TCL v posledních letech soustavně rozvíjí svou NXTPAPER technologii: displeje navržené tak, aby imitovaly vzhled a pocit papíru při čtení. TCL Note A1 NXTPAPER je dalším krokem v této řadě a míří přímo na segment digitálních poznámkových bloků, jako jsou Amazon Kindle Scribe nebo reMarkable Paper Pro. A nejedná se tedy o plnohodnotný tablet a ani jen o čtečku, je to něco na pomezí. Na rozdíl od konkurence vsadilo TCL na plnobarevný LCD místo E-Ink panelu. Tablet/čtečka tak přináší zajímavé výhody, má však i své limitace. Zajímavostí je, že TCL na jeho výrobu vybíralo na Kickstarteru.
Tenký, dobře se drží, ale s klávesnicí se z něj stává tlouštík
Tělo je vyrobeno z leteckého hliníku, tloušťka 5,5 mm. Levý rámeček je záměrně širší, ten slouží jako úchop při držení jednou rukou. V praxi tablet sedí v ruce přirozeně a komfortně. Matný povrch displeje ale v praxi tvoří viditelné mastné otisky, zvlášť patrné na tmavém bočním rámečku, za který tablet nejčastěji držíte. TCL prezentuje, že je aplikován povrch Crystal Shield proti zašpinění displeje od doteků, moje zkušenost však je zcela opačná a mastné otisky prstů jsou velice viditelné a tvoří se rychle.
Tablet nemá žádná fyzická tlačítka pro ovládání hlasitosti. Hlasitost se nastavuje výhradně posuvníkem v panelu rychlého nastavení. Tlačítko zapnutí/probuzení je umístěno nahoře vlevo, při vertikálním držení méně ergonomická poloha. Prostřední tlačítko na předním rámečku kombinuje funkci domovského tlačítka a čtečky otisků prstů. Dvojklikem otevře novou ručně psanou poznámku.
Klávesnicové pouzdro se prodává jako samostatné příslušenství, není součástí balení. Připojuje se přes tzv. pogo pin, který vyžaduje manuální přesné usazení. Klávesnice nemá českou jazykovou podporu a není podsvícená. Tablet v pouzdře drží na magnetech, jejichž síla není dostatečná Při rychlé manipulaci nebo neopatrném otevření tablet snadno vypadne.
Osm mikrofonů s potlačením šumu funguje bez problémů i v náročnějším prostředí. Nahrávky jsou čisté, potlačení okolního hluku funkční. Jen není možné ověřit, jak si TCL AI poradí s češtinou. Reproduktory jsou průměrné kvality: zvuk je bez hloubky, což je vhodné pro přehrávání namluveného slova, ale už není vhodný pro hudbu a filmy.
Stylus T-Pen Pro
T-Pen Pro je součástí standardního balení, což je skvělé, protože nebývá samozřejmostí přítomnost pera, často se musí dokupovat zvlášť. Pero má 8 192 úrovní citlivosti tlaku a latenci pod 5 ms. Psaní i kreslení je plynulé, přesné a přirozené. Palm rejection (odmítnutí dlaně) funguje bez problémů. Na druhém konci pera je fyzická guma, její použití je jednoduché a maže přesně.
Pero se magneticky přikládá k bočnímu rámečku tabletu a průběžně se zde dobíjí. Přiložení vyžaduje přesnou polohu, magnety nejsou rozmístěny po celé hraně. V aplikaci TNote navíc nelze kreslit prstem, pero je nutností pro jakýkoli vstup do poznámkového prostoru. Omezením je i to, že nelze zapisovat do pdf či eknih.
Displej je famózní. Barevný, krásně viditelný a nebolí z něj oči
NXTPAPER PURE panel kombinuje matný povrch, anti-reflexní vrstvu a sklo Crystal Shield. Výsledkem je displej velmi podobný E-Ink. Papíru podobná bílá, žádné oslnění, minimální únava očí i při delším používání. Čtení textu, technických dokumentů nebo komiksů je na tomto displeji komfortní. Oproti E-Ink má ale LCD panel zásadní výhodu: 120Hz obnovovací frekvenci bez ghostingu a bez charakteristického bliknutí při přechodu stránek. Odezva je okamžitá.
Displej si vede výborně i na přímém slunci. Odlesky jsou minimální díky matné vrstvě a čitelnost zůstává na vysoké úrovni i v náročných světelných podmínkách. Adaptivní jas funguje plynule a přirozeně bez trhání.
Tablet bohužel chybí tmavý režim, a to ani na úrovni systému, ani v aplikaci TNote. Nelze přepínat mezi barevným a monochromatickým (ink) režimem, jak to umožňují jiné NXTPAPER modely. Stejně tak nelze nastavit hodnotu obnovovací frekvence. Rád bych si osobně nastavil 60 Hz, což pro využití čtečky stačí.
Android, který je hodně osekaný
Tablet běží na Androidu s výrazně upravenou nadstavbou TCL. A1 Note zatím nepodporuje split screen, takže dvě aplikace vedle sebe zobrazit nelze, měl by přijít v aktualizaci do konce června. Přepínání mezi otevřenými aplikacemi je pomalé, při čtení dokumentu to však nijak nevadí. Chybí budík, časovač a kalendář. Domovskou obrazovku nelze upravovat ani přizpůsobovat, nejsou tu ani widgety. Na domovské obrazovce nelze ani označit všechny nebo více souborů zároveň.
Na úrovni navigace chybí gesto domů přejetím prstem zespodu, které zná každý uživatel Androidu, funguje pouze gesto přejetí prstem z boku pro návrat o krok zpět. Je možné si změnit launcher, ale jelikož domovské tlačítko nejde přemapovat, tak se vždy vrátíte do TCL výchozího launcheru. V nastavení systému chybí vyhledávání, systémové aplikace nelze zobrazit a vývojářské možnosti nejsou dostupné. Celkově je nastavení velice osekané. Tablet nepodporuje uživatelské profily, takže ho nelze sdílet mezi více lidmi. V nastavení také nenajdete přehled screen-on time.
V době testování tablet nemá Google Play Services. Gmail a většina Google aplikací nefunguje nebo odmítá instalaci. Část uživatelů Play Services v aktualizaci již obdržela, část nikoli. Stav se liší. TCL jejich dostupnost přislíbilo. Předinstalovaný software je též problém. Po spuštění vás uvítá Microsoft Edge (nelze odinstalovat, pouze zakázat), Outlook, OneDrive, Dropbox, WPS Office. Výchozí klávesnice je Microsoft SwiftKey bez české lokalizace v rámci systémového prostředí TCL. Chápu, že i Google je svým způsobem též bloatware, ale zákazník by neměl být limitován, co si do systému nahraje a co tam nechce.
TCL v marketingu AI funkce dost prezentuje. Pro české uživatele je ale reálné využití omezené: hlasový přepis, překlady v reálném čase i automatické shrnutí fungují primárně v angličtině a dalších pár jazycích. Čeština totiž chybí.
Nedokonalost aplikace TNote na poznámky
TNote je centrální aplikací celého zařízení. K dispozici je velké množství šablon pozadí: linkovaný papír, čtverečkovaný, tečkovaný a další varianty. Výběr šablon je jeden ze silnějších aspektů aplikace. Kombinace simultánního hlasového nahrávání a ručního psaní funguje spolehlivě: tablet nahrává zvuk a zároveň umožňuje psát poznámky perem, což je praktické pro schůzky nebo přednášky.
Složky ve složkách nelze vytvářet, stromová struktura souborů je omezená. Úkoly (to-do) lze zapisovat pouze textově, ručně perem ne. Pero v textových poznámkách funguje jen pro vložení oddělené kreslené oblasti, ne volně přes text. Zajímavostí je však je tzv. inspirational space, do kterého dostane obsah skrze zakreslení perem při podržení tlačítka při psaní poznámky. V něm si uděláte takové vlastní výpisky z poznámek.
(Ne)záloha poznámek
TNote nemá žádný cloudový zálohovací systém ani automatickou synchronizaci. Záloha je výhradně manuální. Při každé změně poznámky je nutné zálohu ručně exportovat znovu. Soubory jsou uloženy ve formátu .tnote, který přečte pouze aplikace TNote dostupná výhradně pro tento tablet. Přenos poznámek na jiné zařízení v nativním formátu není možný. Webová verze aplikace neexistuje.
Přenos souborů je možný skrze cloudové úložiště OneDrive nebo Dropbox, jinou možnost jsem během testování neměl, ale s příchodem Google Play Services se situace změní a přibude rovnou Google Disk. Ještě je možnost přenášet přímo přes usb-c kabel, nebo si vytvořit hotspot na přenos souborů. Zajímavá situace po propojení s telefonem nastane, když zvolíte přenos poznámek, ty se ale na připojeném zařízení ukazují jako prázdné. Všechny poznámky jsou totiž uloženy ve složce TNotes.
Výkon a baterie
MediaTek Helio G100 zvládá běžné úkoly: čtení, psaní, práci s poznámkami. Při práci s rozsáhlejšími soubory nebo větší zátěží (snaha o rychlé přepínání mezi soubory či otevírání prohlížeče) tablet občas zaváhá. Baterie 8 000 mAh s 33W nabíjením pokryje několika denní provoz bez problémů. Sceen on time zde nelze změřit, systém to neumožňuje. Ale tři dny několikahodinového psaní poznámek byly potřeba k vybití tabletu/čtečky.
Specifikace TCL A1 Note
- Displej: 11,5″ LCD NXTPAPER PURE, 2200 × 1440 px, 120 Hz, poměr stran 3:2, Crystal Shield (anti-reflex, proti otiskům, matný povrch) a 300 nitů jasu displeje
- Procesor: MediaTek Helio G100
- RAM a ROM: 8 GB a 256 GB
- Operační systém: Android s výraznou TCL nadstavbou; není zmínka o trvání bezpečnostní podpory
- Baterie a nabíjení: 8 000 mAh, 33 W drátové nabíjení
- Rozměry a hmotnost: 260,1 × 196,6 × 5,5 mm, 500 g
- Stylus: T-Pen Pro (součást balení): 8 192 úrovní tlaku, latence pod 5 ms, magnetické dobíjení a připojení přes BT
- Reproduktory a mikrofony: Stereo a 8× mikrofon s potlačením šumu
- Podporované formáty: PDF/Word/PPT/PPTX/Excel/EPUB/TXT/MOBI/AZW
- Fotoaparát: Zadní 13 MPx
- Konektivita: Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth 5.3, USB-C 2.0, Pogo pin
- Další: Klávesnicové pouzdro (prodává se samostatně)
- Certifikace: TÜV Rheinland a SGS Eye Care
Detaily TCL A1 Note: kamera a pogo pin, čtečka prstů/domovské tlačítko, senzor intenzity světla a tlačítko zapínání, napájecí port.
Jaké má přednosti a kde pokulhává?
