WhatsApp dominuje ve phishingových útocích

WhatsApp dominuje ve phishingových útocích
2021-07-15T19:30:23+02:00
• 15. 7. 2021

Fotka od Robinraj Premchand z Pixabay

Phishing je poměrně běžný typ útoku, který se spoléhá na naivity uživatele. Zpravidla je odeslána zpráva, která má za cíl nabudit dojem, že byla odeslána legitimní společností nebo konkrétním uživatelem. Ve skutečnosti je cílem získání citlivých soukromých dat, která jsou dále zneužita k podvodným účelům. Na tuto metodu útoku si nestačí dávat pozor jen v e-mailech, ale také v komunikačních platformách. Společnost Kaspersky vydala zprávu, která shrnuje nebezpečí v komunikačních službách.

„Statistiky ukazují, že phishing v komunikačních aplikacích zůstává jedním z nejvyužívanějších nástrojů podvodníků. Částečně je to způsobeno širokou oblibou těchto aplikací mezi veřejností a také možností zneužívat jejich vestavěné funkce k provádění útoků. Někdy může být obtížné určit, zda se jedná o phishingový útok, protože rozdíl může být jen v jednom znaku nebo drobné chybě. Spolehlivým nástrojem v boji proti phishingu v messengerech je ostražitost v kombinaci s antiphishingovými technologiemi,“ komentuje Tatyana Shcherbakova, hlavní analytička webového obsahu ve společnosti Kaspersky.

WhatsApp dominuje

Data nasbíraná společností Kaspersky od uživatelů její bezpečnostní aplikace pro Android v rozmezí prosince 2020 a května 2021 ukazuje, která platforma nejvíce trpí na phishingové útoky, respektive kde jsou uživatelé nejvíce ohrožováni. Nejvíce takových útoků probíhá na platformě WhastApp, kde bylo zaznamenáno 89,6 % veškerých pokusů o phishing.

Je to celkem logické, když je tato platforma velmi rozšířená mezi uživateli. Díky tomu je lákavější i pro samotné útočníky. Na druhém místě je Telegram s 5,6 % a třetí místo patří platformě Viber (4,7 %). U pomalinku končící Hangouts se objevil ve statistice, ale zde je počet útoků pod jedno procento.

Obrazek1 438x329x

Zdroj: Kaspersky

Největší podíl takových zpráv s phishingem byl zjištěn v Rusku (42 %), Brazílii (17 %) a Indii (7 %), aspoň co se týče WhatsApp. Ostatní platformy jsou na tom podobně. Ani čeští uživatelé nejsou nepovšimnuti. Spíše by se dalo říci, že jsou více ohroženi.

V České republice se zákazníci Kaspersky setkali s phishingem především v aplikaci WhatsApp a ČR se počtem útoků řadí do první třetiny globálně i mezi evropskými zeměmi.

Zde jednoduše platí, že byste nikdy neměli odesílat citlivá data jen tak na vyzvání. Rozhodně byste takto neměli dělat při odpovídání na jakoukoliv zprávu.

Zdroj: Tisková zpráva

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat