reklama

Android bude zřejmě vykreslovat uživatelské rozhraní pomocí Vulkan

Android bude zřejmě vykreslovat uživatelské rozhraní pomocí Vulkan
2018-07-23T19:53:57+02:00
• 23. 7. 2018

Ačkoliv jsme se zatím nedočkali finální verze Androidu P, už se začínají na světlo dostávat spekulace ohledně další varianty Androidu. Podle dosavadních informací Google pracuje na tom, aby využil Vulkan Graphics API pro renderování uživatelského prostředí. Dočkat bychom se této novinky mohli již u Androidu Q. Nicméně oficiálně nic zatím nebylo.

Prořekl se vývojář Googlu

XDA server získal tuto informaci na základě komentáře od jednoho z vývojářů Googlu. Ten potvrdil, že podpora Vulkan API pro Android WebView bude brzy dostupná. Vše souvisí s tím, že Android začne brzy podporovat Vulkan pro HWUI. Již v rámci Android Oreo začal Google testovat hardwarově akcelerovanou podporu OpenGL pro grafický engine Skia, což je open source engine používaný u velké řady projektů Googlu. A Skia s podporou OpenGL je finalizován až nyní v Androidu P.

Tím samozřejmě vývoj nekončí a Google se zjevně snaží přidat podporu Skia i pro Vulkan. Skia byl již v minulosti u Androidu používán k renderování. S příchodem Androidu 3.0 Honeycomb ale částečně nahradila Skia HWUI knihovna, která podporovala OpenGL. Samotná Skia z Androidu ale úplně nevymizela. Některé činnosti v Androidu zpracovávala Skia, zatímco jiné činnosti byly zpracovávány OpenGL.

Jak bylo uvedeno, Googlu se podařilo implementovat podporu OpenGL i pro samotnou Skia. Ostatně v rámci jedné z vývojářských verzí Android 8.0 Google vývojářům zpřístupnil volbu nastavení GPU renderování. Vývojáři si mohli zvolit buď Skia s podporou OpenGL, nebo výchozí OpenGL renderování pro uživatelské rozhraní. Tato volba byla ale později odstraněna, protože teď vše Android provádí automaticky.

Očekává se, že Google v některé z dalších verzí Android půjde dál a přejde z OpenGL na Vulkan. Od celé této aktivity můžeme očekávat například to, že se při vykreslování uživatelského rozhraní sníží zátěž mobilního procesoru. Ostatně již ve vývojářských verzích Androidu P je možné vynutit spuštění systému se Skia, která podporuje Vulkan. Samotný operační systém je ale následně velmi nestabilní a uživatelské rozhraní se seká.

Zatím tedy nevíme, kdy dojde k oficiální podpoře Vulkanu pro renderování uživatelského rozhraní. Dle XDA bychom se mohli dočkat již v Androidu Q. Vyloučeno ale není ani to, že se vydání této verze grafického enginu dočkáme později.

Zdroj: xda-developers.com

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim