Domů » Články » Android »
Společnost LG poslední dobou začíná výrazným způsobem mluvit do aktuální nabídky mobilních telefonů i v České republice, nicméně další segment trhu – tedy tablety – zatím vynechávala. Pomineme-li tedy trh v Americe a domácí, korejský trh, tablet LG Optimus Pad či jeho americká verze LG G-Slate. V roce 2012 prodávala společnost LG také LG Optimus Pad LTE, ale zase samozřejmě mimo hranice naší země.
Nyní konečně přichází s tabletem i do našich končin, společně s vlajkovou lodí LG G2 tak nějak nenápadně firma představila i tablet LG G Pad 8.3. Jde o výborně zpracovaný tablet, který už na první pohled zaujme skvělým zpracováním. Jak se postaví současným konkutrentům, jako je Apple iPad mini nebo Samsung Note 8,0?
Design
Co se vzhledu a zpracování týká, LG si dalo opravdu hodně záležet. Po vybalení z krabice na vás čeká tablet částečně plastový, částečně hliníkový, na první pohled působící dojmem elegána a „top“ zařízení. Rozměry jsou 216,8 x 126,5 x 8,2, což znamení, že je trošku větší díky širším okrajům pod a nad displejem. Na bocích se displej téměř dotýká hrany tabletu. Tablet je také krásně lehký (338g), což vzhledem ke zpracování a použitým materiálům vypadá jako hodnota velice dobrá. Materiály se tablet řadí po boku spíše iPadu mini a celoplastový Samsung nechává daleko v závěsu.
Výborný vzhled a zpracování potvrzují i ovládací prvky tabletu, tlačítka jsou přesně tak velká, aby se pohodlně ovládala, ale zase malá, aby se vám nezachytávala o rukávy a překážela nebo nepříjemně tlačila. Stejně tak jsou pevná a jistá na stisk, nikde žádně čtěrchání nebo povrzávání.
Na bocích najdete tradiční sadu tlačítek, vypínač a kolíbku ovládání zvuku. Víc nehledejte, není co. Na straně tabletu je potom ještě dobře ukrytý slot pro Micro SD kartu, díky které můžete kapacitu vestavěné paměti (16 GB) rozšířit ještě o dalších 64 GB. Na rozdíl od telefonního bratříčka na G Padu není infračervený port, což se dá ale pochopit, ovládat televizi takto bizarně velkým ovladačem by asi nechtěl nikdo.
Displej
LG G Pad 8.3 má doslova skvělý displej. Je to dáno tím, že LG použilo na svém tabletu IPS LCD panel, který je vynikající volbou. Barevná věrnost, skvělé pozorovací úhly, vynikající svítivost, co se displeje týká, myslím, že jsou na místě pouze samá superlativa. Displej má rozlišení 1200×1920 pixelů, což znamená vynikající hustotu pixelů, krásných 273ppi. Jen pro porovnání iPad Mini má jen 162 ppi a Note 8.0“ má průměrných 189 ppi.
Obraz na LG Gpadu je opravdu vynikající, body nemáte šanci rozeznat a sledovat na tomto tabletu video nebo hrát nějakou kvalitní 3D hru je opravdu zážitek. Displej malinko ztrácí na sluníčku, ale to jen díky velké lesklé ploše, rozhodně se nestane, že byste neviděli, co displej zobrazuje, jen už není barevnost ten luxus, který vidíte třeba v místnosti. Naopak večer, v tmavé místnosti, pokud si nastavíte maximální jas, budete po hodině práce zralí na sluneční brýle.
Prostředí a funkce
LG G Pad se k Vám z balení dostane s verzí androidu 4.2.2 s grafickou a funkční nadstavbou, kterou můžete znát už z telefonů LG. Musím ale říct, že LG UI je na rozdíl od jiných výrobců podařené, dobře odladěné, nikde se nic neseká.
Vzhledem působí, alespoň na mě, malinko dětsky a omalovánkově, ale je to věc vkusu a subjektivního vnímání. Pokud vám nadstavba nevyhovuje, může ji samozřejmě nahradit některý z svých oblíbených launcherů. Jinak prostředí od LG nezasahuje nijak hluboko do systému, jen bych řekl, že logicky uspořádává volby a nastavení, které v čistém androidu někdy musíte dohledávat na mnoha různých místech. Vzhledem k tomu, že tablet nemá ani senzorová ovládací tlačítka, spodní řádku pixelů displeje si ukrojí ovládací lišta s tlačítky, kterou si můžete na rozdíl od konkurenčních výrobců nakonfigurovat podle svého přání.
Lišta může obsahovat 3 nebo 4 ovládací prvky, můžete si upravit jejich pořadí a případně i barvu a efekt pro zobrazení. Ovládací lišta se také přizpůsobí používání tabletu a při režimu na šířku se ovládací prvky odsunou ze spodní strany napravo.
LG G Pad nemá vestavěný modem, je tedy při připojení na internet závislý na dostupnosti WiFi sítě. Na příjem signálu je tablet dobře citlivý, mám-li porovnat, potom podle indikace síly signálu je zhruba stejně citlivý jako iPad 4. generace.
Procesor a paměť
Celý tablet pohání síla procesoru Qualcomm Snapdragon 600 (čtyřjádrový procesor s taktem na 1,7 GHz). Je zvláštní, že LG tady nevyužilo výkonnější Snapdragon 800, ale při testování jsem rozhodně na nedostatek výkonu nenarazil, takže v tomto případě mi připadá, že naopak implementace nižší verze čipu nebyla na škodu. Už třeba proto, že tato verze má menší spotřebu energie a tablet vám vydrží delší dobu připravený k práci. O grafický výkon se potom vedle Snapdragonu 600 postará čip Adreno 320. K pořádné porci výkonu můžete také využít 2GB RAM paměti.
Tablet disponuje vestavěnou pamětí s kapacitou 16 GB, ze které vám zbývá k dispozici nějakých 11 GB, navíc ale nabízí možnost jejího rozšíření o MicroSD karty až do kapacity 64 GB. To je samozřejmě skvělá informace, pokud chcete tablet využívat na přehrávání FullHD filmů a kvalitní hudby. Tam už je přece jen potřeba slušná porce volné paměti.
Software
LG do tabletu přidalo několik zajímavých funkcí, které budou dostupné právě jen pro G Pad. Jednou z nejzajímavějších je funkce Qpair, která Vám umožní spojit telefon a tablet a využívat možnosti notifikací. Ptáte se, k čemu je to dobré? Kolikrát jste už nechali telefon ležet na druhé straně pokoje s tím, že ležíte v posteli na gauči s tabletem? A najednou hovor nebo SMS … Zvednout se a vydat se k telefonu, nebo mít spuštěnou aplikaci Qpair a na tabletu hned vidíte notifikaci, kdo vám volá, případně notifikaci na SMS.
Na hovor potom můžete odpovědět zprávou, na SMS klasicky textovkou … Qpair má spoustu možností nastavení a rád bych se k nim vrátil v nějakém dalším článku, mně se však tato funkce osvědčila jako spolehlivý pomocník. Funkci Qpair můžete ve spojení s LG G Padem využívat na jakémkoli android telefonu s verzí systému alespoň 4.1.
Další LG vychytávky v systému také nechybí, proto můžete využívat aplikace, LG SmartWorld, Smart Share, Quick Memo, Q-Slide Apps a standardně i psaní pohybovými gesty. Stejně jak u LG G2 funguje velice návykové probuzení a uspávání tabletu dvojklikem na displej.
Fotoaparát a video
LG G Pad má vestavěný fotoaparát s rozlišením 5MPx se světelnosí f/2.6 a přední kamerka pro videohovory s rozlišením 1.3MPx. Výsledné fotky byly barevně verné, dobře zaostřené v celé ploše, nicméně kvalitou se samozřejmě nedají srovnat s fotomobily, které jsou dnes na trhu.
V této oblasti vede třeba stájový kolega LG G2, ovšem myslím si, že tablet stejně nepožíváte jako fotoaparát a spíš jde o doplňkovou funkci, když chcete něco rychle zaznamenat. Tady LG G Pad svoji funkci určitě splní bez nejmenšího problému, Představu o kvalitě fotek si můžete udělat z přiložených fotografií.
Video umí LG G Pad 8.3 zaznamenat v rozlišení 1920 x 1080 při 30 fps. Kvalita záznamu je dostatečná, mírné problémy se dají vypozorovat při přechodu mezi světlými a tmavými záběry, nicméně i tak je záznam dostačně kvalitní.
Multimedia
Kvalitou a velikostí displeje je LG G Pad přímo předurčen jako multimediální zařízení, FullHD rozlišení ve spojení s širokoúhlým rozložením je ideální volbou pro sledování filmů. Tam LG G Pad rozhodně přinese větší zážitek než již několikrát zmiňovaný konkurent iPad Mini s nešťastným poměrem stran 4:3.
Na tabletu si přehrajete v podstatě jakokoli dostupné video i v plné FullHD kvalitě bez nejmenšího zaškobrtnutí. Vestavěný přehrávač si poradí s většinou dostupných formátů. To stejné platí i o vestavěném přehrávači hudby.
Kvalitu videa a zobrazení můžu hodnotit jako vynikající, u zvukového výstupu bych několik výtek našel. U hlasitého poslechu je zvuk „plechový“ nicméně dostatečně hlasitý a zřetelný. Sluchátkový 3,5 mm výstup je rozhodně lepší volbou. Není to sice kvalita pro rozmazleného Hi-Fi maniaka, ale pro kvalitní běžný poslech je kvalita naprosto dostatečná. Ve spojení s kvalitními sluchátky je zvuk celkově vyvážený, pro mě možná malinko moc basový, ale je to věcí vkusu, poslouchané hudby a zvyku.
Baterie
LG G Pad má vestavěnou nevýměnnou baterii s kapacitou 4600 mAh. Tato porce nabízí dostatečnou výdrž až na několik „dnů“ běžného používání (samozřejmě nemyslím celodenního). Pokud budete sledovat video, potom při přehrávání FullHD filmu mi po 4 hodinách z plné baterie ubylo asi 45 %. Při používání se tablet nevybíjí nijakou enormní rychlostí. Prostředí LG se zdá být dobře optimalizované a šetrné.
Shrnutí
LG G Pad je jedním slovem povedený. Rukama mi prošla spousta tabletů, ale tento můžu zařadit mezi ty nejlepší, co jsem držel v rukou. Kvalitou zpracování, hardwarově i funkcemi se jedná o opravdu kvalitní a podařený tablet. V ceně od necelých 8000 Kč je to výborná volba a těžko budete hledat jinou konkurencii než iPad Mini.
LG G Pad Vám s klidným svědomím doporučím, opravdu nenajdete moc věcí, které by se mu daly vytknout. LG se na první pokus v Evropě podařil opravdu kvalitní výrobek, který má šanci zapsat se do tabulky TOP androidích tabletů.
Klady:
- kvalitní zpracování
- vynikající displej
- podpora MicroSD karet
- spolupráce s telefony přes QPair a další doplňkové funkce v LG nadstavbě
Zápory:
- fotoaparát spíše průměrné kvality
- slabší kvalita hlasitého reproduktoru
Za zapůjčení tabletu LG G Pad 8.3 pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit za prodejní cenu 8 083 Kč.
Domů » Články » Android »
Na Dotek #18 – Čtvrtý operátor, DevFest a co pod smrček?
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Mrazik
11. 3. 2014, 22:03Vyzkoušel jsem sedm tabletů a ani v jednom nebyl Snapdragon 600. Nějak nechápu jak je to možné
Lubomir Kindl
9. 12. 2013, 8:51kdyz uz v textu je porovnani s Apple Ipad mini bylo by vhodne ho srovnat s letosnim modelem s retinou.Tam se samozrejme LG nechyta ale i presto je rozliseni vzhledem k velikosti luxusni
RobinSebelova
6. 12. 2013, 20:25Jak si tento tablet vede ve srovnání s Nexus 7 II (2013) 16 /32GB 3G?
Vašek
6. 12. 2013, 10:21Dobrý den,
přemýšlím zda koupit LG G pad 8.3 nebo nexus 10. Co by jste mi dooručili, protože nemám s tablety zatím žádnou praktickou zkušenost. Hlavně bude sloužit jako herní a „vzdělávací“ zařízení pro děti a na internet do domácnosti a na cesty ale 3G/LTE bych řešil přez hotspot telefonu v případě potřeby. Preferuji dobrý display.
Předem děkuji za radu či tip.
Martin Šábrt
3. 12. 2013, 21:00„Na rozdíl od telefonního bratříčka na G Padu není infračervený port, což se dá ale pochopit, ovládat televizi takto bizarně velkým ovladačem by asi nechtěl nikdo.“
Tento tablet vlastním a moji televizi Samsung s ním bez problémů ovládám ;)
Ivan Stloukal
4. 12. 2013, 12:04Samozřejmě bylo myšleno, tady tak jak jsem psal, že nemá infračervený port. Ovládat chytrou televizi přes aplikace lze v podstatě jakýmkoli telefonem, nicméně LG G2 dokáže suplovat klasický dálkový ovladač u jakéhokoli zařízení právě díky IR.
Moula
11. 4. 2014, 11:06Tak ještě jednou debile, tento tablet má infračervený port!! Ten kdo opravdu psal tuto recenzi, by měl pracovat v Penny Marketu.
Michael Zajíc
9. 12. 2013, 6:45Infračervený port je na tabletu osazen, ovládací aplikace není nic moc, ale TV to dokáže řídit.