Build 2015: Microsoft ukázal novinky (nejen) ve Windows 10

Build 2015: Microsoft ukázal novinky (nejen) ve Windows 10
2015-04-29T23:17:30+02:00
• 29. 4. 2015

V San Francisku dnes začala dlouho očekávaná vývojářská konference Microsoft Build, která je pořádána převážně pro vývojáře. Určitá část prezentace byla ovšem věnována také zajímavým novinkám a funkcím, které se stanou součástí každodenního života mnoha uživatelů s mnoha druhy zařízení, které budou nově podporovat systém Windows 10, a že takových zařízení není málo.

Windows Store

Ze začátku Microsoft oznámil vskutku ambiciózní plán – dostat nový Windows 10 na 1 miliardu zařízení. Číslo se zdá být obrovské a Microsoft také objasnil, jak toho chce docílit. Důležitou roli v plánu hraje cena, jak již bylo dříve sděleno, aktualizaci na Windows 10 půjde stáhnout zdarma po dobu prvního roku dostupnosti systému. Není ani podstatné, zda má uživatel licenci koupenou nebo zda používá nelegální kopii. Aktualizovat půjde stejným způsobem v obou případech, pokud ale aktualizujete z nelegální kopie, nezlegalizujete si tím systém, ten zůstane i nadále pirátskou kopií.

DSC_0909 DSC_0337

Dalším krokem k dosažení miliardy zařízení je Windows Store a celkově aplikace pro novou platformu. Windows Phone již dnes trpí nedostatkem, ať už důležitých, či méně podstatných aplikací. Microsoft, jak se zdá, našel řešení na tento problém. Vývojářům nově umožní daleko snadnější portaci svých existujících Android či iOS aplikací na Windows 10. Již dříve se spekulovalo o nativní podpoře Android aplikací na Windows 10, k tomu nakonec nedošlo, i přes to se cesta aplikací z Androidu na Windows podstatně ulehčí.

Terry Myerson sdělil, že telefony s Windows v sobě budou mít jakýsi „Android subsystém“, který umožní lepší práci s kódem psaným v jazycích Java a C++, což jsou 2 jazyky primárně využívané pro vývoj Android a iOS aplikací. Díky nové verzi Visual Studia bude umožněno vzít existující kód, přenést jej do Visual Studia, provést pár drobných úprav, a sám program bude následně schopen zkompilovat plně funkční aplikaci pro Windows 10. Je to vskutku obrovský pokrok a nezbývá než doufat, že takovéto usnadnění naláká nespočet vývojářů k portaci svých aplikací, o které je ve Windows Store veliký zájem. Visual Studio je nově dostupné také pro OS X a zařízení s Linuxem, což také napomůže k lepší dostupnosti nástroje vývojářům.

DSC_0374 DSC_1239

Ve Windows Store budou také nově umožněny platby prostřednictvím operátora. Aplikaci si jednoduše stáhnete a částka za ní se vám strhne z účtu za telefon. Nebude tedy nutné vlastnit platební kartu. Microsoft v souvislosti s tímto krokem navázal spolupráci s devadesáti operátory po celém světě, především v rozvojových zemích.

Microsoft Office

Část prezentace zcela odbočila od vývojářského prostředí a věnována byla aplikacím Office, které v sobě nově integrují mnoho dalších aplikací, fungující jako jakési doplňky pro usnadnění práce.

Jako příklad integrace aplikací třetích stran uvedl Microsoft například kombinaci poštovního klienta Outlook s aplikací Uber, populární taxi službou. Díky vzájemné integraci aplikací již nebude nutné zadávat například cílovou adresu jízdy, kterou si jedním kliknutím objednáte. Veškeré informace si Uber vezme z vašich emailových účtů, což usnadní a především zrychlí vaši přepravu.

officemicrosoft

Dalším zmíněným doplňkem byla služba PicHit, online obchod s fotografiemi. Tuto službu lze nyní jednodušeji využít díky integraci do PowerPointu. Pokud potřebujete do své prezentace nějakou fotografii z PicHitu, jednoduše ji objednáte přímo z PowerPointu, bez nutnosti spouštět cokoliv jiného.

Dle slov prezentujících přijde v blízké budoucnosti mnoho dalších rozšíření a doplňků v tomto stylu a uživatelé se již nyní mají na co těšit.

Microsoft Edge

Dosud známý jako „Project Spartan“, ode dneška pod oficiálním názvem Microsoft Edge. Dlouho očekávaný nástupce poměrně nepopulárního prohlížeče Internet Explorer, který komplikoval život nejen webovým vývojářům.

DSC_1556 DSC_1530

Nový prohlížeč běží na zcela novém renderovacím enginu EdgeHTML, který Microsoft používá ve Windows 10 a z názvu enginu je odvozen také samotný název prohlížeče. Nový prohlížeč má spoustu všelijakých vychytávek, včetně integrace hlasové asistentky Cortana, která si našla cestu také do samotného systému Windows 10. Prohlížeč bude dostupný jako výchozí prohlížeč na novém systému, a aby příliš nemátl běžné či méně zkušené uživatele, nezměnilo se příliš ani jeho logo, které je v podstatě modernější úpravou staršího loga Internet Exploreru.

DSC_1563

Konference dnešním dnem teprve začala a můžeme se těšit ještě na spoustu dalších novinek, které přijdou postupně v následujících dnech a hromadit se budou až do 1. května, kdy celá konference Build skončí. O dění v San Franciscu vás budeme i nadále průběžně informovat.

Zdroj: live.theverge.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

David Pilař

Student IT, softwarový tester a nadšenec do technologií všeho druhu. Ve volném čase poslouchá hudbu, fotí telefonem a rád se projede na kole.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat