Dotekomanie.cz

OUKITEL U15 Pro – střední třída s vydařeným poměrem ceny a výkonu [minirecenze]

Pravidelně naše čtenáře zásobujeme recenzemi zajímavých zařízení. Tentokrát jsme zamířili do střední třídy značky Oukitel. Tyto telefony si postupem času nacházejí cestu i na evropský trh, to je dáno jejich zpracováním a taktéž dobrou výbavou vůči ceně. Společnost Oukitel je na trhu již od roku 2007, takže nějaké ty zkušenosti a vychytávky má výrobce zvládnuté. Nyní jsme se dočkali dalšího modelu z portfolia Oukitelu a jedná se konkrétně o Oukitel U15 Pro.

 

BALENÍ

Jak jste z loga Oukitelu výše poznali, barvy společnosti jsou mrazivě oranžové. Telefon mi dorazil v krabičce, která je dělána tak, aby měla co nejmenší velikost. Z každé strany je na balení stříbrně lesklé logo výrobce. Při otevření poznáte to, o čem jsem mluvil před chviličkou. Vytažením horního víka papírové krabice uvidíte U15 Pro v celé své kráse, přičemž hrany přesně kopírují velikost krabičky. Po vytažení telefonu na vás čekají dvě malé úschovny z tenkého papíru, kde je v jedné z nich umístěna nabíječka a dokumenty ukazující, jak systém ovládat. V druhé na vás čeká poměrně krátký micro USB kabel. Více toho v balení nenajdete. Trošku mi zde chyběla sluchátka.

Velmi se mi líbí, že výrobce do tenkého gumového obalu umístil samotný telefon při zabalování, s čímž jsem se setkal poprvé. Pravděpodobně se tak jedná o další úroveň zabezpečení proti poškození při přepravě.

V krabici tedy naleznete:

DESIGN A KONSTRUKCE

Telefon při uchycený do ruky dává vcelku dobrý pocit i přes jeho mírně větší velikost. Na přední straně je nalepena ochranná fólie, kterou jednoduše sloupnete. Váš dotyk s displejem tak dostane příjemnější pocit než na docela drsné fólii. Když už hovoříme o velikostech, U15 Pro má a výšku 153 mm, do šířky narostl na 78 mm a jeho tloušťka se pak zastavila na 9 mm. Ano, nejedná se o žádnou žiletku, rozhodně si však všimnete, že díky 9 milimetrům máte jistější držení v dlani. Váha se zastavila přesně na 200 gramech, to sice není nejméně, ale při 5,5 palcovém displeji se nedá očekávat žádná „muší“ váha. Tělo je vyrobeno z kovu.

Již na první pohled si všimnete zaoblení po všech stranách, hrany díky tomu nijak netlačí do ruky ani při velkém stisku, navíc je zakřiven i displej pomocí technologie 2.5D.

Na přední straně se nachází 5,5 palcový displej s HD rozlišením, pod ním jsou umístěna tři senzorová tlačítka, tím pádem si na své přijdou uživatele preferující ovládací prvky mimo zobrazení přímo na displeji. Horní část nad displejem mě docela zaujala, většinou se setkáváme s provedením reproduktoru pro hovory viditelně v konstrukci, U15 Pro je však výjimkou, protože reproduktor pro volání je zapuštěn hlouběji. Vedle na levé straně se nachází přední fotoaparát.

Jak jsem již říkal, hrany jsou zaobleny po celé své délce těla telefonu. V horní části je umístěn pouze 3,5 mm jack pro sluchátka. Spodní část toho nabízí mnohem více, uprostřed je konektor pro micro USB kabel, kterým budete zařízení nabíjet. V pravém rohu je o malý kousek dále reproduktor, za což bych chtěl výrobce pochválit. Umístění v této podobě vám totiž zaručí, že svůj telefon uslyšíte zvonit i při položení na stole. Malá tečka vedle konektoru je mikrofon pro telefonické hovory.

Záda jsou zajímavá, nachází se tady čtečka otisku prstů a nad ní v horní části hlavní fotoaparát. Vedle něj je LED dioda pro zachycování snímků v šeru a tmavém prostředí. V horní i spodní části se v konstrukci nachází malá linka, která dovoluje přístroji lépe zachycovat mobilní signál. Abych se ještě vyjádřil k zádům, ve spodní části je umístěn hezký nápis Oukitel, nicméně nejsem zastáncem popelnic a popisků, jak zařízení v budoucnu zlikvidovat, takže si výrobce mohl odpustit tak výrazné písmo.

Levá část hrany skrývá zásuvku pro vložení nano SIM karty a micro SIM. Místo slotu pro SIM můžete využít vložení micro SD karty, kterou si rozšíříte celkovou kapacitu úložiště. Na straně pravé jsou celkem tři hardwarová tlačítka rozdělena do dvou panelů. Jedním z nich je klasicky tlačítko pro vypínání a zapínání displeje, druhá panel pak slouží k ovládání hlasitosti.

V gumovém krytu.

HARDWARE, VÝKON, TECHNICKÉ SPECIFIKACE

Střední třída s sebou přináší střední výkon. U15 Pro poslouží hlavně středně náročným uživatelům, kteří nelpí na tom, že musí hrát nejnovější hry v nejlepším rozlišení. Specifikace jsem shrnul pro přehlednost do následující tabulky:

   

Na telefonu jsem provedl benchmarky pomocí nejpopulárnějším aplikací, jakých výsledků U15 Pro dosáhl, můžete zhlédnout níže na screenshotech.

SOFTWARE

Dostáváme se k zásadní části každého telefonu, kterým je operační systém. V zařízení běží nejnovější verze Android 6.0, což zaručuje, že budete mít možnost používat vychytávky poslední doby. Líbí se mi, že výrobce umístil do systému OTA aktualizace, což vám značně usnadní případné updaty v budoucnu. Aktualizace pomocí OTA umožňují aktualizovat systém pouhým připojením k Wi-Fi přímo z mobilu.

U čínských značek telefonů jsme si zvykli na různé úpravy systému, toho jsme se dočkali i zde. Funkce navíc bych spíše označil jako užitečné vychytávky. Takový názor mám kvůli tomu, že si můžete zapnout například „Smart somatosenzory“. Jedná se v podstatě o to, že můžete telefon ovládat pouze pohybem ruky nad displejem.

Využít toho můžete třeba při prohlížení fotografií, přepínání písniček v přehrávači a dalších aktivitách.

Super vychytávkou je plánování vypnutí a zapnutí mobilního zařízení. Takto dokážete ušetřit velmi mnoho drahocenné energie z baterie. Software mi dává celkový dojem důrazu na čistotu systému bez bloatware a rychlost. Během používání jsem se nesetkal s žádnými problémy, které by například na chvíli ovládání systému opozdily.

Vše je plynulé i díky 3GB paměti RAM, k dispozici pro své aplikace a hry máte během užívání přes 2 GB. Nesetkal jsem si ani s nadměrným ukončováním aplikací na pozadí (děje se při nedostatku volné paměti RAM).

Když je U15 Pro uzamčen a obrazovka zhasnuta, pak se dají nastavit gesta, která využijete pro rychlejší spuštění aplikace, kterou si na gesto nastavíte. Velká pochvala přichází za možnost odemykat displej dvojitým poklepáním.

V nastavení naleznete položku pro naskenování otisku prstu, díky kterému pak budete zařízení odemykat rychle a jednoduše přiložením prstu do čtečky. V systému jsou předinstalovány všechny aplikace Googlu, vyhnete se tak nutnému doinstalování mnoha služeb. Nedostatkem bych mohl označit občasné spadnutí aplikací.

DISPLEJ

S displejem jsem spokojen, nicméně v dnešní době mohl výrobce implementovat fullHD. Přece jen na velkém 5,5 palcovém displeji by bylo lepší koukat na jemnější rozlišení. Pixely jsou vidět, pokud se do displeje zadíváte pozorněji, při běžném používání vám však pixely před očima běhat nebudou. Kvalita zobrazování na slunci je dobrá, mohla by být však lepší. Chybělo mi větší nastavení jasu, které by kompenzovalo průměrnou čitelnost na přímém slunci.

Ačkoliv to zní divně, tvrzené sklo na přední straně by mohlo být tvrdší. Stávalo se mi, že při mírně vyšším tlaku se začaly objevovat flíčky. Ty naštěstí při netlačení okamžitě zmizí.

FOTOAPARÁT

Fotoaparát je střední kvality. Hlavní fotoaparát nabízí snímky v rozlišení 13 MPx na zadní straně telefonu. K tomuto jsem dosti kritický, protože na fotkách si mohl dát výrobce záležet mnohem více. Snímky jsou za jasných podmínek hezké a neobjevuje se ani šum. Situace se však razantně změní, pokud budete chtít pořizovat snímky v šeru. Mnohdy se mi stávalo, že byly fotky rozmazané a musel jsem telefon po vyfocení ještě sekundu nehybně držet, aby k rozmazání nedošlo. Jak fotky vypadají, zhlédnete níže na fotografiích. Snímky jsem fotil bez HDR a s HDR režimem pro srovnání.

     

Přední fotoaparát taktéž není žádná sláva, sloužit vám bude 2MPx senzor, což pro selfie snímky stačí. Znovu platí stejná situace, že při zhoršených podmínkách není výsledek nic moc.

BATERIE

S baterií jsem spokojen, protože v kombinaci s HD rozlišením a 3000 mAh se uživatel dostane na 2 dny používání při stále zapnutých datech.

SHRNUTÍ A ZÁVĚR

KLADY

ZÁPORY

Za zapůjčení mobilního telefonu Oukitel U15 Pro děkujeme eshopu TinyDeal.com, kde si ho můžete pořídit za cenu 129 $ (3 200 Kč). Pokud si mobil necháte poslat ze skladu v Německu, pak nebudete platit žádné další poplatky.

Exit mobile version