Dotekomanie.cz

Václav Pavlín: iPad mini aneb jak jsem přešel od Googlu k Applu

Ti z vás, kdo mě znají, ví, že jsem opravdu velký fanoušek Googlu i jeho operačního systému Android. Baví mě všechny ty novinky a vychytávky, které se každou chvíli objevují, ale… Ale v uplynulém týdnu jsem měl možnost seznámit se blíže s iPadem mini.

Pokud nás sledujete déle, určitě jste zaznamenali mou recenzi iPadu 3 (jo jo, jasně, The New iPad, to je přesně on). Nebyl jsem z něj nadšený a nijak zvlášť mě neoslovil. Ano, displej má krásný, ale je těžký a (necelých) 10 palců je na mě prostě moc. Stejně jako mě nenadchl iPad, chladným měl nechal i systém iOS. Tedy úplně chladným ne.

Operační systém iOS mi absolutně nesedl. Nevyznal jsem se v něm, nepsalo se mi pohodlně na klávesnici, nebyl jsem schopen si ani pořádně nastavit češtinu, aby byl opravdu celý systém česky. Nebylo to prostě ono. Na Apple, iOS i všechny přidružené produkty jsem zavrhl.

Nedávno ale vyšel iPad mini. Pohledné menší zařízení, které nabízí podobné možnosti jako dospělý iPad v elegantním komprimovaném balení. Do rukou se mi dostal iPad mini v černé barvě a opravdu mě uchvátil.

Byl jsem pravděpodobně jeden z prvních vlastníků tabletu Nexus 7 v ČR a nemohl jsem si ho vynachválit. Úhlopříčka 7 palců je pro mobilní zařízení (kterým by měl tablet být) výrazně lepší než palců 10. Je tedy otázkou, zda je 7,9″ displej iPadu lepší, nebo horší varianta.

Apple se na prezentaci chlubil tím, že iPad mini nabízí na displeji výrazně více prostoru než Nexus 7. Když si obě zařízení srovnáte tváří v tvář, musíte mu dát za pravdu. Šířka, kterou iPad mini nabízí navíc je opravdu znát. Je to logické – 4:3 (iPad mini) je něco jiného než 16:9 (Nexus 7). Rozdíl je vidět například na naší stránce – Nexus 7 vám zobrazí pouze hlavičku a doporučené články, zatímco iPad mini nabídne hned dva nejčerstvější příspěvky. Tím pádem je jasné, že ať jsme zapšklí jak chceme, Apple nelhal. Displej iPadu mini je výrazně větší než u Nexu 7, a to nejen plochou, ale i množstvím obsahu, který dovede zobrazit.

Když už jsme u srovnání displejů – iPad mini má menší rozlišení na větším prostoru. Mělo by to tedy znamenat výrazně horší kvalitu zobrazení. Já jsem ale z obrazovky iPadu tento pocit neměl. Ano, jednotlivé body jsou výraznější než u Nexu 7, ale ne tak, aby to nějak vadilo. Na druhou stranu barvy jsou výrazně lepší u iPadu mini. Provedl jsem srovnání zobrazením shodných obrázků na displeji. Jednalo se o západ slunce někde nad pouští. Nexus 7 zobrazil na nebi pěkný barevný přechod. Když jsem si ale prohlédl výsledek na iPadu mini, viděl jsem, že na nebi nemá být jednolitá barevná plocha, ale že jsou zde různobarevné obláčky.

Displej už jsem vychválil dost. Pojďme se podívat na kvalitu zpracování a použité materiály. Jak je u Applu zvykem, setkáte se především s hliníkem a sklem. Sklo pokrývá přední stranu. Boky a zadní strana jsou tedy tvořeny hliníkem. Když jsem iPad vybaloval, měl jsem dojem, že mi umrzne ruka – cesta v dodávce ho vychladila jako kostku ledu. Na druhou stranu při pokojové teplotě je pocit z hliníku lepší než pocit z měkkého plastu na zadní straně tabletu Nexus 7. U Nexu mám sice jistotu, že mi nevyklouzne z ruky, ale kromě toho mám, při srovnávání s iPadem, pocit levnosti a druhořadosti. Ovšem pozor, dokud jsem iPad mini nedržel v ruce, nikdy jsem tento pocit z Nexu neměl.

Při komplexním pohledu na iPad mini máte jednu jistotu – každý ho pozná a každý si ho bude chtít vyzkoušet. Je to dáno jednak tím, že je to iPad mini a jednak tím, že je to opravdu velmi pěkná, elegantní a sympatická tenká placka. Nexus 7 sice strčíte do zadní kapsy u kalhot, iPad mini budete ale chtít nosit v ruce – aby ho každý viděl a taky proto, že je to bezva pocit. Kromě toho, že konstrukční kvalita je perfektní, je iPad mini také velmi lehký. Může to znít přehnaně, ale skutečně – tenká a lehká hliníková placka s kvalitním displejem. I tak by se dal iPad mini shrnout.

Když už víme, jak úžasné zařízení iPad mini je, pojďme se zamyslet nad tím, pro koho je. Jako parametry pro volbu tohoto zařízení musíme zvážit cenu, velikost (a hmotnost), množství a dostupnost aplikací přímo pro iPad a samozřejmě něco, co by se dalo označit za Apple faktor.

První, co mě napadá, je, že iPad mini je perfektní zařízení do dámské kabelky. To byl samozřejmě už i dospělý iPad, ale od dámy to přece jen vyžadovalo kapku větší zavazadlo. Zde můžeme určitě přičíst i zmíněný Apple faktor, tedy něco nepopsatelného, co však přitahuje všechny kolem.

Dalším určením mohou být rodiny s dětmi. Pokud chcete nechat dítko hrát si s tabletem, bude pro něj iPad mini pravděpodobně výrazně přirozenější a příjemnější než velký iPad. Zde zase bude hrát roli cena, která je nižší a znamená tedy menší starosti o to, jestli s tabletem váš drahoušek flákne o zem. A nesmíme zapomenout ani na aplikace – ty iPadí jsou u dětí velmi oblíbené (tedy tohle mám jen z doslechu).

Poslední zásadní cílovou skupinou, kterou musím zmínit, jsou školy a studenti. Tablety iPad se ve školách šíří již nějaký ten pátek. Osobně si myslím, že tablety jsou ve škole vhodné spíše pro nižší ročníky, které se mohou vyřádit v barevných aplikacích na upatlaném displeji. Právě pro ty by, stejně jako pro vaše drahoušky doma, byl ale vhodnější menší tablet než 10palcový iPad. Díky nižší ceně jich škola může pořídit více a děti si je mohou vzít třeba i na vycházku, protože jim lépe padnou do ruky. Apple faktor bych zde uváděl nerad, protože pokud si jej v tomto případě připustíme, v podstatě říkáme, že děti pak budou chtít jen a pouze produkty Applu.

Mini bude určitě vhodný i pro starší studenty na čtení skript a prezentací z přednášek, případně na nějaké ty poznámky. Nexus 7 je sice výrazně levnější, ale větší plocha displeje má své kouzlo.

Celkově můžeme říct, že iPad mini se může snadno stát nejoblíbenějším zařízením pro vstup do světa Applu. Je levnější než ostatní kolegové, je pohodlnější na přepravu a vypadá mnohem lépe než klasický iPad. Pokud tedy budete chtít zařízení od Applu a nebudete chtít začít iPhonem, je iPad mini rozumná volba. Ostatně už jsem několikrát řekl, že iPad mini se stane nejprodávanějším iPadem.

Poslední věc, kterou bych chtěl zmínit, je pár mých postřehů k iOS. Vím, že jsem si jich mohl více všimnout už u iPadu 3, ale nestalo se tak. Velmi mě zaujala gesta, která iOS nabízí – opravdu skvělá věc! Škoda, že uživatelé Androidu se jich asi nikdy nedočkají. Také musím pochválit návrháře za perfektní animace. Ať už obecně v systému, nebo v rámci aplikací – víte, že aplikace Google+ má při „naskakování“ příspěvků jinou animaci v iOS než v Androidu? A ta v iOS je hezčí.

Pořád mám ale problém s nekonzistencí systému. Občas se mi stává, že nejsem schopen najít tlačítko zpět. Je úplně jinde, než bych čekal, nebo není vůbec a je třeba použít nějaké gesto. To se na Androidu nestane (alespoň u tlačítka zpět). Občas mi připadá silně nelogické rozmístění položek v nastavení, ale na to by se také dalo zvyknout. Jednu věc ale pořád překousnout nemůžu – to, že není možné změnit klávesnici na takovou, na jakou jsem zvyklý.

Apple v iOS pro iPad mini zavedl jednu vychytávku – když se dotknete prstem na obrazovce a nehýbete jím, můžete druhou rukou se zařízením normálně pracovat. Je to tak kvůli tenkým okrajům kolem displeje a možnosti, že se dlaní dotknete obrazovky. Tím byste si neustále mačkali něco, co nechcete a určitě byste za chvíli iPadem mrskli o zeď. Vyřešeno, funguje, škrtám si.

Pokud se na závěr vrátím k nadpisu – jak jsem přešel od Googlu k Applu. Stalo se to právě díky iPadu mini. Věřte mi, že když budete mít možnost, stane se to i vám. Tablet iPad mini je skutečně nejhezčí tablet, s jakým jsem zatím pracoval. Bohužel pro mě má iOS.


A tím se vracíme zpátky do reality – k Applu jsem nepřešel. S Googlem jsem spokojený a nemám důvod cokoliv měnit. Velmi rád bych ale viděl, že si výrobci berou příklad z výrobků Applu (ne, že je kopírují) a tvoří podobně krásná a kvalitní zařízení.

Celá tato recenze iPadu mini je založená na pravdě – pokud bych byl běžný uživatel a chtěl bych tablet, rozhodně bych sám sobě doporučil iPad mini. Fikcí je v tomto případě tedy pouze můj přechod mezi platformami. Zařízení skutečně zbožňuji. Společnost Apple a její iOS to má u mě ale stále velmi nahnuté.

Omluva: Musím se samozřejmě omluvit za provedenou mystifikaci:) Doufám, že jste byli napnuti až do konce. Také se chci ale omluvit za kvalitu použitých fotek – bohužel selhalo plánování času a především technika a fotky tak byly na poslední chvíli pořízeny iPhonem:(.

Exit mobile version