reklama

Apple prohr├íl patentov├Ż spor – m├í zaplatit 234 mili├│n┼» dolar┼» aktualizov├íno

Apple prohr├íl patentov├Ż spor – m├í zaplatit 234 mili├│n┼» dolar┼» [aktualizov├íno]
2015-10-17T09:10:13+01:00
ÔÇó 17. 10. 2015
2

Aktualizováno 17. 10.

Na konci pracovn├şho t├Żdne se rozhodovalo, jestli Apple poru┼íil patent univerzity na zv├Ż┼íen├ş efektivity procesor┼». Porota zasedala 3,5 hodiny a rozhodla, ┼że Apple bude muset platit neziskov├ę organizaci WARF, jen┼ż m├í na starost patenty v r├ímci univerzity.

WARF p┼»vodn─Ť o─Źek├íval, ┼że v├Żhrou z├şsk├í p┼Öes 400 mili├│n┼» dolar┼». Apple byl jin├ęho n├ízoru a mysleli si, ┼że pokuta nep┼Öev├Ż┼í├ş 110 mili├│n┼» dolar┼». Nakonec se ─Ź├ístka vy┼íplhala na 234 mili├│n┼». WARF by vyu┼żil tyto prost┼Öedky na podporu projekt┼» a nejr┼»zn─Ťj┼í├şch v├Żzkum┼», ale k tomu je je┼ít─Ť daleko, jeliko┼ż se Apple hodl├í odvolat.

Mezit├şm se mohou ob─Ť spole─Źnosti p┼Öipravovat na dal┼í├ş kole─Źko u soudu, jeliko┼ż se bl├ş┼ż├ş spor ohledn─Ť nov─Ťj┼í├şch za┼Ö├şzen├ş.

P┼»vodn├ş ─Źl├ínek 14. 10.

Nen├ş to tak d├ívno, co se uskute─Źnila┬ájedna z nejv─Ťt┼í├şch soudn├şch p┼Öest┼Öelek mezi spole─Źnostmi Apple a Samsung.┬áV tomto sporu vyhr├íl Apple, kter├Ż si m─Ťl p┼Öij├şt na velkou. Av┼íak spor nen├ş zcela u konce, jeliko┼ż doch├íz├ş je┼ít─Ť k┬án─Ťkter├Żm zm─Ťn├ím. Nyn├ş ale s├ím Apple ─Źel├ş ┼żalob─Ť, kter├í ho m┼»┼że vyj├şt p─Ťkn├ę draze, by┼ą mu d├şru do bankovn├şho ├║─Źtu neud─Ťl├í.

WARF Home Slide CAMPUS - May2015

Konkr├ętn─Ť jde o spor s┬áWisconsin Alumni Research Foundation┬á(WARF), co┼ż je organizace pro patenty a licencov├ín├ş pod University of WisconsinÔÇôMadison. WARF vlastn├ş patent, kter├Ż se zab├Żv├í zv├Ż┼íen├şm efektivity procesoru a je platn├Ż od roku 1998.

WARF ┼żaloval Apple za jeho poru┼íen├ş, p┼Öi─Źem┼ż soud rozhodl ve prosp─Ťch univerzity. Konkr├ętn─Ť se tento spor dot├Żk├í procesor┼»┬áA7, A8 a A8X, kter├ę najdeme v┬áiPhonech 5s, 6 a 6 Plus. Apple se zde h├íj├ş t├şm, ┼że patent nen├ş platn├Ż a dokonce se ji┼ż v minulosti pokou┼íel u patentov├ęho ├║┼Öadu jej zneplatnit. Ten ale v dubnu rozhodl, ┼że je v┼íe v po┼Ö├ídku a patent nad├íle plat├ş.

maxresdefault (1)

S t├şmto patentem m─Ťl v minulosti probl├ęm i Intel, konkr├ętn─Ť v roce 2008, ale v┼íe bylo urovn├íno mimosoudn─Ť. Nyn├ş, po rozhodnut├ş, ┼że Apple poru┼íil patent, se bude ur─Źovat, jakou ─Ź├ístku bude muset Apple zaplatit. Okresn├ş soudce William Conley nast├şnil, ┼że by ┼íkoda mohla vystoupat na sumu 862 mili├│n┼» dolar┼», ale ani toto ─Ź├şslo nemus├ş b├Żt kone─Źn├ę.

Univerzita┬átoti┼ż┬ávypustila druhou ┼żalobu, kter├í se t├Żk├í procesor┼»┬áA9 a A9X, jen┼ż jsou pou┼żity v┬áiPhonech 6S a 6S Plus, takt├ę┼ż v┬áiPadu Pro.

Zdroje: reuters.com, reuters.com, engadget.com

reklama
reklama

P┼Öemysl Vacul├şk

Androi─Ć├ík, ┼í├ęfredaktor, tv┼»rce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Tak├ę milovn├şk adrenalinov├Żch sport┼», na kter├ę nem├í ─Źas.

Komentáře

Elder Master

14. 10. 2015, 9:46

─Źeho se ten patent t├Żkal ?

P┼Öemysl Vacul├şk

VIP 14. 10. 2015, 9:53

ÔÇ×…zv├Ż┼íen├şm efektivity procesoru…ÔÇť

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentov├ín├ş se mus├şte p┼Öihl├ísit

Tmav├Ż re┼żim