprodává, u nás jsou zatím k dispozici jen testovací kusy.

IMG_7406

 

Mnoho lidí si jistě předem řekne, že 6,44 palců je již opravdu hodně a telefon s takovou úhlopříčkou bude jistě jen obtížně použitelný. Nicméně opak je pravdou, sám jsem tomu zpočátku nevěřil, ale i na takto obří zařízení se dá po krátké době velice rychle zvyknout, přičemž jakýkoliv jiný telefon vám poté v ruce bude připadat malý.

Kromě velkého displeje nabízí Xiaomi Mi Max ještě mnohem více věcí, kterými může zaujmout. Pojďme se tedy nyní podívat, jak tento čínský obr obstál v našem testování.

BALENÍ

Telefon vám dorazí v bílé krabičce s čínskými popisky na víku. Po jeho odklopení na vás čeká samotný telefon, jenž zabírá opravdu celý prostor od okraje k okraji. Dále je zde ještě adaptér, USB kabel a několik nutných brožurek a manuálů. Nezapomnělo se ani na sponku pro vsunutí šuplíku na SIM a microSD kartu. Sluchátka zde přiložena nejsou, ale pravděpodobně má již každý svá vlastní.

IMG_20160528_103818

DESIGN A KONSTRUKCE

Design je zde typický pro Xiaomi a dalo by se říci, že zhruba kopíruje designový základ Xiaomi Mi 5. Telefon je vyroben z kovu, plastové jsou jen krytky pro průchod signálu. Zde bych rád upozornil, že plast je barvou pouze nalakovaný a například u naší zlaté varianty bez jediného pádu či jiné nehody došlo k „sešoupání“ barevného laku na jednom z rohů. Nejedná se o závažný problém, jen je třeba dávat na tohoto krasavce větší pozor.

Na zádech dále máme fotoaparát s LED bleskem, čtečku otisků prstů a logo výrobce. Vzhledem k poměru velikosti telefonu a zmíněných prvků působí záda vcelku prázdně, ale je to jen pocit způsobený většími rozměry. Na přední straně máme již zmiňovaný displej a pod ním pak senzorová tlačítka, za která musím Xiaomi pochválit, jelikož je jimi krásně využit prostor pod displejem a okraj není jen na ozdobu. Vrchní části pak kraluje 5MPx kamerka spolu s několika senzory.

Tlačítka nalezneme všechna na pravém boku zařízení. Na tom levém je jen kombinovaný šuplík pro SIM a microSD kartu, přičemž lze buď využívat dvě SIM, nebo jednu SIM a k ní paměťovou kartu. Vespod máme microUSB konektor pro dobíjení a vedle něj z každé strany ještě mřížku, z nichž jedna ukrývá reproduktor a druhá mikrofon.

Konektor na sluchátka nalezneme spolu s druhým mikrofonem a IrDA portem na vrchní straně. Zmíněný infraport lze využít k ovládání opravdu široké škály domácí elektroniky a k němu přidělená aplikace je zaměřená z veliké části na produkty přímo od Xiaomi.

Za designovou stránku si Xiaomi zaslouží pochvalu, vše působí elegantně a na pohled velice dobře. Konstrukčně na tom telefon také není špatně, jen je opět dobré dávat větší pozor na kovová záda, jelikož použitý hliník je poněkud slabý a mohl by být tedy náchylnější k otlučení čí poškrábání.

HARDWARE A VÝKON

Mi Max nezklame ani další hardwarovou výbavou, pracuje v něm šestijádrový procesor Snapdragon 650, který se skládá ze čtyř jader Cortex-A53 a dvou jader Cortex-A72. Operační paměť má 3 GB a interní úložiště poskytuje prostor o velikosti 32 GB. K dostání je i verze s dvojnásobnou kapacitou pro vaše soubory.

Záseky netrpí ani prostředí systémů, ani aplikace či hry. Bez problému se podařilo spustit veškeré, třeba i graficky náročnější tituly a na velkém displeji je herní požitek zase o úroveň výše. Nezaznamenal jsem ke svému překvapení ani zahřívání při delším hraní nebo při nabíjení, což je dobré a nebude vás při hraní nic obtěžovat.

V benchmarku AnTuTu si telefon vysloužil 78 795 bodů, což je slušný výsledek a telefon se za toto skóre nemusí vůbec stydět. Z výbavy vás dále může zaujmout přítomnost NFC, již probraného IrDA portu nebo čtečka otisků prstů. Ta funguje na jedničku a registrace i rozpoznání prstu probíhá takřka okamžitě.

Screenshot_2016-05-24-22-19-33_com.antutu.ABenchMark

Zklamáním bude pro drtivou většinu lidí bohužel absence podpory všech českých LTE pásem. Telefon podporuje pásma 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300) a 41(2500). České frekvence 800 a 900 MZh bohužel chybí, což v praxi znamená, že ihned po výjezdu z Prahy či jiného velkého města jste odkázání na 3G a další, slabší sítě. Pro mě je toto u Xiaomi telefonu největší překážkou, a pokud by Xiaomi potřebné frekvence podporovalo, jistě by u nás prodávalo daleko více telefonů.

SYSTÉM

Systémem je zde Android 6.0 Marshmallow s nástavbou MIUI 7. Mně osobně se MIUI docela líbí a vadí mi snad jen absence menu aplikací. Jinak není téměř co vytknout. MIUI je hodně barevné a jednoduché prostředí, které lze trochu přirovnat k EMUI od Huawei. I zde totiž máme například notifikační lištu rozdělenou do dvou karet, z nichž v jedné se zobrazují upozornění a druhá obsahuje přepínače a přechod do nastavení.

Screenshot_2016-05-24-23-14-18_com.miui.home Screenshot_2016-05-31-13-03-13_com.miui.home Screenshot_2016-05-24-23-04-37_com.spotify.music

Ikonky jsou taktéž stylizovány do zaoblených čtverečků a v nastavení je podobná grafická úprava rovněž dodržena. Trochu netypické je multitaskingové menu, kde zde nemáme karty aplikací, ale ikonky seřazené v řadě. Na obrazovce jsou vždy 4 a přejížděním do stran procházíte spuštěné aplikace. Přetažením nahoru aplikaci ukončíte, a pokud potřebujete pročistit celou paměť, klepnete na ikonku popelnice úplně vespod.

Screenshot_2016-05-31-13-03-22_com.android.settings Screenshot_2016-05-31-13-03-26_com.android.settings Screenshot_2016-06-02-21-24-19_com.android.thememanager

Pro lepší přizpůsobení systému lze zvolit jeden z mnoha motivů pomocí k tomu určené aplikace. Bohužel ta je, stejně jako i jiné části systému, kompletně v čínštině, takže si zde asi moc nepočtete. Nekompletní lokalizace je mimochodem dalším z mínusů systému. Češtinu by však časem mohla přinést alespoň česká MIUI komunita.

DISPLEJ

Displej je doslova největší chloubou telefonu. S úhlopříčkou 6,44″ by mnozí telefon využili i místo tabletu. Rozlišení je FullHD a na takto obřím displeji bych již možná zvolil QHD. Stále se však na displej dívá dobře a hustota pixelů 342 ppi rozhodně není špatná. Zobrazovací panel je typu IPS LCD a krytý je sklem Gorilla Glass 4.

Již v úvodu jste se mohli dočíst, že se na velikost velice rychle zvyká. Prvních několik hodin jsem s touto obří plochou zápasil a pořádně jsem netušil, jak telefon pohodlně ovládat. Je však pravda, že vše je jen a jen o zvyku, takže již třetí den mi velikost nedělala sebemenší potíže a zvykl jsem si i na ovládání jednou rukou.

Pokud se potřebujete natáhnout do vzdálenějšího rohu displeje, budete nuceni použít druhou ruku, avšak na většinu úkonů si postačíte s jednou rukou. Přejetím po senzorových tlačítkách lze taktéž zapnout režim pro ovládání jednou rukou, kdy se obsah displeje zmenší na jinou úhlopříčku, kterou si navíc sami můžete zvolit. Tuto možnost jsem volil především při psaní na klávesnici, jinak jsem využíval normálního zobrazení.

Displej má dobrý rozsah jasu, a pokud dáte posuvník na nejnižší hodnotu, neuvidíte po vypnutí automatické regulace téměř nic. Jednou se mi toto venku na přímém slunci povedlo a dalo mi opravdu dost práce, než se podařilo vrátit opět vše do normálu. A když už mluvíme o tom slunci, tak ani zde nedělá zobrazování telefonu problémy. Stejně tak dobré jsou i pozorovací úhly. Ocenil jsem taktéž možnost odemčení dvojitým poklepáním na displej.

Zcela nejvíce mě však zklamal nevyužitý potenciál velkého displeje. Zatímco jiní výrobci nabízejí možnost zobrazení dvou aplikací nad sebou u daleko menších displejů, zde není žádné podobně praktické využití, čímž pro mě velký displej postrádá význam. Samsung i LG si u svých modelů dokáží s plochou displeje poradit daleko lépe, zatímco zde není nic, co by velký displej nějakým užitečným způsobem využívalo.

FOTOAPARÁT

Z fotoaparátu mám trochu rozporuplné dojmy. Občas se podaří vyfotit pěkný a povedený snímek bez viditelných nedostatků, jenže jindy telefon buď neostří, přesvětluje nebo rozmazává pořízené záběry. Rozlišení snímače je 16 MPx a disponuje ostřením PDAF. Snažil jsem se vybrat k článku ty z povedenějších snímků, ale přikládám samozřejmě i ty, které jsou pořízeny (nejen) za horšího osvětlení, přičemž zde jsou již vidět nedostatky.

IMG_20160527_203723_HDR IMG_20160528_103747 IMG_20160528_103640

IMG_20160524_232425_HDR IMG_20160602_161506_HDR IMG_20160602_161549_HDR

Barevně fotografie většinou odpovídají realitě a nejsou nijak přesaturované, horší je to s mírou detailů a ostrostí. Zde však záleží na konkrétní situaci. V několika případech se mi podařilo zachytit například makro perfektně bez jediného problému, jenže v mnoha situacích jsem s výsledkem takto spokojen rozhodně nebyl.

IMG_20160602_155938_HDR IMG_20160602_161749_HDR IMG_20160602_162143_HDR

IMG_20160602_161839_HDR IMG_20160602_212001_HDR IMG_20160602_211911_HDR

Jako u většiny telefonů pak platí, že se zhoršujícími se světelnými podmínkami se zhoršuje i kvalita snímků, takže pokud to bude jen trochu možné, udělejte si na focení čas přes den, poněvadž večer či v noci nedocílíte zdaleka tak dobrých výsledků.

BATERIE

Velké rozměry s sebou přinášejí jednu nesmírnou výhodu, a tou je větší prostor pro baterii. Toho Xiaomi náležitě využilo a sáhlo po akumulátoru o kapacitě 4850 mAh. Nemusíte se tedy obávat, že by se baterie rychle vybila. V tomto ohledu jsem byl s telefonem nadmíru spokojen, jelikož bez problémů vydržel na jedno nabití necelých 40 hodin, což je již úctyhodný výsledek a mimo jiné se nemusíte po jednom dni používání příliš strachovat o stav baterie. Ve většině případů bude totiž zbývající energie plně dostačující ještě pro další den.

Screenshot_2016-05-26-23-51-15_com.miui.securitycenter

Pokud by ani toto někomu přeci jen nestačilo, nabízí Xiaomi nástroj pro úsporu energie a šetrnější využívání hardwaru. Nicméně já tyto nástroje téměř nevyužívám a baterii vždy hodnotím bez použití jakéhokoliv z těchto nástrojů.

SHRNUTÍ A ZÁVĚR

Celkově na mě Xiaomi Mi Max zapůsobilo dobrým dojmem. Sem tam se na něm sice najde nějaká ta chybička, každopádně telefon jako takový funguje spolehlivě, nabízí toho mnoho a jistě si i přes absenci LTE najde i u nás spoustu majitelů. Jako největší výhody lze zmínit povedený displej, odladěný systém a výbornou výdrž baterie.

Fotoaparát je taktéž dobrý, ale hodně záleží na konkrétních podmínkách. Displej kromě výhody přináší i zklamání v podobě popsané absence nějakého praktičtějšího využití. Dále je taktéž potřeba si dát pozor na konstrukci, která je velice citlivá na poškození a u takto krásného telefonu by byla přeci jen veliká škoda, kdyby se mu něco stalo.

Po vrácení testovaného telefonu jsem se vrátil ke svému 5palcovému OnePlus X, které mi rázem přišlo velice malé a i 6palcové telefony najednou působí trochu jiným dojmem. Tímto bych tedy v závěru rád vyvrátil jakékoliv obavy z obřích rozměrů, jelikož po několika dnech nemusí nikomu dělat sebemenší potíže.

xiaomi-mobile

Za zapůjčení telefonu Xiaomi Mi Max pro účely této recenze děkujeme obchodu Xiaomimobile.

reklama
reklama

David Pilař

Student IT, softwarový tester a nadšenec do technologií všeho druhu. Ve volném čase poslouchá hudbu, fotí telefonem a rád se projede na kole.

Komentáře

Michal Kovalsky

5. 8. 2019, 12:13

Ano zkoušel, dal jsem mu pořádně do těla, ale ani nemrkl, ani známka zaseknutí, ani se nepřehříval, prostě super telefon.

Karel Podkovička

4. 8. 2019, 17:06

Díval jsem se na něho, má super čipset, také ramka 6 GB vypadá velice dobře, zkoušel jste ho pořádně zatížit?

Michal Kovalsky

2. 8. 2019, 9:46

Já jsem si pořídil nový Honor 20 pro jeho neskutečně dobrý poměru cena / výkon, zkuste se na něj podívat…

Karel Podkovička

1. 8. 2019, 19:10

Jaké máte zkušenosti s Xiaomi? poradíte mi prosím s výběrem mobilního telefonu?

Martin Novotný

22. 6. 2016, 21:26
Android aplikace

no pekny to je,cena je blba a bez LTE asi ani neuvazuji ,skoda…

Jiří Komůrka

9. 6. 2016, 14:42
Android aplikace

už jsem kde se to

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim