Domů » Články » Android »
Dnes už firma, která nedělá chytrá zařízení, pomalu, ale jistě upadá ve vědomí veřejnosti. A tak se společnost Gigabyte, primárně zaměřující se na trochu jinou divizi elektroniky, přesunula i do této oblasti. Již nějakou dobu zde působí, ale zatím nijak více na sebe nestrhla pozornost. Rozhodl jsem se proto odzkoušet zařízení ve střední třídě a zjistit, jestli i od méně známé společnosti v tomto oboru vzešlo dobré zařízení, či nikoliv.
Obsah balení
Zařízení k vám přijde v poměrně malé světle hnědé krabičce, na které je minimum textu a na 3 ze 4 stran je pouze název modelu. Po vysunutí menší krabičky na vás vykoukne molitan, pod nímž je ukryté zařízení. Poté, co vyjmete zařízení, naleznete opravdu bohatou nadílku, se kterou si opravdu vystačíte. Společnost Gigabyte nám k zařízení přibalila tlusté příručky, napájecí adaptér, USB kabel, slušná sluchátka (špunty do uší) a folii, která se bude jistě hodit.
Design a konstrukce
Vzhled zařízení sice nespadá do kategorie těch výjimečně podařených, ovšem jako většina neurazí. Spíše je určen pro ty, kteří mají zařízení na funkčnost a vzhled není primární věc, která je zajímá. Avšak abych pořád jen nekřivdil, musím uznat, že si někde sedl a pokusil se vytvořit něco trochu odlišného s kombinací toho, co je všeobecně bráno jako pěkné. To se opravdu podařilo a společně s kombinací hliníku se konstrukce nezahřívá a téměř nepocítíte žádné teplo od přehřívajícího se procesoru.
Nyní plynule přejdeme k informacím o zařízení, samozřejmě co se týče vzhledu, a poté k podrobnějšímu pohledu po všech stranách. Rozměry se tedy zastavily 14,7 x 72,1 x 7,2 mm a hmotnost na 158 gramech. Přední strana obsahuje především velký 5″ displej s FullHD rozlišením a 441 PPI. Nalezneme zde i přední kameru s rozlišením snímače 5 MPx a pak už jen úplně vespod podsvícená tlačítka.
Zadní strana je na tom, co se týče kamery, znatelně lépe. Samotná zadní kamera má rozlišení snímače 13 MPx, což už je opravdu slušné. Máme zde naštěstí k dispozici i přisvětlovací diodu, jež v horších světelných podmínkách celkem dobře odvádí svou práci. Naštěstí má kamera mnoho funkcí, mezi něž patří dobré ostření a HDR – pořízené snímky si můžete prohlédnout níže v článku. Avšak aby se zařízení trochu lišilo od konkurentů na trhu, má vystouplou čočku kamery jen na jedné straně – pravé. Tím vzniká naprosto úžasná „cvak“ funkce, jež se vám připomene vždy, kdy jí k tomu dáte příležitost.
Konečně se vrhneme na trochu zajímavější část konstrukce, která se opět trochu liší oproti většině. Tou jsou tlačítka a výstupy na boku a vršku zařízení. Nejprve bych rád zmínil fakt, že port na microUSB je na vrchu společně s 3,5 mm jackem. Což opravdu není dobrá kombinace, pokud si nabíjíte zařízení a zároveň posloucháte hudbu ze sluchátek, avšak to už je pouze o zvyku. Co je na tomto zařízení jedna z nejlepších věcí, je zároveň ta, co může za horší manipulaci s ním. Jedná se o tlačítka zvýšení/snížení hlasitosti a vypnutí.
Tlačítka jsou totiž chytře umístěna na levém boku telefonu, což pro mne jako praváka bylo pohodlnější, než mít třeba tlačítko na vypnutí nahoře či napravo. Ale jak jistě tušíte, všichni uživatelé nejsou praváci, a tak se zařízení s tímto „tahákem“ stává specifičtější, než možná vývojáři chtěli. Bohužel je zde další vada, která o mnoho více vadí. Je tím citlivost oněch tlačítek. Ona se totiž dají stisknout opravdu, ale opravdu snadno, a tak jen při zandávání telefonu do kapsy jsem si občas stopl hudbu, něco vyfotil či natočil, nebo dokonce omylem vypnul zařízení.
Hardware
Snad jako už mnoho a mnoho zařízení, i toto jsem ozkoušel v AnTuTu benchmark testu, kde dosáhl úctyhodných 18 359 bodů a za to se opravdu stydět nemusí. Telefon pohání 4jádrový procesor MT6589T od Mediateku taktovaný na 1,5 GHz. Co většinu uživatelů určitě potěší, je velikost RAM, která činí 2 GB. S velikostí vnitřního uložiště 32GB se určitě mnoho z nás spokojí i za cenu chybějícího slotu na microSD kartu. Podpora Bluetooth verze 4.0 je už skoro samozřejmostí. Ani na senzory se nezapomnělo, a tak zde máme akcelerometr, kompas a proximity senzor.
Co je důležité, je procesor. Ten je skoro permanentně při hraní, byť i méně náročných her, snad nastavený na více než 100 %. A věřte mi, při hraní déle než 30 – 45 minut je to znát. Tato „vada“ ovlivňuje například celkovou výdrž baterie a schopnost držet zařízení déle v ruce.
Systém
Zde narážíme na další velký problém. Ačkoliv zařízení běží na Androidu, pouze na verzi 4.2.1, což s předchozí „menší“ vadou procesoru je už vážnější problém. Jelikož systém je docela dost náročný a neumí si pohlídat procesor při spuštěný trochu náročnějších aplikací, hraní her se vám bude líbit čím dál méně.
Nicméně přejdeme k dobrým zprávám. Díky téměř čistému Androidu se dočkáte skvělé plynulosti a na zaseknutí jsem nenarazil za celou dobu testování ani jednou. Také zde nenajdete hromadu zbytečných aplikací a výrobce se přiklonil s možnosti nechat uživateli volnost. I přes to, že v nastavení chybí pár „zásadních věcí“, jako kompletní přizpůsobení (oznamovací oblast nebo zámek obrazovky) či nastavení jasu displeje nebo hlasitosti zvuku.
Baterie
Ačkoliv je mobil od pohledu tenký, tudíž by se dala očekávat menší kapacita baterie, zde je tomu trochu jinak. Pro uživatelské potřeby je zde poměrně velká kapacita 2 500 mAh a limitovaná verze tohoto modelu má ještě o 500 mAh více. Díky dobré baterii jsem neměl vůbec žádný problém přijet domů s více než třetinou baterie. Přičemž jsem telefon ráno v 6:00 (většinou přesně na minutu) vyndal z nabíječky a okolo 22:00 jsem mobil vracel zpět na nabití s již zmíněnými procenty. A to jsem celý den hrál hry, surfoval po internetu, četl články nebo bezvládně hledal cosi na sociálních sítích.
Pojďme si přiblížit již avizovanou vadu. Ta se sice týká přehřívání procesoru, avšak ten má logickou návaznost na odebírání proudu z baterie, a tak se z toho stává trochu větší problém. I když se to zdá jako něco hrozného, ve skutečnosti to při normálním používání telefonu skoro nezaznamenáte. Pokud ovšem celý den hrajete hry nebo zařízení používáte nadmíru, připravte se na to, že s telefonem budete muset v pozdějších hodinách vydržet na pár procentech kapacity baterie.
Fotoaparát
A konečně se dostáváme k jedné z nejlepších věcí na celém zařízení. Tou je 13MPx fotoaparát, který určitě potěší mnoho uživatelů. K focení nedoporučuji si stahovat aplikace třetích stran, jelikož ta nativní má dobrou škálu možností, ze které si jistě vyberete. Samozřejmě fotografie nejsou a ani nemohu být jako z profesionálního fotoaparátu.
Ale tomu, kdo nechce fotografovat ultra luxusní fotografie, stačí funkce HDR. Ta má ovšem jednu zásadní nevýhodu a tou je rychlost.Při focení s funkcí HDR zaznamenáte až 2,5 vteřinový „zásek“, kdy není radno se hýbat, aby vše bylo tak, jak chcete. Další bodem je ostření, které můžete vidět na snímcích trochu níže. Bohužel i zde je trochu vada a tou je zaměřování na objekty v blízkosti, jež nejsou dostatečně velké. Příkladem může být focení listů stromu z 20 – 30 cm, přičemž na ně nemáte prakticky šanci zaostřit.
Ukázka ostření
Závěr
Než jsem dostal zařízení do ruky, pár zdrojů říkalo, že telefony od společnosti Gigabyte jsou více méně k ničemu a předražené. Po prvních pár dnech jsem si začal uvědomovat pravdu, která leží jinde. Model GSmart Guru G1 je za svou cenu dostatečně výkonný a dobrý. Co mě mrzí, je použitý procesor a baterie by mohla být možná o trochu větší, čímž by se docílila výdrž telefonu až 2 dny. Ovšem test mluví jednoznačně, výhody znatelně převažují nad pár nedostatky, jako je chybějící notifikační dioda nebo „trochu starší“ verze operačního systému.
Za zapůjčení telefonu Gigabyte GSmart Guru G1 za účelem této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Domů » Články » Android »
Jiří Zolich
24. 8. 2015, 8:35Dobrý den,
přečetl jsem si tuto recenzi a, bohužel, musím souhlasit s těmi, kdo si myslí, že je to jen a jen reklama na ne zrovna povedený výrobek!
Proč? Protože:
1, foťák, byť 13 MPix, je naprostý paskvil, a to, co Vy označujete jako dobré fotky, bych se já neodvážil ani ukázat!! (myslím, že v telefonu sedí Číňan, a ty fotky maluje)
2. absence některých nastavení je podle Vás detail (jako kompletní přizpůsobení (oznamovací oblast nebo zámek obrazovky) či nastavení jasu displeje nebo hlasitosti zvuku.( – to je průser!
3. Android 4.2 BEZ MOŽNOSTI nahrát vyšší veRZi je další průšvih – spousta nových aplikací prostě NEFUNGUJE
4. 2 GB RAM a k tomu procesor MTK = šmejd!
——————
Závěr:
Jedná se o typický Čínský šmejd, který se dostal do naší distribuce!
A bohužel se tento rádoby „telefon“ dá koupit na http://www.aliexpress.com PODSTATNĚ LEVNĚJI!
Zaráží mne, že zrovna ALZA tento odpad prodává, a nutno dodat, že dost předraženě!
Jirka Vlasák
22. 12. 2014, 10:49To je normálně zaplacená recenze a jestli není, tak je tak blbě napsaná, že to tak vypadá…
Michal ŠÁRA
21. 12. 2014, 17:31Uctihodnych 18599 bodu: D
Pavel Mareš
21. 12. 2014, 17:47Ono na střední třídu to opravdu celkem ujde. Viděl jsem telefony o skoro 1 000 Kč dražší s menším číslem (cca 15 000).
Michal ŠÁRA
21. 12. 2014, 17:51Např tel Op3 Dott z Tesca ma 19700 a stoji 2490,.
Dne 21. 12. 2014 17:47 „Disqus“ napsal(a):
Pavel Mareš
21. 12. 2014, 19:15Netvrdím, že je to nejlepší, co může být, ale telefony od společnosti Gigabyte byly, a vlastně stále jsou, považovány za více méně podřadné produkty. Proto jsem uvedl tento údaj i oproti straším modelům. Nicméně, najdi takových to telefonů více … ono jich o moc víc nebude.
Michal ŠÁRA
21. 12. 2014, 19:22V poohode vzdyt o nic nejde. :D
Libor Foltýnek
21. 12. 2014, 16:44Mně z té recenze teda přijde, že to je pěkný křáp
Pavel Mareš
21. 12. 2014, 17:50Tak ono nemá moc cenu se rozepisovat o dobrých vlastnostech, které najdete v téměř každém lepším zařízení ve střední třídě. Ano mohl bych zmínit to, že telefon se nesekl nebo popsat proč a jak. Také psát zdlouhavé řeči o tom, že procesor už při 60 – 70 % svého výkonu rozjede plno her je taky k ničemu. Píšu o tom, jak zatěžuji telefon na co nejvyšší úroveň, aby bylo viděl kam až jeho hranice jdou.
negrbob
21. 12. 2014, 12:29Existuje i v bile barve s baterii 3000mAh (cerna barva ma jen 2500mAh). Notifikacni diodu nema ale je to nahrazeno moznosti nastavit notifikace na diodu blesku v jednom z poslednich fw.
Pavel Mareš
21. 12. 2014, 12:59Ano to je pravda, ale ta verze s 3 000 mAh je limitovaná edice, jak jsem psal v článku. Diodu nemá a používat místo toho blesk je poměrně blbost a funkčnost je taky na draka (odzkoušeno v praxi).
mobilesman
21. 12. 2014, 11:13myslím si ze cena není odpovídající
Pavel Mareš
21. 12. 2014, 11:56Je pravda, že kdyby tento model stál o 1 000 Kč, hned by se na něj koukalo lépe. Ale například pro mě byl telefon opravdu dobrý. Tlačítka umístěná na levé straně, takže pravou rukou sem ovládal všechny tři bez problémů. Fotoaparát je vážně víc než dostatečný a fotky, při troše hraní si s nastavením, budou vypadat kvalitně. A pokud jde o systém, určitě vyměnit jej za CyanogenMod v nejnovější verzi je dobrý nápad – ano, je s tím více práce, ale kdo má rád přizpůsobení si telefonu pro sebe, to jistě uvítá.
negrbob
23. 2. 2015, 12:59Koukam ze jej budou mit od 25.2. v Makru za 3990,- s dph