Dotekomanie.cz

Nokia Lumia 1520 – eso z Finska [recenze]

Balení a úvod

Nokia se svými přístroji odjakživa nijak neoslňovala, co se týče papírových a hardwarových parametrů. Tato skutečnost se nedávno stala již neaktuální, právě díky představenému tabletofonu Nokia Lumia 1520, který svou hardwarovou výbavou naprosto válcuje na trhu dostupnou konkurenci. Jak tato vybavená bestie obstojí v naší recenzi, se dočtete níže.

 

Lumii 1520 nalezneme v tradičním balení známém ze všech Nokia telefonů už nějakou tu dobu. Jedná se o modrou obdélníkovou krabičku, na které je potisk daného zařízení, ve všech barevných dostupných provedeních. V samotné krabičce se nachází přístroj, brožurky, včetně záručního listu, jehla sloužící pro vytažení slotu na NanoSIM a microSD kartu a v poslední řadě klasika v podobě microUSB kabelu, pro připojení k počítači, nebo na koncovku nabíječky, koncovku nabíječky a sluchátka, která jsou jak designová, tak kvalitativně velmi povedená. To je, co se obsahu balení týče, vše. Škoda, že zde nebylo k dispozici taktéž nějaké pouzdro/kryt, jako například v případě balení HTC One Max. Ocenil bych i bezdrátovou Nokia nabíječku, ale to už bych zase chtěl až příliš, nebo ne?

DESIGN

Design celé série smartphonu s typovým označením Lumia je velmi originální a povedený. Osobně jsem jej na začátku těžce nesnášel, postupem času jsem si ale tradiční designové prvky Lumií zamiloval. Právě třeba proto, že když máte v ruce Lumii, každý pozná, že nedržíte klasickou placku, která v 99 procentech vypadá stejně jako celá mobilní scéna. Na Lumii 1520 se kloubí ostré rohy, se zaoblenými zády a hranami. K zaoblení došlo taktéž u části krycího skla displeje. Lumia 1520 je vyrobena z plastu, a to konkrétně z polykarbonátu, který působí příznivě na škrábance, tudíž plast zachovává i při poškrábání stále svou barvu.

U mnou testovaného kusu se mi dostalo Lumie v černém provedení, kde je design trochu výjimkou, protože se liší tím, že celá barva není lesklá, jak tomu je u ostatních variant, ale matná. Tento fakt přispívá tomu, že na konstrukci až tak neulpívají otisky prstů, ovšem stačí mít mírně mastné, nebo lehce zpocené dlaně a otiskům se i tak nevyhnete. Zařízení se dobře drží v ruce i přes jeho obrovské rozměry.

Jediné negativní zjištění je možná to, že díky zaobleným hranám mi často tento tabletofon skoro vyklouzl z ruky. Nakonec pouze zmíním fakt, že při detailnějším zkoumání celého zařízení si všimnete opravdu precizního zpracování se zaměřením na detail. Například to, že všechny prvky na zádech přístroje včetně microUSB konektoru a konektoru sluchátek jsou precizně směřovány na střed celé konstrukce, ve vás vzbudí opravdu silný dojem a příjemný pocit z dobře vykonané práce finských designérů.

KONSTRUKCE

Konstrukce Nokie Lumie 1520 je typu unibody. Celá konstrukce je vsazena do plastového jednolitého monobloku a přikryta displejem a ochranným sklíčkem. Tento fakt zajišťuje opravdu extrémní pevnost a solidní zpracování, ze kterého se vám nepodaří vydat ani hlásku. O tomto faktu se můžete přesvědčit i v mnoha videích na internetu, kde Lumia 1520 v crash testech obstála nejlépe.

Rozměry zařízení činí 162,8 x 85,4 x 8,7mm a hmotnost se pozastavila na hodnotě 209 g, což ale u Nokií není žádným překvapením již delší dobu. Pojďme si představit jednotlivé konstrukční prvky. Na pravém boku se nachází shora dvojice slotů, přičemž vrchní je na NanoSIM kartu a spodní na paměťové MicroSD karty, kterými můžete paměť zařízení rozšířit až o 64GB.

Jen se u tohoto faktu pozastavím a pochválím Nokii za obrovskou dávku prostoru, která obsahuje 32 GB interní paměti (reálně k dispozici po zapnutí 26G B),  7 GB na cloudovém  úložišti skyDRIVE a možnost rozšíření ještě o 64 GB, přičemž se ve finále dostanete přes takřka 100 GB a to už je na mobilní zařízení opravdu úctyhodná hodnota. Za úložný prostor obrovské +.

Na pravém boku se nachází shora kolébka hlasitosti, pod ní dobře dosažitelné tlačítko, sloužící k vypnutí/zapnutí obrazovky či telefonu samotného a úplně dole se nám taktéž dostává příjemného překvapení v podobě dvoupolohovatelné hardwarové spouště fotoaparátu. Letmým zmáčknutím zaostříte a domáčknutím následně vyfotíte. Tento doplněk velmi chválím. Na vrchní hraně se nachází uprostřed klasický 3,5mm Jack konektor, sloužící k připojení sluchátek.

  

Na spodní hraně je taktéž ve středu umístěn MicroUSB konektor. Na zádech přístroje se nachází shora ve středu pod dírkami ukrytý mikrofon pro zaznamenávání okolního zvuku. Pod těmito dírkami je duální Led Blesk, který slouží k fotografování za špatných světelných podmínek a jeho kvalita je, musím říci, velice nadprůměrná.

Pod bleskem je už pak čočka 20 MPx PureView fotoaparátu, pocházejícího z renomované firmy CarlZeiss, který si rozepíšeme níže v recenzi.  Úplně dole je už v poslední řadě pouze reproduktor, který je sice na zádech, což bychom mohli označit za mínus, nicméně Nokia pomyslela i na to a reproduktor je na zaoblení spodní hrany, tudíž když položíte zařízení zády na rovnou plochu, neutlumíte tím reproduktor, ale uslyšíte jej stále dobře hrát.

Opět bod pro Nokii. Na čelní straně opět začnu shora, kde se zprava nachází dvojice senzorů – senzor přiblížení a senzor snímání okolního světla. Uprostřed sluchátko a vpravo čočka předního 1,2MPx fotoaparátu, která se pyšní tím, že má širokoúhlý záběr a dokáže natáčet videa v HD kvalitě. Pod těmito prvky se už nachází na 80 procentech čelní strany obrovský 6palcový displej typu IPS LCD, disponující rozlišením FullHD, které činí 1920 x 1080 pixelů. Celý displej je chráněn ochranným sklíčkem, odolným vůči poškrábání, Gorilla Glass 2 od firmy Corning.

Proč zde Nokia zůstala o krok zpět a nepoužila nejnovější Gorilla Glass 3, mi zůstává záhadou. Pod zobrazovačem se nachází ještě 3 dotykové, bíle podsvícené klávesy, a pokud se podíváte velmi zblízka, tak se dopátráte ještě malé dírky mikrofónu, která se nachází pod těmito tlačítky.

DISPLEJ

Displej Nokie Lumie 1520 patří k absolutní špičce dostupné na trhu. Toto zařízení disponuje panelem typu IPS LCD, s rozlišením 1920×1080 pixelů, odpovídajícímu označení FullHD.  Tyto údaje nám výsledně zobrazují jemnost o hodnotě 368 ppi, což není příliš závratná číslovka, v porovnání s ostatními FullHD přístroji, nicméně mohu vám zaručit, že jednotlivých pixelů si ani při bližším zkoumání opravdu nevšimnete. 6palcový displej, obsahuje technologii ClearBlack, která zajišťuje sytě černou barvu, stejnou, jako například známe ze SuperAMOLED displejů.

Taktéž je nutno podotknout technologie Super Sensitive Touch, která nám dovoluje razantně zvýšit citlivost displeje tak, abychom jej mohli ovládat neživými předměty či v rukavicích. Tato technologie je dobře použitelná a nesetkal jsem se s žádnými problémy ani výpadky. Barvy displeje jsou velmi živé, syté a nijak vybledlé. Pozorovací úhly jsou naprosto bravurní a nemám žádnou výhradu k jakékoliv deformaci barev či podobných neduhům. To samé platí o čitelnosti na slunci, kde Lumia 1520 opět příjemně překvapí. Za displej uděluji další obrovské plus.

HARDWARE

Hardwarová stránka, jak jsem již v úvodu zmínil, nikdy nepatřila k stinným stránkám značky Nokia. Možná je to tím, že systém Windows phone je tak dobře odladěný, že nepotřebuje x GB ram, aby byl plně plynule funkční. Nicméně této skutečnosti je konec a Nokia zasáhla svou Lumií 1520 absolutní špičku na poli TOP smartphonů.

Do Lumie 1520 se inženýři rozhodli dát maximum, což znamená, že uvnitř tohoto tabletofonu se nachází dosud nejvýkonnější procesor Qualcomm snapdragon 800, obsahující 4 jádra s taktem 2,2 GHz. Této sestavě přihrává operační paměť 2 GB Ram. Tyto hodnoty jsem samozřejmě nemohl nenechat podrobit klasickému, mému oblíbenému benchmark testu antutu, kde Lumia 1520 obdržela skóre 24 760 bodů.

Zahrál jsem si taktéž náročnější grafické hry, mezi jinými třeba i Modern combat 4 a musím říci, že zařízení ani na setinu nezapochybovalo a vše běželo naprosto plynule. Zmíním taktéž fakt, že hraní her na takto velké úhlopříčce, je opravdu příjemným zážitkem a nejeden z hráčů, bude doslova nadšen. Taktéž jsem se snažil přístroj co nejvíce zatížit prací v systému a opět musím zmínit, že i multitasking funguje bez sebemenších problémů.

Podobnou plynulost znám pouze ze systému IOS. Sluší se ale dodat, že plynulý chod bez záseků nemá na starosti pouze hardware, který patří mezi letošní špičku, ale taktéž dobře odladěný systém Windows phone. Uprostřed přístroje se nachází ještě baterie o hodnotě 3400 mAh. V části pod zadním krytem, nad baterií se nachází spirála, sloužící pro bezdrátové nabíjení, které ale oceníte, pouze pokud si bezdrátovou nabíječku dokoupíte. Jak jsem v úvodu zmiňoval, v balení se nenachází. Na závěr se sluší vyjmenovat zbylé komponenty, kterými jsou: Wi-fi modul, GPS čip, NFC, Bluetooth, gyroskop. To je z hardwaru vše.

SOFTWARE

Nokia Lumia 1520 obsahuje nejnovější verzi systému Windows phone 8 označovanou kódovým názvem Lumia Black. Pojďme se blíže na tento systém podívat. Ještě než začnu, rád bych poznamenal postřeh, že Windows phone je opravdu přívětivý systém, který vás zaskočí svou velmi dobrou plynulostí a stabilitou.

Jako negativum ale označím nedostatek aplikací na Windows marketu. Uzamykací obrazovka se skládá z tapety a dole z ukazatele času a data a posléze z notifikací. Uzamykací obrazovku odemkneme tažením nahoru a posléze se již dostáváme do pohotovostní plochy, která se skládá z dlaždic, které jsou z větší části označovány jako ,,živé“ a zobrazují tzv. živý obsah dané aplikace.

Tyto dlaždice lze editovat do 3 velikostí, přičemž většinou ta střední a největší velikost zobrazují zmiňovaný živý obsah. Nově konkrétně pouze na Lumii 1520 lze mít 3 sloupce dlaždic vedle sebe. Každá dlaždice znamená zástupce jedné aplikace, dlaždic můžete mít neomezeně a na plochu se přidávají tak, že v seznamu aplikací podržíte dlouze prst na ikonce a zvolíte ,,připnout na plochu“.

Na pohotovostní obrazovce posléze listujeme shora dolů, nikoliv do stran, jak jsme zvyklí třeba u androidu. Do menu se dostáváme tažením vlevo z pohotovostní obrazovky a zde se nachází naprosto jednoduchý a přehledný seznam ikonek jednotlivých aplikací, seřazen abecedně.

Notifikační roletu systém Windows phone prozatím neobsahuje a podobným gestem, čili tažením od vrchního okraje směrem dolů, nám akorát vyskočí ukazatel baterie a seznam zapnutých funkcí. Zmíním ještě velmi dobrou integraci sociálních sítí do celého systému, kdy například vaše konto facebook je spárováno a provázáno například s galerií, se sms zprávami, kontakty apod.

V tomto směru Windows phone vyniká. Systém není třeba nijak detailněji popisovat a na závěr této kapitoly se jen sluší říci, že bych systém kvůli jeho jednoduchosti, přehlednosti a funkčnosti doporučil zejména nenáročným uživatelům, kteří se nechtějí dlouho učit a kteří mají rádi okamžitou použitelnost. Systém je velmi minimalisticky zpracován. Budoucí aktualizace určitě očekávám ještě dlouhou dobu, jak je u Windows phonu známo.

FOTOAPARÁT

Fotoaparát Lumie 1520 je kapitolou, za kterou tento tabletofon sklidí takřka největší chválu. Nokia, jak už je zvykem a tradicí, patří k nejlepším výrobcům mobilních zařízení, co se týče na poli Fotoaparátů. Úzká spolupráce s firmou Carl Zeiss, která patří k špičkovým výrobcům fototechniky, tomuto faktu pouze přispívá.

