Dotekomanie.cz

Google odebral falešné antivirové aplikace z Obchodu Play

Pokud jde o bezpečnost, nikdy bychom neměli podcenit, co si instalujeme do svého zařízení, zejména mobilního telefonu. Samozřejmě se nejedná o jediné hrozby, ale v poslední době se dostávají do obchodů s aplikacemi nejrůznější výtvory se sofistikovanými metodami, jak infikovat zařízení nebo jej zneužívat. Někteří uživatelé se zděsí a sáhnou po nějaké antivirové aplikaci. Právě i na tuto kategorii cílí tvůrci škodlivého softwaru.

Falešné antiviry

Bezpečnostní společnosti Quick Heal se podařilo objevit několik aplikací, které se tvářily jako antiviry, ale ve skutečnosti neobsahovaly jakékoliv funkce spojené s touto tématikou. Zpravidla bylo cílem zobrazovat na zařízení reklamu a případně nabízet uživateli stažení pochybných aplikací.

Tyto aplikace zpravidla lákají na to, že jsou zcela zdarma. Po spuštění zobrazují seznam zákeřných aplikací, ale ve skutečnosti není tento seznam jakkoliv aktualizován. Je napevno začleněn do aplikace a není ani aktuální. Nejvtipnější je i fakt, že v seznamu byla mnohdy uvedená i sama aplikace s tím, že je zákeřná.

Nejrozšířenější falešnou aplikací na detekci virů a jejich odstranění se jmenuje Virus Remover. Ta dosáhla na 1 milion stažení a dokonce má čtyřhvězdičkové hodnocení. Není tak divu, že se poměrně rychle šířila. Zde je tedy na místě, abyste si více dávali pozor, co si vlastně instalujete do svého zařízení.

Aplikace přímo neohrozily data uživatelů a nebyl obsažen jakýkoliv virus či malware, ale rozhodně nedělaly to, co slibovaly. Je tak možné, že i vy můžete mít ve svém zařízení zcela zbytečnou aplikaci slibující něco, co neumí. Společnost Quick Heal již informovala Google a ten všechny aplikace odstranil z Obchodu Play.

Seznam podvodných aplikací

Zdroje: blogs.quickheal.com, fonearena.com

Exit mobile version