Dotekomanie.cz

BlackBerry DTEK50 – bezpečný Android v těle od Alcatelu [recenze]

Dnes se v recenzi podíváme po delší době na značku BlackBerry a její nejnovější telefon s názvem DTEK50. Ten přichází po modelu PRIV, což bylo první zařízení tohoto výrobce se systémem Android. U dnes recenzovaného zařízení zvolil výrobce ale trochu jiný přístup. Nevytvořil si ho totiž sám, navrhnul ho a vyrábí ho společnost TCL. Ta vlastní značku Alcatel, a tak není překvapením, že DTEK50 je převlečený Alcatel Idol 4 se softwarem od BlackBerry. Menší odlišnosti zde ale nalezneme. Jaký je tedy tento údajně nejbezpečnější Android?

Konstrukce a design

Design jako takový je opravdu identický s modelem Idol 4, jedinou odlišnost nalezneme na zadní straně. Celý zadní panel nabízí totiž místo skla pogumovaný povrch s logem výrobce. Tuto povrchovou úpravu velmi chválím, nezůstávají na ní otisky prstů a je navíc příjemná na dotek. Rámeček kolem telefonu je vyrobený z hliníku, přičemž na svrchní a spodní straně jsou umístěny reproduktory. Ty hrají opravdu velmi dobře a také hlasitě.

Zcela nepochopitelně je však umístěno tlačítko pro zapnutí. Na pravém boku uprostřed se sice nachází kulaté tlačítko, které je velmi vhodně umístěno a vypadá jako třeba na Xperiích. Jenže tím se telefon nezapíná, jedná se o tzv. „klávesu pro usnadnění“.

Na toto tlačítko si můžete nastavit spuštění určité aplikace nebo aktivaci určité funkce. Bohužel při uzamčeném zařízení nefunguje. Tlačítko pro odemčení se nachází na levém boku v horní části, což je opravdu neergonomické.

Samotné zpracování je však povedené, vše velmi dobře drží a lícuje. Čelní panel sice nekryje žádné Gorilla Glass, výrobce se ale chlubí zvýšenou odolností proti poškrábání, a to musím potvrdit. Nad displejem nalezneme telefonní reproduktor, senzor okolního osvětlení a přední kamerku s přisvětlovací LED diodou. Tlačítka pro ovládání systému jsou softwarová přímo v displeji.

Displej

Zobrazovací panel má úhlopříčku 5,2 palce, přičemž se jedná o IPS panel. Fotografie vypadají na displeji kontrastněji, než je u této technologie běžné, dalo by se to trochu přirovnat AMOLED panelům, kde však černá není tak černá. Oceňuji pak možnost nastavit si také teplotu barevného podání. Pozorovací úhly jsou dostačující. Rozlišení činí 1920×1080 pixelů, což vydá na jemnost 424 PPI. Telefon lze uspat a probudit dvojitým poklepáním na displej.

Hardware

Uvnitř tepe osmijádrový čip Snapdragon 617 se čtyřmijádry Cortex-A53 na frekvenci 1,5 GHz a čtyřmi dalšími Cortex-A53 na frekvenci 1,2 GHz. Grafickým čipem je Adreno 405. Operační paměť činí slušných 3 GB. Výkon na dnešní dobu není nijak zázračný a na telefon s cenovkou kolem deseti tisíc bych očekával vyšší výkon. V AnTuTu benchmarku získal telefon pouze 36790 bodů. Mnohem více bych ocenil použití třeba Snapdragonu 650. V praxi tak mnoho výkonu telefon nenabídne, při běžném používání jsem občas zaznamenal delší prodlevu při otvírání některých aplikací.

 

Vnitřní úložiště má kapacitu 16 GB, naštěstí je zde slot na microSD karty až do velikosti 256 GB. Konektivitu zajišťuje WiFi 802.11 ac,  Bluetooth 4.2, NFC, GPS, GLONASS a nechybí třeba ani FM rádio. Kabelové připojení obsluhuje dnes již starší microUSB v2.0.

Výdrž baterie mne opravdu nepotěšila. Telefon jsem moc nevyužíval, byl jsem stále připojen pořád na mobilních datech s aktivní GPS a většinou jsem vydržel tak půl dne. Pokud jsem však v pozdějších dnech tyto funkce deaktivoval, výdrž se zlepšila. Stále jsem se ale dostával na hodnoty okolo dvou až tří hodin aktivní displeje, což je na dnešní dobu vcelku málo.

Více jak jeden den tak rozhodně nečekejte. V porovnání s ostatními telefony podobné cenové hladiny jsem při podobném využití snad u každého dosahoval lepší výdrže. Pokud navíc vezmeme v úvahu, že BlackBerry je pracovní telefon, který mnoho manažerů rozhodně šetřit nebude, je toto opravdu problém.

Specifikace:

Systém

Operačním systémem je Android ve verzi 6.0.1. Ohledně aktualizace na novější verzi zatím nemáme informace, pravděpodobně však vydána bude. Jedná se pak z velké části o čistý Android, doplněný o aplikace od BlackBerry. To však není žádný bloatware, nýbrž užitečné utility. Potěší také kompaktnost celého zobrazení, ve výchozím stavu máme na ploše matici 5 x 5 ikon, což se moc často nevidí.

  

Přepínač aplikací nabízí ve výchozím stavu zobrazení v matici čtverců, což má připomínat prostředí systému BB OS 10. Nastavit lze naštěstí i klasické karty známé z čistého Androidu. Specialitkou celého systému je BlackBerry Hub. Ten funguje jako emailový klient a centrum notifikací. Bohužel v něm nalezneme pouze několik služeb, jako Skype či Twitter. Podpora pro Messenger či Hangouts chybí. Nevýhodou je také nutnost otvírat vždy i u SMS zpráv výchozí aplikace pro tuto akci. To totiž obvykle nějakou chvíli trvá.

  

Pochválit musím bezpečnost, ještě než systém nastartuje, je třeba zadat gesto/PIN/heslo. Integrována je pak aplikace DTEK, která zajišťuje zvýšenou bezpečnost systému. Například tak stále kontroluje, zda aplikace nebo software třetích stran neupravují operační systém.

  

 

Fotoaparát

Snímač dostal do vínku rozlišení 13 MPx, a jak již dobře víme, rozlišení není vše. Světelnost činí f/2.0 a k dispozici je blesk s dvěma diodami rozdílných barev. Fotit můžete také panoráma a fotky s použitím HDR. V manuálním režimu lze pak nastavit rychlost uzávěrky (maximálně 1/2 sekundy), vyvážení bílé, expozici a ostření.

Výsledné fotografie jsou průměrné a řekl bych, že vcelku uspokojivé vzhledem k ceně zařízení. Za dostatku světla dostanete kvalitní snímky, které jsou však až příliš softwarově doostřovány. Čím méně máte světla, tím více bude na fotkách šumu a jednotlivé barvy splývat v olejomalbu. Dynamický rozsah snímače také není moc velký, potěší ale možnost využít HDR.

 

 

 

Více testovacích snímků naleznete zde v galerii na Google Fotkách

Zhodnocení

Blackberry DTEK50 je první a rozhodně ne poslední telefon od této kanadské společnosti, který již vyrábí čínská společnost TCL. Pochválit musím kvalitní zpracování, hodnocení designu pak nechám na každém z vás. Potěší také povedené stereo reproduktory a systém s vybavením od Blackberry. Díky tomu je také bezpečnější než ostatní telefony s Androidem. Naopak se mi velmi nelíbí nelogické umístění tlačítka pro probuzení, výdrž baterie by také mohla být lepší a výkon též. Zkrátka, jedná se spíše o takový první pokus. Pokud však máte rádi Blackberry a jejich služby, asi nebudete zklamáni.

Klady

Zápory

Za zapůjčení zařízení BlackBerry DTEK50 děkujeme obchodu T.S. Bohemia, kde je můžete zakoupit.

Exit mobile version