Dotekomanie.cz

Xiaomi Redmi Note 4 a Mi VR Play [recenze]

Xiaomi Redmi Note 4 je nástupcem slavné řady Redmi. Nabušený telefon slibuje dechberoucí zážitek a ničím nerušenou zábavu. O výbavu se stará desetijádrový procesor a o výdrž 4 050 mAh baterie, která prakticky vydrží jeden běžný pracovní den. Ve článku Ochutnávky #40 jsme psali, že mobil nás zatím nadchl. Jak jsme na tom o několik dní poté? Je telefon vážně tak skvělý, jak se jevil na první dojem?

A co nové Xioami VR Play brýle pro virtuální realitu? Jsou vážně takové, jak jsem o nich psali podle tiskové zprávy výrobce?

Specifikace

Výkon

Schopnosti telefonu po výkonnostní stránce jsou excelentní. Výsledek testu Antutu v6 dosáhl skóre 75 706 bodů. V Geekbench v4. dosáhlo jedno jádro 1 537 bodů a multijádro mělo výsledek 4 386 bodů. Při hraní her (NFS No Limit, Suicide Squat, Modern Combat, Six Guns), používání VR aplikací (Cardboard, InMind VR, Fulldive), při prohlížení webu, četování, volání, smskování, poslouchání hudby, jsem nezaznamenal jediný problém.

Vše běží naprosto hladce a bez problémů. Nikde, ani při kombinaci graficky náročné hry, zapnutých dat a poslouchání hudby, jsem neznamenal jediný náznak toho, že by procesor nestačil. Vše je obdivuhodně svižné a reakce na dotek je téměř okamžitá. Mobil není ani zahlcen při několika desítkách aplikací, které běží na pozadí. Výkonnost je největší přednost tohoto zařízení.

O výkon se stará desetijádrový procesor MediaTek MT6797 Helios x20 s desetijádrovým CPU 2,1 GHz a GPU Mali-T880 MP4.

Design

Z mého pohledu je zařízení elegantní, decentně provedené, s minimalistickými tlačítky, ať již softwarovými na přední části displeje nebo hardwarovými na boku zařízení. Přední softwarová tlačítka se navíc při zmáčknutí rozsvítí. Nahoře nad displejem je proximity senzor, malý reproduktor pro hovory a přední kamerka.

Na levé straně je slot na sim kartu, který se otevírá pomocí kovového udělátka, jež se zapíchne do malé dírky. Po zmáčknutí, jako když mačkáte jehlou resetovací tlačítko na jiném zařízení, vám slot sám vyskočí a poté je možné ho prsty vytáhnout. Na pravé straně jsou tlačítka hlasitosti a pod tím zapínací tlačítko. Na horní části mobilu je zleva doprava 3,5 mm jack, senzor a napravo, trochu nepochopitelně, mikrofon.

Na spodní části je microUSB konektor pro nabíjení a z obou dvou stran jsou reproduktory. Mnou recenzovaný model měl levou část reproduktoru nefunkční.

A na kovových zádech je nahoře uprostřed umístěna čočka fotoaparátu a pod ní fingerprint.

Mobilní telefon velice dobře padne do ruky, a jelikož je poměrně lehký (175 g), tak ani po delší době nepoznáte, že něco držíte v ruce.

  

Zvuk

Kvalita zvuku je poměrně dobrá. Ačkoli u mého zařízení nefunguje jedna polovina reproduktorů, tak zvuk z jednoho je dostačující a hlasitý. Samotný zvuk je jasný, avšak trošičku plastový. Umístění reproduktorů vedle nabíjení je praktické, když máte telefon položený na stole, protože kdybyste měli reproduktory na zádech mobilu, tak by byl zvuk tlumený.

Baterie

Výdrž baterie o kapacitě 4 050 mAh je docela impozantní. Při plném výkonu během pracovního dne vydrží celý den bez nabití. Déle než den nezvládne. Pokud na mobilu vůbec nic neděláte, může hibernovat poměrně dlouho.

Baterie by měla podporovat fast charging, avšak nabití z 15 % na 100 % trvá skoro 4 hodiny, a to si nejsem jistý, zda se dá za rychlonabíjení považovat. Navíc se baterie při výkonu poměrně zahřívá. Při nabíjení naštěstí nikoli.

Displej

Obrazovka o rozměrech 5,5“ a rozlišením 1080 x 1920 a hustotou 403 pixelů na jeden palec je dechberoucí. Kvalita displeje je úchvatná a vidět jednotlivé pixely je prakticky nemožné. Zařízení má poměrně úzký rámeček kolem displeje, takže skoro celá plocha je snadno dosažitelná a snadno ovladatelná.

Obrazovka reaguje na dotyk naprosto precizně a v tomto ohledu si není na co stěžovat. Systém navíc nabízí funkci čtecího módu, při kterém vám obrazovka zežloutne a díky tomu vás pak nebolí oči. Tento mód je dobré používat před spaním, aby se vám lépe usínalo. Viditelnost na denním světle je možná jen při maximálním jasu. Sklo před displejem se velice stěží „zapatlá“ mastnými prsty, a když už se to povede, tak mastnota není skoro vidět na displeji. Krycí sklo však není tvrzené, což je značná nevýhoda.

Fingerprint

Smartphone je možné odemykat pomocí čtečky otisků prstů, která je umístěna na zadní straně telefonu pod čočkou fotoaparátu. Odemykání je excelentní, prst to rozpozná prakticky ihned. Avšak čtečka občas zlobí a někdy napíše, že nefunguje, a musí se minutu počkat.

 

Fotoparát

Přední fotoaparát zaostřuje a fotí rychle. Fotografie jsou pořizovány 13MPX senzorem od Samsung S5K3M2. Clona má světelnost 2, což zaručuje lepší fotografie v horších světelných podmínkách a nižší hloubku ostrosti. Profesionální fotografie však od něho čekat nemůžeme, na to máme dlsr. Výsledná kvalita je však naprosto dostačující.

Přední kamerka má funkci identifikace obličeje a rozlišení, zda se jedná o muže, či ženu a kolik je mu pravděpodobně let. Tato možnost je spíše pro zasmání, protože jen ve velice málo případech dokáže software alespoň orientačně rozpoznat přibližný věk fotografovaného. S detekcí pohlaví je to o poznání lepší.

Při zoomu jsou fotografie kostečkované, avšak to je logické. Při zaostřování foceného objektu je ještě možné upravit jas a zesvětlit či ztmavit obraz. Je to velice užitečná funkce. Fotoaparát nabízí rovnou možnost několika základních filtrů. Postproces je možný díky integrovanému editoru od aplikace Camera 360.

Fotografie v interiéru

Fotografie v exteriéru

  

Zaostřování na vzdálenější objekty je značně nepřesné, jelikož ostření je značně nepřesné a většinou mobil zaostří na bližší objekty, než na zvolené ve větší vzdálenosti, což je výrazná škoda.

Noční focení je také trochu problematické, protože když fotíte s bleskem, tak fotografie prvně vypadají zvláštně tmavě. Po několikátém vyfocení stejného objektu už fotoaparát fotí dobře.

 

Konektivita

Note 4 nabízí široké spektrum mobilních frekvencí, ke kterým se může připojit, avšak základní české LTE o frekvenci 800 MHz opět chybí. Tuto specifikaci nalezneme jen u Mi5 a Redmi Note 3 Pro Special Version International Edition.

Smartphone se připojí ke všem třem lokalizačním systémům. Má Bluetooth 4.2 a vlastností LE = low energy a WiFi standarty 802.11 a, ac, b, g, n. Na vrchní části telefonu se nachází pravděpodobně infraport. Ten však není v žádných parametrech uváděn, takže můžeme jen spekulovat.

Android a MIUI – jedno obrovské utrpení

Největším problém je samotná nástavba systému Android 6, která se jmenuje MIUI v8. Nejnovější verze je značně problematická. Má však i některé výhody a funkce, které standardní čistý Android nenabízí, avšak těch je značně málo oproti věcem, které zde nefungují.

Mezi pozitivní vlastnosti patří možnost vytvoření separátní druhé plochy či spíše druhého účtu, mezi kterými můžete snadno přepínat. Využití této druhé plochy je praktické, když chcete zcela oddělit aplikace pro práci a pro volný čas.

Samotné vytvoření jakéhosi druhého účtu nijak zvláště nezatěžuje operační paměť, což je veliké plus. Taktéž přibyl „guest mode“, který znemožní uživateli přístup ke čtení zpráv, nemůže zvedat hovor, ani nikomu zavolat, taktéž je zablokován přístup do galerie. Využití módu hosta je dobré, když půjčujete mobil svému známému a nechcete, aby chodil tam, kam nemá.

Další zajímavou funkcí je chytré kolečko s rychlými volbami, mezi které patří screenshot, návrat domů, zpět či nastavení/task menu. Kladně mohu hodnotit i grafické zpracování této nástavby.

A jaké jsou problémy spojené s MIUI?

Sepsali jsme pro vás několik problémů, které jsme s MIUI v8 zaznamenali. V nastavení v úložišti nejdou rozkliknout jednotlivé položky. Dále se Xiaomi všude snaží protlačit své služby, proto vám bude neustále nabízet, levnější volání (něco jako Skype kredit), bude vám nabízet Mi Cloud na zálohování fotek, a to i přesto, že stačí mít nainstalované Google Fotky, kromě toho se vám Xioami bude snažit nabídnout služby jako Mi Account, Mi Home, a kdo ví, co dalšího, každopádně je to nadmíru otravné a tyto aplikace nejdou z telefonu odinstalovat, naštěstí však mají skoro nulový vliv na výkonnost.

Špatně fungují Google aplikace

Podpora jiných aplikací, i když jsou nainstalovány z Google Play, je prakticky nulová. Některé aplikace ani do zařízení nemůžete nainstalovat, jako je například Google Contacts. Když se vám některá aplikace povede nainstalovat, tak ji nemůžete spustit, například Google Now launcher, který nástavba MIUI naprosto ignoruje a nedovolí vám ho nastavit jako hlavní launcher. V případě nainstalování a spuštění aplikace vás však systém nebude dávat žádné notifikace, což je značně problematické u četovacích nebo u e-mailových klientů.

Notifikace se zobrazí v momentě, kdy otevíráte danou aplikaci, což už je naprosto zbytečné. A je úplně jedno, zda je mobil v režimu baterie performance (výkonnost), balanced (rovnováha) či battery saver (úspora baterie). Notifikace prostě nefungují nikdy, nebo jen zcela výjimečně. Notifikace ze systémových aplikací, jako je SMS, telefon či defaultní kalendář fungují bezchybně. Note 4 má občas problém s tím, že po zmáčknutí na obrazovku, když chcete psát text, se neobjeví klávesnice.

Tento problém jsem zaznamenal při používání aplikace Keep. Google funkce Now On Tap není použitelná, jelikož zde chybí androidí systémová tlačítka. Možnost vyhledávat na každé obrazovce pomocí zvukového heslo „Ok Google“ spíše nefunguje, než funguje. Většinou zazní zvuk, který značí, že můžete mluvit, ale málokdy vám to něco vyhledá.

Dokonalá nástavba?

Není možné si nějak více přizpůsobit hlavní plochu, či alespoň odstranit ikony, které patří defaultním aplikacím. Další aplikace na vedlejších plochách jdou odstranit. Avšak samotný přesun je značně komplikovaný.

Ikonky aplikací většinou na přidržení nereagují. Systém si sám od sebe zamítá práva, která jste aplikacím povolili, proto jsem musel několikrát u her, či u kalendáře nebo messengeru znovu povolovat práva, ačkoli v nastavení byla schválena. Taktéž si sám odnímá povolení pro vykreslování přes další aplikace, takže Chat Heads u Messengeru vám většinou nefungují.

V task menu nefunguje nabízený hudební přehrávač. I přes spuštění z plochy se nepodařilo spustit nabízenou hudbu. Notifikace na uzamčené liště nejdou „swajpem“ odstranit. Funkce One hand mode nefunguje.

Grafický vzhled MIUI v8

Dokonalý smartphone?

Kromě problémů se systémem byly časté i menší obtíže se samotným zařízením. Občas se stává, že nefunguje fingerprint a vy musíte minutu čekat, než se jeho funkčnost obnoví. Důvody výpadku nikdy nebyly sděleny.

Při performance modu je mobil značně zahřátý, sice výrobce na to sám upozorňuje v podobě varující notifikace, avšak mobil je až nepříjemně horký na držení v rukou. Až nepříjemná teplota zařízení nastává po půl hodině hraní i při Balanced mode, nebo po pěti minutách při používání VR aplikací. Redmi Note 4 taktéž nabízí možnost zapnutí displeje pomocí dvojkliku na zhaslou obrazovku. Tato funkce je velice špatná. Takto se mi podařilo rozsvítit mobil jen dvakrát z mnoha desítek pokusů, a to při větším a silnějším ťuknutí. Běžné poklepání to nezaznamená vůbec, takže tato funkce je zcela nepoužitelná.

Při slabším signálu, například v budově, jste po většinu času připojení pouze na Edge. A když se přepojujete na 3G, tak se datový tok přeruší a naskočí až po připojení na 3G. A když při připojení s počítačem přes USB kabel zvolíte připojení přes MTP, abyste mohli přenášet soubory, a přerušíte-li instalaci ovladačů, tak při následném připojení se ovladače sami nenainstalují a možnost přenášet soubory nefunguje, takže se mobil nepřipojí.

Xiaomi VR Play

Čínský výrobce Xiaomi se snaží pokrýt celé spektrum elektronických vymožeností. Proto nedávno představil své první brýle, které vás přenesou do virtuální reality. O nich jsme nedávno psali. A nyní máme tu možnost si je vyzkoušet. Naplnilo Xiaomi očekávání a jsou brýle opravdu takové, jak je společnost avizovala?

Čínská firma je známá kvalitními výrobky za přijatelnou cenu. I nové brýle jsou v poměrně příznivé cenové relaci kolem 20 USD (necelých 500 Kč) při koupi ze zahraničí. Na našem trhu vás však vyjdou na 1 000 Kč. Brýle se svým designem poměrně výrazně liší od výrobků svých konkurentů, a to proto, že jsou obaleny jemným příjemným elastanovým materiálem Lycra, nikoli tvrdým plastem.

Navíc Xiaomi nabízí výběr z různých stylů obalu, takže si je možné ho přizpůsobit. Hlavním výhodou by mělo být pohodlí uživatele a snadné vidění obrazu z jakéhokoli úhlu. Tím pádem by se redukoval problém s tím, že každý má jiný tvar obličeje. Další výhodou by měla být aplikace Mi VR Play, která nabídne stovky hodin video obsahu, jak ve 360° formátu, 3D, 2D i panoramatickém režimu. Jak tomu je doopravdy?

Mi VR Play lákají, avšak klamou

V podstatě všechny zmíněné výhody nejsou u Mi VR Play vůbec patrné, nebo chybí kompletně. Měkčí elastanový povrch v žádném případě nezaručuje pohodlí, když jsou brýle posazeny na nose. Naopak, velice na nos tlačí a znemožňují i plynulé dýchání. Po pěti minutách nošení je nutné kvůli nepříjemnému tlaku brýle sundat.

Co se týká obrazové kvality, taktéž to není žádná sláva. Možná mám co nízko posazený nos, a tak na obraz nevidím dobře, avšak tento pomyslný nedostatek by měly kompenzovat asférické čočky, které zaručí dokonalý pohled ze všech stran a úhlů, když jsou brýle nasazené. Není tomu tak. Aby se na obraz v mobilu dalo dobře koukat, je nutné si brýle přidržovat ve správném úhlu.

Zmíněný video obsah a aplikace Mi VR Play je však pouze v čínštině a neplánuje se vznik mezinárodní verze alespoň v angličtině.

Provedení VR Play

Kromě elastanového materiálu je zde přítomen i pásek se suchým zipem, který drží brýle na hlavě. Ten je měkký, neškrábe a je dobře nastavitelný. Na horní části zařízení je tlačítko pro ovládání virtuálního prostředí. Avšak chybí zde jedno boční tlačítko, které je potřebné pro ovládání mnoha her. Jde o veliký nedostatek, takže mnoho her si nemůžete zahrát. Xiaomi nedodává k zařízení ani ovladač do ruky, který by kompenzoval absenci chybějícího tlačítka.

Vyplatí se pořídit Xiaomi VR Play?

Jedním slovem: ne. Samotná konstrukce drží mobil velice dobře, na hlavě necítíte žádnou nepříjemnou zátěž, jediné tlačítko na ovládání funguje bezchybně a rychle, avšak to je tak vše. Video obsah dostupný pro Čínu, přes čočky nejde správně vidět, výřez pro nos je velice špatně udělaný a až nepříjemný na delší nošení. Zip na zamčení mobilu se zasekává. Navíc je zde absence druhého ovládacího tlačítka. Pro český trh velice nepraktické a nevyužitelné.

Cena zařízení

Zapůjčený mobil byla 3GB varianta za 7 390 Kč. Slabší varianta s 2 GB RAM se prodává o tisíc Kč levněji. Virtuální brýle Mi VR Play zakoupíte na webu našeho partnera Beryko.cz za 990 Kč.

 

Mobilní telefon a virtuální brýle zapůjčil český obchod Beryko.cz.

 

Exit mobile version