Lumia 1520 není zdaleka nejlepším fotomobilem od značky Nokia, nicméně patří mezi její elitu. Obsahuje fotoaparát o rozlišení 20 Mpx s optikou Carl Zeiss, velikosti snímače 1/6,35 cm, číslem f / clonou fotoaparátu: f/2,4 ohniskovou vzdáleností fotoaparátu: 26 mm a minimálním rozsahem ostření fotoaparátu: 10 cm. Disponuje taktéž duálním Led bleskem, který určitě stojí za zmínku a údajně by měl tento blesk mít dosah až 3 m. Fotoaparát disponuje taktéž technologií PureView.

Čočka fotoaparátu dokáže taktéž pořizovat video záznam ve FullHD kvalitě, ta se pyšní optickou stabilizací.

Prostředí profesionálního fotoaparátu jsme si ukazovali ve videorecenzi. Pouze podotknu ta nejdůležitější fakta, jako například skutečnost, že iso lze nastavit až do gigantické hodnoty 4000 a můžeme taktéž experimentovat s rychlostí uzávěrky, která nám dokáže vykouzlit opravdu velmi schopné fotografie a zvláště pak i za špatných světelných podmínek. A jak jsou na tom vlastně výsledné snímky? Musím říci, že patří mezi naprostou elitu s výjimkou Lumie 1020.

Ukázkové fotografie:

Výsledné snímky bych přirovnal ke kvalitě dnes už dražších digitálních fotoaparátů a vypadají i na veliké ploše monitoru stále krásně ostré a kvalitní. Barvy jsou důvěrné, ostrost a detaily taktéž. Nikde nic nesplývá a šumu je na fotografiích minimum. Zmíním pouze jednu poznámku a to tu, že fotografie se vám do zařízení ukládají ve 2 variantách, a to v náhledové variantě a v nejvyšším rozlišení.

Tudíž při kopírování do PC, je dobré kopírovat pouze foto soubory s názvem ,,High Res“. Na závěr pouze dodám, že fotoaparát hodnotím na 1 s hvězdičkou a toto zařízení doporučuji každému, kdo chce svým mobilním zařízením pořizovat snímky na vysoké úrovni a při výběru nového smartphonu je tato vlastnost, tudíž fotoaparát, pro něj klíčová.

GPS a navigace

Lumia 1520 disponuje GPS čipem se standardem Glonass, který vyniká svou rychlostí, jež dosahuje okolo 10 vteřin nalezení a zafixování polohy bez zašlých dat. To ale zdaleka není vše. Finská značka Nokia a teď už v podstatě i systém Windows phone sám o sobě disponuje doplňkem v podobě navigace zdarma s názvem Here+. Tato navigace je velmi přesná, spolehlivá a intuitivní a dávám ji obrovský palec nahoru za to, že je zdarma. Pokud někdo z vás hledá i navigaci do svého automobilu, Nokia Lumia 1520 ji plně nahradí.

K tomuto faktu v neposlední řadě přispívá i velký displej. Na závěr zmíním opět největším triumf na trhu, kterým je baterie o kapacitě 3400 mAh, která si minulý rok vysloužila ocenění za baterii s nejvyšší výdrží na trhu. Za tento fakt Nokii velmi chválím a krok zvýšit kapacity baterií velmi pozitivně vítám. Pevně věřím, že hovořím za všechny uživatele. V praxi se výdrž baterie opravdu i při náročném vytížení, pohybuje přes den a půl, což se mi už velmi dlouho s mobilními zařízeními nepodařilo. Baterii hodnotím velmi kladně.

Závěr

Nokia Lumia 1520 je pro Nokii jistě zásadním mezníkem na poli chytrých zařízení. Přináší maximální porci výbavy a velmi kvalitně odladěný systém, který bohužel trpí mírným nedostatkem aplikací. Na druhou stranu mnozí z vás ocení jeho provázanost se sociálními sítěmi. Nokii Lumii 1520 bych doporučil především náročným uživatelům, nebo vášnivým fotografům, kteří potřebují pracovně multimediální přístroj  na vysoké úrovni.

Mnoho nedostatků jsem na tomto zařízení neshledal a opravdu jej zařazuji mezi naprostou špičku. Jeho hlavními konkurenty jsou například Galaxy Note 3 od Samsung, HTC One Max nebo Xperie Z Ultra od Sony. Za sebe uděluji 9 bodů z 10, především za profi fotoaparát, za perfektní baterii a dobře odladěný systém, který ruku v ruce s hardwarem, vytváří z Lumie 1520 nepřemožitelný stroj ve své kategorii. Na závěr zmíním jeho cenovku, která se pohybuje aktuálně okolo 16 tisíc korun.


Za zapůjčení Nokie Lumie 1520 pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit za prodejní cenu  16 990 Kč s DPH .

Exit mobile version