Dotekomanie.cz

Mozo – luxusní kožené kvádro pro Lumii 950 [recenze]

Microsoft své poslední telefony Lumia s Windows 10 již přestal dodávat v pestrých barevných provedeních, jako tomu bylo u dřívějších modelů. Lumii 550, 650, 950 i 950 XL tak nyní pořídíte pouze v běžném černém nebo bílém provedení. Výrobu designových krytů totiž dostala na starosti finská společnost Mozo Accessories z Helsinek, která se stala oficiálním partnerem Microsoftu.

Díky tomu se může společnost na svých výrobcích i webu pyšnit oficiálním logem „Designed for Microsoft Lumia“. Mozo má v nabídce zadní kryty i flipové obaly pro většinu novějších Lumií. Zajímavostí je, že kromě plastových materiálů používá výrobce třeba imitaci dřeva nebo pravou kůži. Nám dorazila právě světle hnědá kožená varianta krytu pro Lumii 950, na kterou se v této recenzi podíváme.

Kožený kryt Mozo nám za účelem recenze zapůjčil e-shop T.S. Bohemia, kde jej můžete zakoupit.

Mozo pro Lumii 950

Ihned po vybalení krytu mě překvapila jeho vůně, a to díky tomu, že byla k výrobě použita pravá hovězí kůže. Telefon následovně při čuchnutí voněl jako čerstvě rozbalená krabice od kožených bot zhruba týden, pak se vůně umírnila. Kůže je přitom ručně voskovaná, každý kryt je tím pádem jedinečný a dva stejné kryty můžou mít trochu odlišný odstín. Zajímavým doplňkem je i šité lemování bílou nití po obvodu kůže, která je exkluzivní pro hnědou variantu krytu.

Díky tomu, že se jedná o oficiální kryt schválený Microsoftem, obsahuje Mozo všechny důležité prvky jako originální plastový kryt dodávaný s telefonem. Nechybí dva otvory pro mikrofony na zadní straně, ani NFC čip a QI cívka pro bezdrátové nabíjení na vnitřní straně.

Po straně funkčnosti se ale něčím přece jenom Mozo kryt od toho originálního odlišuje. Tlačítka pro ovládání hlasitosti, odemykání telefonu a spoušť fotoaparátu jsou zaoblenější a již tak moc neřežou při nahmatávání do prstu, jak tomu je u plastového krytu. Tlačítka jsou navíc i o kousek pevnější.

U originálního krytu se mi totiž mělo tendenci viklat tlačítko pro fotoaparát, u Mozo krytu spoušť fotoaparátu držela pevně. Vítanou změnou jsou i stříbrné rámečky okolo fotoaparátu a světelné diody, které nejen přidávají telefonu na kráse, ale také zmírňují hrbol mezi povrchem krytu a fotoaparátem.

Kapitolou samou o sobě je vrzání krytu. Snad každá česká recenze na Lumii 950 i 950 XL zmiňovala vrzání zadního krytu a nedomyšlené dílenské zpracování. Vrže Mozo taky? Špatnou zprávou je, že ano. Dobrou zprávou je, že je to mnohem lepší a nevrže tak moc, jako originální kryt. Alespoň u mnou testovaného kusu jsem po prvním nasazení žádné vrzání nezaznamenal, po několikátém nasazení ale kryt začal vrzat v pravém spodním rohu, kde dochází k odnímání krytu. Nejedná se ale o nic zásadního, na postihnuté místo je potřeba zatlačit a při běžném používání si na rozdíl od plastového krytu ničeho nevšimnete.

Ještě jsem se nezmínil o stříbrných bocích krytu. Možná si podle obrázků myslíte, že se jedná o kov, opak je ale pravdou. Rámečky opravdu kov pouze připomínají a jsou vyrobeny z plastu, přesně z vakuově pokoveného polykarbonátu, jak uvádí výrobce na obalu.

Díky tomu je kryt lesklý a z dálky je od kovu k nerozeznání. Výrobce zřejmě zvolil plast místo skutečného kovu díky jeho ohebnosti. Zadní kryt s kovovými rámečky by se přeci jenom nasazoval obtížněji. Lumie 930 a 830 sice kovové boky mají, zůstávají ale na místě a odjímá se pouze zadní plastový plát.

Otázkou je, jak je to s odolností po delší době používání. Mozo jsem testoval přibližně měsíc, během kterého jsem telefon nosil v kapse od riflí a mimo to odpočívala Lumia 950 na stole v čistém prostředí. Všiml jsem si, že horní plát rámečku po nějaké době (možná už od začátku, ale všiml jsem si toho později) začal odstávat (na obrázku níže) a působit tak na dotyk ostře.

To se zejména projevovalo při držení telefonu na šířku, kdy při hraní her nebo sledování videa bylo cítit mírné řezání do prstu. Těžko říct, zdali se jedná pouze o můj kus, či je tím postiženo více krytů, ale při čtení zahraničních dojmů se o podobné vadě nikdo nezmiňoval. Je taky možné, že příčinou mohlo být časté vytahování telefonu z kapsy, ale to pouze spekuluji.

I samotná kůže nezůstala po měsíci v původní podobě, ale to se dá u přírodních materiálů očekávat. Na několika místech začalo docházet k tmavnutí, kterému se jinak říká patina. To je také důkazem, že se jedná o pravou hovězí kůži, ne umělou napodobeninu.

Patina se objevila zejména na pravé a levé straně, kde dochází nejčastěji ke kontaktu krytu s rukou. Nejedná se však o vadu, tmavnutí naopak přidává kůži charakter přírodního materiálu. Zmíněné části kůže při doteku rovněž působily jemněji a hladčeji než zbytek nedotčené kůže, kde byl povrch hrubší a náchylný na usazování miniaturních nečistot z kapsy.

Závěr

Abych pravdu řekl, pokud bych vlastnil Lumii 950, nad ničím bych nepřemýšlel a Mozo kryt pro sebe pořídil. Nejenže přidává telefonu dojem luxusu a exkluzivity, ale odlišíte se tím i od ostatních. Schválně, kolik lidí s koženým telefonem znáte?

Důležitějším aspektem pro některé včetně mě ale je, že Mozo z větší části odstraňuje to otravné vrzání originálního plastového krytu. Daní za použití pravé kůže je ale vyšší cena (1299 Kč), která je ale u podobných kožených výrobků běžná.

I třeba LG si u svého loňského modelu G4 účtuje o zhruba 1000 Kč víc v případě varianty s koženými zády než za plastovou verzi. Mozo v recenzované hnědé kožené variantě můžete objednávat na T.S. Bohemia. Pro Lumii 950 je v nabídce i černý kožený kryt, pro Lumii 950 XL můžete vybrat z červené, bílé nebo černé pogumované varianty.

Fotogalerie

Exit mobile version