Klady:
- Displej výjimečně příjemný pro oči, vizuálně podobný E-Ink bez jeho nevýhod
- Výborná čitelnost i na přímém slunci
- 120 Hz, žádný ghosting, okamžitá odezva
- T-Pen Pro součástí balení: psaní přesné, přirozené, skvělá guma a automatické nabíjení
- Bohatá nabídka šablon papíru (linkovaný, čtverečkovaný, tečkovaný…)
- Adaptivní jas funguje skvěle a je plynulé
- Simultánní hlasové nahrávání a ruční psaní poznámek
- 8 mikrofonů: nahrávání audia ze schůzek na velmi dobré úrovni
- Komfortně sedí v ruce, příjemný na držení, skvělé pouzdro sloužící i jako stojan
- Velkokapacitní 256 GB úložiště
- Solidní výdrž baterie, 33W nabíjení
- Skvělý desing, dobře se drží, tloušťka 5,5 mm a váha 500 g je v pořádku
Zápory:
- Chybí tmavý režim
- Chybí split screen (i když je inzerován), není dostupný multitasking a rychlé přepínání
- Žádná fyzická tlačítka hlasitosti
- AI funkce bez plnohodnotné podpory češtiny
- Žádná automatická záloha poznámek, proprietární formát .tnote
- Domovskou obrazovku nelze přizpůsobit
- Prstem nelze kreslit v poznámkách, pero je proto nezbytné
- Pouze rastrové kreslení, žádný vektorový režim a tedy nekonečné plátno
- Běžné i klávesnicové pouzdro se dokupuje zvlášť, chybí čeština
- Magnety pouzder jsou slabé, což způsobuje, že tablet snadno vypadne
- Gesto domů nefunguje, navigace omezená
- Chybí uživatelské profily, složky ve složkách, budík, časovač, kalendář
- Mastné otisky viditelné na matném povrchu a bočním rámečku
- Průměrné reproduktory a kamera je kvalitou dekádu nazad
- Bloatware (Edge, Outlook, OneDrive, Dropbox, WPS Office)
- Google Play Services v době testování chybí, přijde během Q2 2026
Pro koho je tedy poznámkový blok vhodný?
TCL Note A1 NXTPAPER má jasný směr a v několika oblastech ho plní dobře. Displej je technologicky zajímavý: matný, příjemný pro oči, funkční i na přímém slunci a bez nevýhod E-Ink jako ghosting nebo pomalá odezva. Stylus T-Pen Pro v balení je přesný a zážitek z psaní je skvělý.
Jenže tablet trpí řadou omezení, která jsou pro produktivní zařízení v roce 2026 neobvyklá. Absence split screenu, tmavého režimu, automatické zálohy poznámek nebo fyzických tlačítek hlasitosti jsou věci, které jsou u tabletů v tomto segmentu standardem. Chybějící Google Play Services situaci ještě zhoršuje, ale aktualizace by měla být na cestě během druhého kvartálu tohoto roku.
Pro uživatele zaměřené primárně na čtení, kreslení a hlavně psaní v angličtině, kteří jsou ochotni akceptovat softwarová omezení a manuální správu zálohy, tablet nabídne reálnou hodnotu. Pro české uživatele s nároky na kompletní produktivní ekosystém je kombinace omezení přílišnou zátěží.
Alternativami jsou v této oblasti levnější Amazon Kindle Scribe, nebo v podobné cenové relaci Onyx BOOX Note Air, od stejné firmy TCL NXTPAPER 11 Plus či dražší reMarkable Paper Pro (bez Androidu). Tablet je skvěle proveden a nevím, zda bych zvolil alternativní zařízení, protože displej, stylus a i baterie jsou naprosto skvělé. Pokud mi jde o čtečku a poznámkový blok, tak je to skvělá volba. Dle příslibu TCL a reportu mnoha uživatelů budou brzy Google Play Services dostupné. V takovém případě by hodnocení stouplo na 7,5/10.
Současné hodnocení 6,5/10 se může zdát přes výčet všech problémů přehnaně vysoký, ale pokud hledáte čtečku knih a komiksů s úžasným displejem, nebo potřebujete elektronický zápisník na poznámky a malování, tak tenhle tablet je naprosto skvělý. Nebudete mít možnost ani být něčím pořádně rušeni, zařízení je bez distrakcí. Velkými mínusy však zůstává proprietární formát poznámek, který není možné automaticky zálohovat, nemožnost vytvářet složky ve složce, tmavý režim a značně osekaný systém. Note A1 není v Česku zatím dostupné, brzy se však na trh podívá s cenovkou kolem 15 000 Kč.
Hodnocení: 6,5/10
