reklama

Snapdragon 8 Gen 2 s netypickým uspořádáním jader procesoru je na obzoru

Snapdragon 8 Gen 2 s netypickým uspořádáním jader procesoru je na obzoru
2022-06-13T11:50:03+02:00
• 13. 6. 2022

Zdroj: PC Gamer

Společnost Qualcomm uvedla koncem loňského roku na trh procesor Snapdragon 8 Gen 1 (SM8450), který pohání řadu top modelů letošního roku. Společnost teprve minulý měsíc uvedla na trh Snapdragon 8 Plus Gen 1, ale známý tzv. leaker prozradil poněkud podivné specifikace o procesoru, který se má dočkat oficiálního představení za půl roku, konkrétně v prosinci. Informace je proto potřeba brát s rezervou.

Zdroj dat s názvem Digital Chat Station na čínské síti Weibo zveřejnil údajné specifikace čipové sady SM8550 s kódovým označením Kailua, která má být Snapdragonem 8 Gen 2. Údajné specifikace zahrnují 4nm design procesoru od TSMC a grafický procesor Cortex-X3. V uniklých informacích se uvádí, že Snapdragon 8 Gen 2 bude vybaven čtyřúrovňovou konstrukcí procesoru, která bude obsahovat jedno jádro Cortex-X3, dvě jádra Cortex-X3, dvě jádra Cortex-X3 a tři jádra Cortex-A510. Nově se objevuje design CPU s rozvrstvením 1+2+2+3 jader, což představuje odklon od třívrstvého uspořádání CPU Qualcomm (1+3+4), které používá od Snapdragonu 855 z roku 2019.

weibo 624x170x

Zdroj: Weibo

Příchod staršího jádra?

Nové uspořádání uvnitř procesoru přináší několik otázek. Jádra Cortex-X3 a Cortex-A720 jsou neoznámená jádra Arm, ale obzvlášť zajímavé je vidět dvě jádra Cortex-A710 z poslední generace CPU z loňského roku. Zdroj Digital Chat Station naznačuje, že zmíněná jádra jsou přítomná kvůli zachování podpory 32 bitů, protože Cortex-A510 a Cortex-X2 nemají 32bitovou podporu, zatímco Arm potvrdil, že A710 podporuje 64bitové i 32bitové operace.

Společnost Google již několik let tlačí na vývojáře, aby upustili od 32bitových aplikací. Společnosti Oppo, Vivo a Xiaomi údajně také zakročily proti 32bitovým aplikacím ve svých domácích obchodech s aplikacemi. Nicméně se zdá, že Qualcomm není připraven na pouze 64bitový procesor, pokud lze těmto specifikacím věřit.

Snapdragon 8 Gen 1 Reference Design 1024x666 1024x666x

Zdroj: FoneArena

Existuje však precedens, kdy vlajkové čipové sady používají starší procesorová jádra. Samsung Exynos 990 přijal dvě starší jádra Cortex-A76 již v roce 2020 namísto novějších jader Cortex-A77. Polovlastní SoC Tensor od Googlu také používá dvě jádra Cortex-A76, přestože konkurence loni používala Cortex-A78. Obě tyto čipové sady používaly starší část jako střední jádro, které se nachází mezi výkonnějším jádrem a čtyřmi slabšími procesorovými jádry.

Proč se však mění struktura jader na tři?

Uvedení tří jader Cortex-A510, čímž se liší od současných vrcholových čipových sad Qualcomm, Samsung a Mediatek, které používají čtyři jádra A510. Odlehčené jádro Arm lze konfigurovat ve dvojicích tzv. sloučených jader, nebo jako samostatná jádra, přičemž Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu v současnosti volí první řešení slučování jader a Dimensity 9000 od Mediateku se vydává druhou cestou samostatných jader. Přítomnost tří jader znamená, že Qualcomm může teoreticky nabídnout dvojici sloučených jader a samostatné jádro.

Cortex A510 merged core microarchitecture 840x472jpg 840x472x

Zdroj: Arm

Volba přístupu se sloučenými jádry znamená, že dvě jádra Cortex-A510 mohou sdílet některé zdroje (např. L2 cache), aby se ušetřilo místo. Společnost Arm však tehdy poznamenala, že při použití tohoto přístupu dochází k mírnému poklesu výkonu oproti samostatným slabším jádrům. Nevíme, jaký přístup by zde Qualcomm mohl zvolit, ale pokud je to pravda, naznačuje to, že společnost má pocit, že tři jádra A510 s nízkou spotřebou si povedou lépe, než procesor se čtyřmi středně výkonnými jádry.

Zdroje: androidauthority.com, sparrowsnews.com, weibo.com, technopixel.org

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim