BlackBerry vyhrává spor s Qualcommem aktualizováno

BlackBerry vyhrává spor s Qualcommem [aktualizováno]
2017-05-28T16:30:51+02:00
• 28. 5. 2017

Zdroj: BlackBerry

Aktualizováno 28. 5.

Po více jak měsíci zde máme výsledek sporu mezi společnostmi Qualcomm a BlackBerry. Arbitrážní řízení skončilo se závěrem, že Qualcomm musí zaplatit celkem 940 miliónů dolarů kanadské společnosti.

Výsledek je konečný a nelze se vůči němu odvolat. Ačkoliv se zdá, že se jedná o příliš vysokou částku, tak je relativně nižší, než při rozhodování běžnou soudní cestou. Takový spor by se totiž mohl táhnout i několik let, což by se odrazilo na celkové výši.

Qualcomm začne platit od 31. května. Na tuto situaci zareagovaly akcie. U Qualcommu došlo až k 2% poklesu, přičemž u BlackBerry to mělo opačný účinek. Bohužel krátce po těchto změnách se akcie kanadské společnosti vrátily na původní hodnotu.

Původní článek 15. 4.

BlackBerry se s Qualcommem pustilo do rozhodčího řízení v roce 2016. Kanadská společnost tvrdí, že licenční poplatky pro Qualcomm byly neúměrně vysoké. Poplatky se týkají prodejů zařízení mezi roky 2010 a 2015. Předběžný výsledek rozhodčího řízení dává za pravdu BlackBerry. Qualcomm obdržel předběžný příkaz k úhradě ve výši 814,9 milionů dolarů.

Qualcomm samozřejmě s takovým rozhodnutím nesouhlasí. Potvrzení takového výsledku by se mohlo promítnout i u ostatních sporů, které Qualcomm v současnosti má. Mimo to společnost proti takovému rozhodnutí nemůže prozatím podat prostředek pro přezkoumání.

John Chen, ředitel BlackBerry, i přes tento výsledek zdůraznil, že je pro společnost Qualcomm stále významný partner. Přesto se však společnosti taková částka hodí. V posledním čtvrtletí zaznamenalo BlackBerry příjmy z prodejů telefonů 286 milionů dolarů. Částka ve výši bezmála 815 milionů dolarů by tak byla příjemnou finanční injekcí.

Přesto však i takové rozhodnutí má hořkou příchuť. Výše uvedené rozdíly potvrzují akorát to, že BlackBerry není v současnosti schopné konkurovat na trhu s chytrými zařízeními. Na druhou stranu se společnost může plně zaměřit do automobilového průmyslu nebo vývoji firemního softwaru.

Zdroje: engadget.com, androidpolice.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat