Dotekomanie.cz

Galaxy Note 7 má problém, sklo Gorilla Glass 5 je jen o stupeň tvrdší než plast [aktualizováno]

Galaxy Note 7 si svou premiéru odbyl již před více než dvěma týdny, načež se na internetu začaly objevovat různé testy odolnosti. Jeden z nich se pak již tradičně zaměřuje na odolnost konstrukce, včetně displeje. YouTuber JerryRigEverything prověřil na jednoduchém testu právě odolnost nového skla Gorilla Glass 5, které se na tomto telefonu objevuje zcela poprvé.

Corning u nového skla slibuje 4x lepší odolnost než u konkurenčních produktů a uvádí, že telefony s tímto sklem vydrží bez újmy 80 % pádů z výšky 1,6 metru. Celkově pak má být několikanásobně odolnější než předchozí generace. Čím se však výrobce zapomněl pochlubit, je odolnost skla proti poškrábání. A není ani divu.

Zmíněný test skla prozradil, že Gorilla Glass 5 je na stupnici tvrdosti jen o pouhý jeden stupeň tvrdší, než obyčejný plast. Pokud bychom si představili stupnici od 1 do 9, nalezli bychom plast na stupni dva. Zatímco Gorilla Glass 4 vydrží bez poškrábání až do stupně šest, pátá verze krycího skla projevila známky poškození již na stupni tři.

To může být větší problém, než by se mohlo zdát, jelikož sklo s takto nízkým stupněm odolnosti snadněji podlehne poškození i při obyčejném nošení v kapse, kde se běžně nacházejí drobné nečistoty. Ty však u předchozí verze nepředstavovaly takové riziko, což se nyní mění a Note 7 se díky novému sklu takřka neobejde bez ochranné fólie.

Zatímco se tedy Corning zaměřoval na zvýšenou odolnost proti pádům a nárazům, zapomněl zřejmě na další podstatnou věc, kterou je odolnost proti poškrábání. Jak vyplynulo i z několika našich recenzí, spousta telefonů se poškrábe i při obyčejném položení na stůl displejem dolů, přestože se povrch může zdát hladký. Není tedy těžké si představit, o kolik hůř na tom bude Note 7.

Výhled do budoucna také není příliš dobrý, jelikož Gorilla Glass 5 nalezneme pravděpodobně i u nového iPhonu a dalších top modelů, které na trh přijdou koncem roku a pak i v roce následujícím. Vypadá to tedy, že ochranná fólie se opět stane neodmyslitelnou součástí našich telefonů, pokud nechceme přijít ke škrábancům již pár dnů po zakoupení nového přístroje.

Aktualizováno:

Netrvalo dlouho a k vzniklé situaci se vyjádřil i samotný Corning, který má výrobu skla na svědomí. Redaktor webu Android Authority kontaktoval mluvčího výrobce, který na video reaguje následovně.

„Test, který byl proveden ve videu, samozřejmě není průmyslovým testem. Je sice proveden na základě Mohsovy stupnice tvrdosti, ale není pod kontrolou. Neví se také, jak velký tlak byl při zacházení s nástrojem vynaložen a zda se v průběhu testu neměnil.“

To nicméně nevysvětluje, jak se na displeji mohly objevit škrábance. Zack v úvodu zmíněného YouTube kanálu provedl obdobný test již na více než třiceti telefonech, takže i přes veškeré pochyby výrobce by měly tyto testy poskytnout alespoň základní srovnání a představu o odolnosti. S poněkud přesnějším, a o to záhadnějším vysvětlením, přichází další ze zástupců firmy Corning.

„Nástroj pro zkoušku tvrdosti o stupni tři, který byl ve videu použit, je podstatně měkčí než skleněný materiál ochranného skla. Častokrát v případě tření měkčího materiálu o testovaný subjekt může dojít k přesunu látek na testovaný předmět.

Přenesený materiál na zkušební plochu nemusí být nutně poškrábání, ale méně znalému člověku se to na první pohled může jevit jako škrábance. Nevíme však, jestli to je to, co je vidět ve videu. Při našem interním testu s podobnými nástroji jsme se s tímto problémem nesetkali.“

Zdá se tedy, že při provádění testu zřejmě došlo k uvedenému přenosu látek měkčího materiálu a nejde o škrábance. To však nic nemění na tom, že nelze vzniklou nečistotu vyčistit ani mikrovláknovou utěrkou, a tak v praxi pro běžného uživatele má přenesený materiál na vzhled telefonu stejný dopad, jako škrábanec.

Zdroje: youtube.com, bgr.com, techspot.com

Exit mobile version