reklama

NetMonster – zkontrolujte síť svého operátora představujeme

NetMonster – zkontrolujte síť svého operátora [představujeme]
2014-08-11T13:14:37+01:00
• 11. 8. 2014
4

Tento rok zažíváme v naší malé zemi rychlý rozmach LTE sítí. Ani jeden ze tří operátorů nezahálí a každý měsíc se zvětšuje procento pokrytého území. Celý proces bude pokračovat ještě nějakou dobu. V naší redakci aktivně sledujeme postup prací, přičemž jsme se mnohdy museli spoléhat jen na informace poskytované operátory nebo ČTÚ.

To zjevně nestačilo našemu redaktorovi Michalu Mročkovi, který chtěl aktivně sledovat postup rozšiřování. V Obchodě Play sice najdeme nejrůznější aplikace pro monitorování mobilních sítí, ale ne všechny poskytují dostatečný komfort. Proto se pustil do napsání vlastní aplikace NetMonster. Na otázku, proč se vlastně rozhodl k tomuto kroku, uvádí:

„V Play nebyla aplikace, která by zobrazovala všechny informace a zároveň splňovala mé požadavky – jednoduchost a přehlednost.“, Michal Mroček, tvůrce aplikace a redaktor Dotekomanie.cz

Samotný vývoj NetMonsteru trval několik měsíců a do testování se zapojili členové redakce i odborníci na mobilní technologie. Ačkoliv se jedná o velmi specifickou aplikaci, můžete ji vyzkoušet i vy. Zjistíte tak informace o mobilní síti ve vašem okolí, přičemž se můžete dozvědět, jestli je například dostupná technologie LTE.

nemonster-splash

Po spuštění NetMonsteru se vám zobrazí obrazovka „Monitor“ s informacemi o vysílači, na kterém jste připojení. V základu tedy vidíte název operátora, dále použitou technologii a sílu signálu. Aplikace také zobrazuje dostupné technologie, což jde vidět v pravé části karty.  Pod ní dále najdete vysílače v dosahu, u kterých je také uvedena adresa, kde se konkrétně nachází. Pro zobrazení lokace BTS je třeba, abyste si stáhli seznamy vysílačů. Samotná aplikace vás při prvním spuštění k tomu vyzve. Význam jednotlivých zkratek najdete na konci článku.

2014-08-10 17.35.35

Pod záložkou „Záznamy“ můžete sledovat historii vysílačů, ke kterým jste byli připojeni. Každá položka má dodatečné menu, kde najdete detail k danému vysílači. Dokonce si můžete zobrazit na mapě jeho přesnou lokaci.

2014-08-10 17.35.52 2014-08-10 17.36.03 2014-08-10 17.36.20

Poslední záložka „Lokace“ zobrazuje vaši konkrétní polohu a navíc jsou uvedeny vysílače, které jsou v dosahu. Ukazují se jen ty, jenž byly zachyceny vaším smartphonem. Aktivní vysílač je zvýrazněn červeně. Po kliknutí na „špendlík“ získáte dodatečné specifikace vysílače.

2014-08-10 17.36.44 2014-08-10 17.37.10 2014-08-10 18.08.39

V aplikaci najdete i aktualizační službu, která stahuje záznamy o vysílačích z webu gsmweb.cz. Abyste měli k dispozici vždy aktuální data, musíte nastavit pravidlo. Vše najdete pod ikonou „planety“ v horní části aplikace. Stačí vybrat zemi, operátora a obnovovací interval.

2014-08-10 17.38.07 2014-08-10 17.38.01

NetMonster disponuje rozsáhlými možnostmi nastavování. Byl koncipován pro aktivní využívání, bohužel ale nedokáže zaznamenávat data, když máte vypnutý displej. Mohou za to omezení ze strany systému Android.

Tato prvotina od našeho redaktora Michala Mročka je koncipována pro použití v České republice a jedná se do jisté míry o unikátní aplikaci. Dokáže vás upozornit třeba na nově spuštěný vysílač, který ještě nebyl zanesen do záznamů webu gsmweb.cz. Dokonce ji můžete využít i pro lov nově spuštěných.

2014-08-10 17.38.20 2014-08-10 17.37.43 2014-08-10 17.37.36

logo-app NetMonster Michal Mroček Zdarma ANDROID

Aplikace NetMonster vznikala za podpory Dotekománie a vývojářského studia Brightify, které vytvořilo například naši aplikaci Dotekománie.cz.

Základní zkratky v aplikaci

CID = Cell ID neboli „ID buňky“
V České republice se v případě sítí O2 a T-Mobile jedná o jedinečný identifikátor buňky.

LAC = Location Area Code / TAC = Tracking Area Code neboli „Kód oblasti“
Jedná se o označení dané oblasti vysílačů. Dalo by se říci, že každý operátor má naši republiku rozdělenou na několik vlastních „krajů“. Kombinace LAC a CID dává dohromady jedinečný identifikátor buňky v síti.

PSC = Primary Scrambling Code
Primary Scrambling Code (3G) je rozprostírací kód CDMA systému použitý k oddělení provozu jednotlivých buněk. Jinými slovy zařizuje, aby se 3G buňky nepřebíjely. Teoreticky pokud by nastala situace, kdy by na daném místě dva byly vysílače se stejným PSC, tak byste si nezavolali, protože by docházelo k interferenci. Tento jev se zpravidla v praxi nestává díky důslednému plánování techniky.

RNC = Radio Network Controller
Je to řídící prvek 3G sítě. Jednotlivé NodeB jsou připojeny na svoje RNC a to je potom připojeno dál k hlasovým ústřednám a prvkům paketové sítě. V síti je typicky kolem deseti RNC.

PCI = Physical Cell ID
Kód PCI vzniká kombinací krátkých sekvencí symbolů na pilotních kanálech sloužící k rychlé detekci identity buňky. Používá se v LTE (chcete-li 4G) sítí a je obdobou RNC z 3G.

RSSI = Received signal strength indication
Jedná se o úhrn přijímaného signálu v rádiovém kanálu. Operační systémy používají tuto hodnotu u 2G a 3G sítí k determinaci síly signálu. Ovšem každý operační systém (Android, Windows Phone nebo iOS) mají nastavenou jinak citlivost. Proto při porovnávání, který mobil lépe chytá signál, nepoužívejte počet dílků v notifikační liště, ale hodnotu RSSI. Zpravidla se udává v záporných jednotkách dBm. Nejlepší signál získáváte při nejvyšší hodnotě, která se pohybuje okolo -51 dBm. Dostatečný je do -105 dBm a nižší hodnoty jsou už na hranici použitelnosti pro SMS/volání.

RSRP  = Reference Signal Recieved Power
Za zmínku stojí i hodnota RSRP, která se vyskytuje jen u LTE. Udává sílu referenčního (pilotního) signálu z vybrané buňky. Android využívá tuto hodnotu pro zobrazení síly signálu v liště.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Franta Studnička

8. 6. 2020, 11:25

Dobrý den,
super aplikace. Na cestě z ložnice do obýváku se spojím se třema vysílači. 🤔 Otočím se a hovor ukončen, hovor selhal. Na cestě 500 m se telefon připojí dokonce k 6 BTS . Co s tím můžeme dělat? Poradí někdo?

Petr Foldyna

4. 12. 2015, 11:58

Da se podle teto aplikace srovnat signál nasich operatoru?

Pavel Rychlý

28. 6. 2015, 18:37

Hele a neplánujete třeba nějaký žebříček nejdelších spojení? Zrovna předvčerem se mi podařilo spojení na dálku 23Km což je docela kus. http://www.mapy.cz/s/ja1X

Roman Raška

28. 11. 2014, 17:37

Zdravím, bezvadná aplikace, přesně to jsem hledal.Dík za dobrou práci.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim