Dotekomanie.cz

Vyzkoušejte Burnout Benchmark aneb jak moc se rozpálí mobil

PXL 20220401 181910136PORTRAIT 3316x1865x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Benchmarky jsou aplikace, jejichž cílem je otestovat zařízení v několika testech nebo i v jednom. Následně propočítají všechna data a nabídnou bodové hodnocení. Jedná se ale jen o číslo syntetického testu, který nereprezentuje reálné používání. Spíše je to ukazatel výkonu, zejména při porovnání mezi mobily. Před nějakým časem jsme vás představili benchmark zaměřující se na otestování kolem umělé inteligence a nyní nabízí trochu jiný test, který se jmenuje Burnout Benchmark.

Burnout Benchmark

Samotný název není daleko od schopností této testovací aplikace. Cílem je dostat mobil na samotné hranice a přitom měřit samotnou spotřebu ve wattech. Není to ale jediný cíl. Burnout Benchmark sleduje také i další ukazatele, jako je třeba schopnost udržet si výkon při větší zátěži, kdy mobily zpravidla při snižují výkon při přehřívání.

My jsme si tento benchmark vyzkoušeli rovnou na třech smartphonech. Základem se stal Pixel 5 s Androidem 12L, který disponuje procesorem Snapdragon 765G. Dalším je Xiaomi 12 s Androidem 12 a Snapdragonem 8 Gen 1. Posledním mobilem je Motorola Moto Edge 30 Pro taktéž s Androidem 12 a Snapdragonem 8 Gen 1.

Xiaomi 12; Zdroj: Dotekomanie.cz

Než se pustíme do prezentace výsledku Burnout Benchmark aplikace, tak můžeme prozradit, že Xiaomi 12 nedokončilo první test, jelikož se mobil přehřál a raději tuto aplikaci ukončil. Nakonec jsme to vyřešili otevřeným oknem, aby vůbec mohl dokončit testování. Tudíž výsledky tohoto mobilu berte velmi s rezervou.

Xiaomi 12, Motorola Moto Edge 30 Pro, Pixel 5; Zdroj: Dotekomanie.cz

Na obrázcích výše vidíte výsledky samotného testování aplikace. Benchmark má samozřejmě stejně jako jiné testovací aplikace své vlastní bodové hodnocení, což je první číslo. Zajímavější je ale to prostřední, které ukazuje, o kolik výkonu přijdete, jakmile mobil dosáhne svého maxima a nastane efekt thermal throttling, což se dá popsat jako omezení výkonu po dovršení maximální provozní teploty, na což mobil omezuje výkon, aby došlo ke snížení teploty. Jen upozorňujeme, že Xiaomi 12 bylo chlazeno otevřeným oknem. I tak Pixel 5 přišel o méně výkonu. Třetí číslo je také spíše přepočet, který nemusí být směrodatný.

Na další sadě snímků jsou již kompletní výsledky. Xiaomi 12 bez chlazení dosáhl na teplotu takřka 50° C, takže ani zde neberte výsledky jako přesné. Pokud budeme hodnotit Snapdragon 8 Gen 1, tak si dokáže vzít dle Burnout Benchmark 13,7 W, s chlazením pak i 14,9 W. Pixel 5 naopak má pouze 9,43 W. I tak Snapdragon 765G si drží nižší provozní teplotu.

Xiaomi 12, Motorola Moto Edge 30 Pro, Pixel 5; Zdroj: Dotekomanie.cz

Ačkoliv ani zde nelze brát výsledky všech testů jako závazné, ale jedná se o zajímavý ukazatel, kolik mobil spotřebuje energie při zátěži a hlavně kolik výkonu si udrží při vyšší provozní teplotě.

Burnout Benchmark je další syntetický test, který nenavozuje reálné využívání mobilního telefonu. Na druhou stranu se nabízí trochu zajímavější benchmark, který umí prozradit trochu více než jen bodové hodnocení. Pochlubte se v komentářích, jak dopadl váš mobilní telefon.

Exit mobile version