reklama

Dává pět iPhonů ročně ještě smysl? komentář

Dává pět iPhonů ročně ještě smysl? [komentář]
2019-12-10T11:30:45+01:00
• 10. 12. 2019
1

Podle posledních spekulací by Apple mohl vydávat v dalších letech až čtyři nebo pět nových iPhonů každý rok. Přitom není to tak dlouho, co tato kalifornská společnost představovala pouze jeden model, který měl uspokojit všechny zákazníky. Změna strategie je tak jasně patrná, není vlastně pět modelů málo?

Historie

Pokud se vrátíme hlouběji do historie této společnosti, v devadesátých letech Apple chrlil jeden produkt za druhým. Strategie a ani produkty samotné nebyly příliš úspěšné. Po návratu Steve Jobse v roce 1997 bylo spoustu z nich zaříznuto a začalo se tak trochu od znova. Pak nastala řada velmi úspěšných produktů jako iPod, iPhone a iPad.

Už v roce 2013 začal Apple koketovat s myšlenkou více než jednoho iPhone za rok. Tehdy kromě klasického zástupce iPhone 5S vydal ještě levnější plastový iPhone 5C s tehdy o rok starší výbavou. Ten ale příliš pozitivně na trhu nedopadl a neprodával se moc uspokojivě.

O rok později jsme se dočkali také dvou modelů. Tentokrát však dvou high-end modelů lišící se velikostí displeje. Situace na trhu pro běžného zákazníka byla stále řekl bych vcelku přehledná. Volili jste vlastně především podle velikosti. Zde tento krok považuji zpětně za velmi pozitivní, navíc z designu iPhonu 6 vychází iPhone pomalu dodnes.

Zpět do současnosti

S představením iPhonu X roku 2017 začala být nabídka poněkud složitější. Nový iPhone byl totiž koncipovaný jako top model umístěný nejen cenově nad do té doby standardními iPhony 8 a 8 Plus. O rok později se situace proměnila a jako levného zástupce místo iPhonů 8 vydal Apple do světa model XR, jehož jméno doteď nedává nikomu moc smysl.

iPhone XR

Letos po představení iPhone 11 a řady 11 Pro jsem si říkal, že aspoň pojmenování teď trochu dává smysl. Strategie dělat levnější model se mi ale vlastně úplně nezamlouvá. Apple, co dříve dělal jeden nejlepší model, se najednou přizpůsobil trhu. Je to logické, protože prodávat jeden nejlepší model za 30 tisíc je už zkrátka moc i na tuto značku. Top modely od Apple kdysi stávaly stejně jako dnes „levnější“ iPhone 11, a proto je nutnost mít v nabídce určitou aktuální alternativu k iPhonům 11 Pro.

Pokud tedy přijmeme současnou strategii, není vlastně zase tak špatná. Nyní bych tak trochu očekával stabilizaci nově nastoleného značení. Příští rok tedy očekávám iPhone 12 a dva modely iPhone 12 Pro lišící se velikostí. Jenže ono to tak možná už příští rok asi nebude.

Až pět modelů?

Prý se máme dočkat dvou základních modelů s úhlopříčkou 5,4 a 6,1 palce a k tomu dvou Pro modelů s úhlopříčkou 6,1 a 6,7 palce. Tady už jsem pomalu i jako redaktor značně zmatený a jako potenciální zájemce o produkty Applu už vůbec nebudu vědět, co si vybrat.

Mimo to má být představen ještě pátý recyklovaný iPhone 8 (pravděpodobně pod názvem iPhone 9) s úhlopříčkou 4,7 palců. Již dnes to není s výběrem tak jednoduché a Apple z toho chce udělat ještě větší guláš. Do toho se pak ještě má vmotat určitá podpora 5G u některých modelů, přičemž ne všechny mají umět celý standard 5G. Levnější modely budou možná ochuzeny o 5G v pásmu nad 6 GHz.

Snaha zavděčit se všem je sice z pohledu trhu pro Apple lákavá. Možná je to také zároveň snaha o to, aby prodeje iPhonů neklesly. Čím víc modelů, tím větší šance, že se některý z nich prodá. Tomu napovídá i možná strategie uvádění dvou iPhonů každých půl roku. Nabídka Applu tak v bodech může příští rok vypadat následovně:

  • iPhone 9 (v podstatě iPhone 8 s Apple A13)
  • iPhone 11 (zlevněný na dnešní cenu iPhone XR)
  • iPhone 12 (úhlopříčka 5,4″ / 6,1″)
  • iPhone 12 Pro (6,1″ / 6,7″)

Upřímně si ale myslím, že všeho moc škodí a taková to nabídka už je opravdu příliš nepřehledná. Časy jednoho nejlepšího iPhone jsou dávno pryč. Dříve vždy loňský model sloužil jako levnější alternativa a mně se tato strategie vlastně docela líbila.

Co říkáte na nový směr chrlit co nejvíce modelů vy? Podělte se s námi o tom v diskuzi.

Zdroje: forums.macrumors.com, ww.9to5mac.com, wccftech.com

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Martin Jeřábek

10. 12. 2019, 18:44

Loni byl nejprodávanější levný iPhone, letos to bude to samé, takže je jasné že by se měli zaměřit na dva modely, jeden za 15tisic, druhy za 25tisic.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim