reklama

ARM nahradí Cortex-A9 procesorem Cortex-A17

ARM nahradí Cortex-A9 procesorem Cortex-A17
2014-02-12T06:30:02+02:00
• 12. 2. 2014

ARM představil novinku v podobě procesoru Cortex A17, který je určen pro smartphony, tablety, chytré televize, mediální centra v autech a další zařízení. Jedná se o náhradu za v současnosti stále dosti rozšířenou variantu Cortex A9.

Základní architektura je založena na 32bitovém ARMv7-A designu. Ačkoliv by se mohlo zdát podle čísla, že se jedná o následovníka Cortex A15, který je určen pro top modely, spíše se jedná o vylepšenou variantu Cortex A12. Zejména se liší v lepším poměru spotřeba/výkon, čehož bylo dosaženo vylepšením paměťového subsystému.

Cortex A12

Ve výsledku Cortex A17 nabízí až o 60 % vyšší výkon, než současná verze Cortex A9 v revizi r4. Bohužel tato vylepšení se odrazila na velikosti, což znamená, že je větší o 20 % než Cortex A9. Pokud se podíváme na spotřebu, došlo ke 20% snížení.

Pro výrobu bude použit 28nm proces a předpokládá se, že v budoucnu bude využit 20nm. Došlo také na podporu architektury big.LITTLE. V tomto případě bude Cortex A17 zastávat výkonnostní složku a pro nízkou spotřebu budou využity Cortex A7.

V reálném nasazení bude tento nový typ procesoru doplněn o grafiku Mali-T720. Není vyloučeno, že by se nemohly objevit varianty s grafickými čipy Broadcomm a PowerVR. Na trhu se objeví první zařízení až v roce 2015.

Zdroje: gsmarena.com, anandtech.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat