reklama

Stanford – nabitĂ­ mobilu za jednu minutu s novĂ˝mi bateriemi

Stanford – nabitĂ­ mobilu za jednu minutu s novĂ˝mi bateriemi
2015-04-07T09:42:42+01:00
• 7. 4. 2015

Nové technologie baterií se objevují každý rok, ale zatím jsme se nedočkali výrazného posunu u prodávaných smartphonů, pokud nepočítáme rychlo nabíjení. V tomto roce byl například ukázán projekt, který se jeví jako nadějný. Máme zde ale další novinku v oblasti baterií, která pochází ze Stanford University.

Tamějším vědcům se podařilo vyrobit baterii nejen pro smartphony, kterou lze nabít za jednu minutu. To ale není jediná pozitivní zpráva. Katoda je vyrobena z grafitu a anoda z hliníku. Díky těmto materiálům lze vyrobit baterie velmi levně. Navíc s použitím tekutého elektrolytu lze baterie ohýbat, přičemž nehrozí nebezpečí poškození.

Vědci již dříve vytvořili prototyp, který bylo možné nabít 100x bez rapidního úbytku kapacity. Novější model zvládne již 7500 cyklů. Běžné lithium-ion baterie většinou zvládnou bez viditelného úbytku kapacity 1000 cyklů.

Jediným problémem u nových baterií je samotná velikost napětí, která dosahuje jen na 2 volty. Naštěstí pomohla kombinace dvou baterií a konvertoru pro generování 5 voltů, což postačuje smartphonu pro fungování.

Je zřejmé, že může trvat i několik let, než se nový typ baterií dostane do běžné produkce, ale použité materiály by mohly nalákat výrobce.

Zdroj: phonearena.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

TmavĂ˝ reĹľim