reklama

Meta buduje konkurenci Twitteru, bude se jednat o decentralizovanou sociální síť

Meta buduje konkurenci Twitteru, bude se jednat o decentralizovanou sociální síť
2023-03-10T11:34:47+02:00
• 10. 3. 2023

Zdroj: Meta

Meta v tuto chvíli provozuje dvě sociální sítě, Facebook a Instagram. Samozřejmě nemůžeme zapomenout i na komunikační platformy Messenger a WhatsApp. Neustále se snaží své produkty vylepšovat, přičemž jsou zde i snahy je propojit, ale jen na komunikační bázi. Cílem rozhodně není vytvoření jedné unifikované aplikace nebo služby. Ukazuje se, že si Meta začíná pohrávat i s decentralizovanými technologiemi.

P92

Nejnovější informace poukazují na začátek vývoje projektu nazvaného P92. Má se jednat o decentralizovanou sociální síť s možností sdílení převážně textových příspěvků, ale bude podporován i multimediální obsah. Pro registraci má údajně postačovat i účet na Instagramu, ale nemělo by dojít ke sdílení jakýchkoliv dat během používání. Data budou použita jen při prvotní registraci.

Zdroje informují, že P92 je založeno na protokolu ActivityPub, který využívá i sociální síť Mastodon. Teoreticky tak budou kompatibilní. Současně se ale bude jednat o decentralizovanou sociální síť, takže bude možné provozovat i vlastní servery s vlastními pravidly. Zdroje také naznačují, že budou podporovány ověřené účty.

Instagam Facebook App Icons getty 1125726497 H 2023 1296x730x

Zdroj: Hollywood Reporter (se souhlasem)

Není ale jasné, jestli dané ověření u konkrétního účtu bude zdarma, nebo se za něj bude muset platit. Navíc je zde otázka, jestli se Meta zaměří více na samotné ověřování účtů, případně problému s vytvářením stejných identit na různých serverech. Vše je ale zatím na začátku a není jisté, že bychom se takové sociální sítě dočkali. Údajně je vše v takovém stavu, že klidně může dojít k ukončení P92 bez toho, aniž by došlo ke spuštění nějaké veřejné beta verze.

Meta v podstatě prozkoumává pole decentralizovaných technologií. Nespornou výhodou je rozložení zátěže i na jiné servery, takže provoz by nebyl tak náročný na vlastní hardware.

Zdroj: engadget.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim