Dotekomanie.cz

Xiaomi MI MIX 2S – Jak užasný telefon zkazit špatným systémem [recenze]

V dnešní recenzi se podíváme na telefon Xiaomi MI MIX 2S. Tento model se může pyšnit mnoha věcmi, jako je například neuvěřitelně kvalitní fotoaparát, celkový design nebo funkce. Je ale i pár aspektů, které zde celkový dojem podstatně kazí. Které to jsou, se dozvíte právě v této recenzi.

Design a konstrukce

Designem 2S rozhodně ohromí. Telefon využívá kombinace černé a zlaté barvy, a to mu dodává neskutečný pocit prestiže a elegance, jaký se vidí málokde. Tomu také přispějí i skleněná záda, která také tvoří podstatnou část celkového dojmu telefonu. Je tedy skoro až škoda na telefon dávat nějaký kryt.

Největší zájem pochopitelně vzbudí přední strana. Nachází se zde totiž displej o velikosti 5,99 palcový displej s rozlišením 1080 x 2160, který prakticky nemá rámečky. Má tedy poměr těla k displeji 81,9 %. Co také může potěšit mnohé odpůrce Notche, je fakt, že zde ho nenajdete, podstatné komponenty se nacházejí buďto v posledním milimetru rámečku, který zbyl, pod displejem, nebo na spodní straně telefonu. Konkrétně na horní straně v rámečku zůstal reproduktor pro volání. Pod displejem se pak nacházejí senzory, přední kameru umístil výrobce dospodu.

To bohužel naopak velmi kazí spodní část telefonu, jelikož mu to vytvořilo poměrně velkou bradu. Umístění kamery jako takové je také poněkud nešťastné, a pokud držíte telefon v pravé ruce, můžete si ji velmi snadno zakrýt. Není to ale až tak zásadní problém, a narozdíl od vysunovací kamerky nebo notche je to alespoň originální řešení. Společně s kamerou se uprostřed brady nachází také LED dioda pro notifikace. Ta bohužel ale může svítit pouze bíle, takže nenabízí diverzifikaci notifikací.

Zadní strana telefonu pak obsahuje dvě věci, a to snímač otisků prstů, a fotoaparát. Jak jsem již zmínil, telefon kombinuje zlatou a černou, a na zadní straně je to nejlépe vidět, díky okrajům fotoaparátu, a také zlatému nápisu na spodní straně telefonu, „MI MIX DESIGNED BY XIAOMI“.

Co nesmí být opomenuto, je spodek telefonu, kde najdeme pouze reproduktor, mikrofon, a USB-C konektor. I když toho není valná většina lidí zastánci, i tento telefon, mezi jinými, nedisponuje 3,5mm jack konektorem pro sluchátka. Není to ale až takový problém, a pokud by přece jenom někdo potřeboval starý dobrý jack, tak výrobce v balení poskytuje redukci.

Výkon a výbava

Na výkon si zde rozhodně nelze stěžovat. Jelikož se nejedná o žádný levný telefon, Xiaomi zde sáhlo po Snapdragonu 845. Společně s ním telefon disponuje 6 GB operační paměti a 128 GB interního úložiště. Pokud by zde chtěl někdo šetřit, nabízí se levnější varianta telefonu s 64 GB úložiště. Ovšem není to úplně nejlepší volba vzhledem k tomu, že telefon nemá slot pro SD kartu.

Krom toho ale po složce výkonu a hardwaru není telefonu moc co vytknout. Co se týče konektivity, telefon nabízí Bluetooth 5.0 nebo také NFC, což už u takovéhoto telefonu nemohlo chybět. Obecně si telefon výborně poradí jak s denním používáním, tak s náročnějšími věcmi, jako je například hraní her. A jelikož výkon i kvalita displeje jsou velmi dobré, uživatelé se mohou těšit kvalitnímu multimediálnímu zážitku.

Potěší zde také možnosti odemknutí telefonu. Čtečka otisků prstů, která se nachází na zadní straně, je velmi rychlá, a stejně tak spolehlivá. Dokonce i s krytem jsem neměl problém s odemykáním telefonu, a to i přes přidanou tloušťku. Bohužel už tak užitečný není Face unlock.

Systém

Tady bohužel chvála na chvíli končí. Je totiž nejen velmi důležité mít dobře hardwarově vybavený telefon, ale pokud na něm poběží systém, který jeho výhod plně nevyužije, je to skoro zbytečné. A to je bohužel případ MIUI. I když sám nejsem zastáncem jenom čistého Androidu a chápu důvody, proč výrobci přizpůsobují telefon své značce, tohle se podle mě moc nepovedlo.

Výhrad mám zde několik. První je systém samotný. Na telefonu je Android 8.0 s možností přejít na Pie. Dále má telefon klasickou nadstavbu MIUI 10, kterou Xiaomi dává do většiny svých telefonů. Je to pochopitelné, jelikož většina čínských výrobců si do telefonů dává nadstavby, díky kterým poskytuje i jiné funkce, než čistý Android. Zde se ale nedá moc mluvit o výhodě, jelikož MIUI zde telefon spíše brzdí.

Nejvíce je to vidět na denním používání. Vzhledem k „vylepšené“ optimalizaci baterie bych u telefonu čekal delší výdrž, než jakou poskytuje. Nevydržel totiž při normálním používání ani od rána do večera. Nepomohlo ani optimalizovat používání baterie systémem.

Další nepohodlí nastává u práce s telefonem. Je zde samozřejmě možnost přepínat mezi styly plochy, vzhledem aplikací a podobně. Už se ale takové možností nenaskytují například u notifikací, kdy se spousta buďto nezobrazovala na zamčeném telefonu, nebo se jich pak naopak nešlo zbavit v panelu notifikací.

Telefon jako takový byl svižný, to se rozhodně nedá popřít. Nezasekával se, aplikace nepadaly, celkově velmi svižný a spolehlivý telefon. Není se ale čemu divit, vzhledem k tomu, že hardwarově na tom telefon není vůbec špatně. Skoro by mě až překvapilo, kdyby takovýto telefon měl problém s během systému.

Výdrž

Jak už jsem zmínil, výdrž není zrovna silnou stránkou Mi Mix 2S. Na jedno nabití telefon vydržel sotva půl dne, a to za předpokladu, že na něj nebyl kladen příliš velký pracovní nápor. To u baterie s kapacitou 3400 mAh není zrovna dobrá vizitka. Jen tento fakt mě, co se týče používání telefonu, poněkud zklamal. Dnešní telefony se primárně zaměřují na to, aby vydržely minimálně den v terénu, a ne aby s sebou člověk tahal ještě powerbanku.

Nicméně i zde se nachází jedna malá výhoda, a to v rychlosti nabíjení. Jelikož po pár dnech byla nabíječka na cestách nutností, bylo příjemné mít telefon aspoň do půlky nabitý za velmi krátkou dobu. Výhodou je zde také možnost bezdrátového nabíjení, takže pokud pracujete v kanceláři a máte bezdrátovou nabíječku, na kterou telefon vždy jen položíte, nemusíte se o výdrž přece jenom tolik bát.

Specifikace

Fotoaparát

A tady se zase vrátíme ke chvále. Co se focení na Mi Mix 2S týče, je to klenot mezi telefony. A to kvůli dvojici fotoaparátů na zadní straně telefonu. Konkrétně se zde nachází dva 12 MPix senzory, jeden se světelností f/1.8, a druhý se světelností f/2.0. První senzor nabízí čtyřousou optickou stabilizaci, typickou pro telefony Xiaomi z vyšší třídy. Druhý senzor slouží pro pokročilé funkce, jako je 2x optický zoom, širokoúhlý záběr, nebo HDR.

Kvalitou fotek telefon jednoznačně odpovídá cenové kategorii. Za dobrých světelných podmínek jsou fotky pořízené zadní soustavou ostré, bez šumu a s dobrými, výraznými barvami. Pokud do toho přimícháme již zmíněné HDR a také režim AI, máme z toho velmi pěkné fotografie.

Taková sláva už to ale není u fotek za horšího osvětlení. Telefon v takovém prostoru téměř nebyl schopný zaostřit, obzvláště, pokud se někde nacházel silnější zdroj světla. V noci si tedy budete muset vystačit jen s manuálním režimem, pokud chcete vyfotit přijatelnou fotku. Šum zde také hraje velkou roli, jelikož i při drobném zhoršení osvětlení se zde začne velmi znatelně objevovat.

   

Xiaomi Mi Mix 2S – Verdikt

Xiaomi Mi Mix 2S kombinuje solidní výbavu, a to jak z hlediska výkonu, tak focení, a prestižní vzhled. Telefon se cenou stále pohybuje v dostupném spektru, přičemž ale nabízí někdy i více, než ostatní značky v této cenové kategorii. Minimálně co se týče nejlevnějšího modelu, který je momentálně dostupný pod 10 tisíc korun.

Velkou ztrátou na celkovém pocitu telefonu je systém, který neodpovídá cenové třídě, ani výbavě telefonu. Výrobce by zde udělal lépe, kdyby místo svého MIUI raději nasadil čistý Android, tak jako tomu je u některých jeho levnějších modelů. Ani výdrž telefonu moc nepotěší, nicméně je stále ve snesitelné míře.

Jinak si ale telefon nemohu než vynachválit. Velký displej, kvalitní foťák, velký výkon, a především kovovoskleněná konstrukce zkrátka dělají z tohoto telefonu klenot.

Exit mobile version