reklama

Kontaktní čočka od Googlu pro lidi s diabetem

Kontaktní čočka od Googlu pro lidi s diabetem
2014-01-17T06:58:28+01:00
• 17. 1. 2014

Pokud se podíváte na sci-fi filmy z minulých let, můžete si všimnout, že některé „výmysly“ se staly skutečností. Mohli jste zahlédnout například i kontaktní čočky, které poskytují informace přímo před zrak. Ačkoliv současná technika nic podobného neumožňuje, tak si Google pohrává s myšlenkou „chytré“ kontaktní čočky.

Právě dnes byl představen projekt, který by měl přinést velmi specifické zařízení na vaše oko. Pochází z divize Google X, kde se rodí nápady a technologie, jenž si později nacházejí cestu do běžného používání. V tomto případě nečekejte, že Google zmenšil chytré brýle a vše vměstnal do jedné čočky.

Hand holding - zoomed in

Specifický projekt se zaměřuje na pomoc lidem s cukrovkou. Největším problémem u tohoto onemocnění je sledování hladiny cukru v krvi. Postižení lidé musí neustále sledovat pomocí nejrůznějších postupů, jestli se jim příliš nezvýšila nebo nesnížila hladina cukru. K tomuto účelu většinou slouží testovací přístroj, který bohužel vyžaduje kapičku krve z prstu. Nejedná se o nic příjemného a rozhodně časté opakování otravuje.

Proto v Googlu začali pracovat na kontaktní čočce, která dokáže zjistit hladinu krevního cukru. Nemusíte se bát, že by došlo k nějakému „napíchnutí“ oka. V podstatě malý senzor a bezdrátový čip sleduje tuto hladinu ze slz. Současný prototyp dokáže vyhodnocovat tyto informace jednou za sekundu. Samotné upozornění jedince by mohlo probíhat pomocí malé LED diody, která by se rozsvítila v případě potřeby.

Google s oznámením této novinky navíc dodává, že se jedná o ranou fázi vývoje a je před nimi ještě dlouhá cesta, než dojde k běžnému nasazení. V tuto chvíli je Google v jednání s FDA (Food and Drug Administration) – Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Možná se tedy lidi s cukrovkou dočkají malého elegantního řešení, jak sledovat hladinu cukru v krvi bez použití jediné kapičky krve. Rozhodně se jedná o zajímavý projekt, který by si zasloužil více pozornosti.

Zdroj: googleblog.blogspot.cz

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim