Dotekomanie.cz

Microsoft Lumia 950 – perfektní hardware, nevyzpytatelný software [recenze]

Microsoft s představením nového top modelu příliš nepospíchal, Lumia 930 byla představena v dubnu roku 2014 a na Lumii 950 jsme si museli počkat více než rok a půl. Hodně se od ní očekávalo, jelikož se jedná se o první model s novým systémem Windows 10 Mobile, který přináší řadu novinek a vylepšení. První z mnoha zklamání však přišlo ještě před představením, kdy na internet začaly unikat fotografie a rendery, které prozradily celoplastovou konstrukci.

Z obrázků to sice moc znát není, ale v reálu působí telefon dost odbytě, Microsoft rozhodně nevěnoval práci na konstrukci tolik času, kolik by si novinka zasloužila. Ani nový systém nakonec nedokázal nadchnout tolik, jako kdysi Windows Phone 8.1 a Microsoft si tímto dost pokazil reputaci i u dosavadních fanoušků. Samozřejmě v mnoha ohledech dokázala Lumia 950 také potěšit, pojďme se tedy nyní podívat, jak nová Lumia obstála v našem několikatýdenním testování.

BALENÍ

První příjemné překvapení přichází ještě před samotným zapnutím telefonu. Balení, ve kterém telefon dostanete, bych už nenazýval krabičkou, ale spíše krabicí, jelikož je opravdu rozměrná a uvnitř se místem poněkud plýtvá. Každopádně tím zmíněným potěšením jsou přiložené kabely. Nejen, že se zde nachází nabíječka s koncovkou USB-C, ale Microsoft dokonce přibalil ještě jeden samostatný kabel pro připojení k PC, což u nového typu konektoru rozhodně přijde vhod, jelikož kabely jsou zatím k sehnání obtížněji.

Dále zde nalezneme samozřejmě telefon, s ním také pár nezbytných příruček v mnoha jazykových variantách. Bohužel chybí sluchátka, ale většina lidí již má nějaká vlastní, na které si zvykli, takže to není až tak významný prohřešek.

DESIGN A KONSTRUKCE

Po vyjmutí telefonu z krabičky jsem dostal pocit, jako by mi právě na testování dorazil nový low-end od nějaké čínské společnosti. Levně vypadající, plastový a bohužel i vrzající telefon opravdu nepůsobí dobrým dojmem, obzvláště velkým zklamáním je tento fakt pro člověka, který dosud podporoval Nokii a Microsoft a byl zvyklý i na o dost lépe zpracované polykarbonátové modely.

Sám Microsoft se snaží plastové provedení svézt na lepší odvod tepla, kterému mimochodem pomáhá i tepelná trubice (anglicky heatpipe) uvnitř telefonu. Nutno uznat, že zahřívání jsem za měsíc používání vůbec nezaregistroval, nicméně toto stále neomlouvá to, že telefon za více než 16 tisíc korun působí lacině a odbytě.

Samotný design přitom není vůbec špatný a při použití lepších materiálů a kvalitnějším upevnění, by vše vypadalo úplně jinak. Na první pohled to možná není znát, ale i stříbrné prvky konstrukce, jako kroužek kolem fotoaparátu a boční tlačítka, jsou vyrobena z plastu, který navíc na dotek není vůbec příjemný a tlačítka jsou na hranách i poněkud ostrá. Co se krytu týče, jedná se o klasický polykarbonát v matném provedení, přičemž ten je příjemný na dotek.

O celkové dojmy jsem se již podělil, a tak si povíme také něco k jednotlivým částem telefonu. Přední straně dominuje 5,2palcový displej s QHD rozlišením, nad ním nalezneme logo Microsoftu, spolu s předním fotoaparátem a tradičními senzory. Co je zde však navíc a zároveň dost netradiční, je čtečka oční duhovky. Ta se nachází poblíž ostatních senzorů a ke správné funkčnosti jí dopomáhá ještě červené světlo, které je umístěno v pravém rohu. Detaily o čtečce duhovky jsou sepsány v kapitole o hardwaru.

 

Dále máme na přední straně pouze výřezy pro reproduktor a mikrofon, což je mimochodem další designový přešlap, jelikož výřez pro mikrofon je sice malá, ale zato velmi nápadná dírka umístěná jen pár milimetrů nad okrajem.

Po bocích lze nahmatat celkem tři tlačítka, přičemž všechna se nachází na pravé straně. Jedná se již tradičně o ovládání hlasitosti, uzamykací tlačítko a dvoupolohovou spoušť fotoaparátu. Spodní část zaujímá USB-C konektor, jack na sluchátka se usídlil na vrchní straně.

HARDWARE A VÝKON

Pokud nebudeme brát v potaz designovou stránku telefonu, pak se jedná o velmi slušně vybavené zařízení, které je schopno konkurovat kdejakému top modelu s Androidem. Lumii 950 pohání šestijádrový Snapdragon 808 a disponuje ještě 3 GB paměti RAM. Díky této kombinaci je mimochodem umožněno používání telefonu v režimu Continuum. Problém nebyl s hraním náročných her ani prací ve složitějších aplikacích, ani běh více aplikací zároveň nepůsobil sebemenší komplikace.

Pro Windows 10 Mobile nebyl ještě v době testování dostupný AnTuTu benchmark, tudíž jsme nemohli zařízení otestovat i touto cestou, nicméně uživatelé, kteří již svůj telefon v AnTuTu prověřili, hlásí výsledek s hodnotou okolo 80 000 bodů, což není vůbec špatné.

Co je na telefonu asi nejzajímavějším a nejdiskutovanějším prvkem, je čtečka oční duhovky. Čtečka jako taková se aktivuje při rozsvícení obrazovky, v tu chvíli se spolu s ní rozsvítí i červené světlo a započne vyhledávání vašeho oka. V případě shody dojde k odemčení telefonu, což se povedlo ve většině pokusů. Používání této sci-fi funkce ovšem částečně komplikuje osvětlení, které má mnohdy na korektní sken velký vliv.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že maximální vzdálenost, ve které je nutné držet telefon, je 40 centimetrů. Při větším oddálení už vás telefon nepozná. Kvalitu snímání zhoršuje tma, úhel pohledu, ale také pohyb, za chůze se tedy nejspíše nepřihlásíte, musíte držet telefon pevně a ve stálé pozici. V noci při nulovém osvětlení je i pomocné červené světlo k ničemu a jste nuceni přihlásit se do telefonu klasicky kódem.

Hodně také potěšila přítomnost dvou cívek v zadním odjímatelném krytu. Těmi jsou cívka pro bezdrátové dobíjení, která je větší a nachází se ve středové části krytu. Menší cívka u fotoaparátu slouží jako anténa NFC.

Co se reproduktoru týče, zvukové podání je dost dobré, trochu doladit by potřebovaly basy, které nejsou ideální snad u žádného telefonu, každopádně k přehrávání hudby je reproduktor dostačující. Při vyzvánění uslyšíte telefon také všude, hlasitost je více než dobrá.

A abych nemusel jednotlivé parametry rozepisovat v každé kapitole zvlášť, přikládám zde ještě kompletní specifikace telefonu.

SOFTWARE

Kamenem úrazu je u telefonu systém, který sám o sobě sice špatný není, ale Microsoft jej, nejen dle mého názoru, vydal příliš brzy a nevychytal všechny nedostatky, takže telefon během několika prvních týdnů nefungoval zcela korektně.

Problém byl především s náhodným restartováním telefonu, které se nedalo jednoznačně předvídat, což dokázalo velice znepříjemnit používání telefonu. Občas jsem zaregistroval i problém s celkově zhoršenou plynulostí systému, občas se telefon při otevírání aplikací déle zamyslel a trvalo neobvykle dlouho, než ji spustil. S přibývajícími aktualizacemi se ale situace znatelně zlepšila a v současné době lze již telefon používat bez jakýchkoliv větších problémů.

Nyní ale k systému jako takovému. Lumia 950 je jedním z prvních tří telefonů, které přišly na trh s Windows 10 Mobile, což je nový mobilní systém od Microsoftu a jde o náhradu za předchozí Windows Phone 8.1. V systému došlo k několika výrazným změnám, které jsou patrné již na první pohled a mnohdy se jedná o velmi příznivé změny, které oproti WP8.1 usnadní používání systému a zjednoduší i orientaci v něm.

Základ však zůstal stejný, stále se nám po zapnutí naskytne pohled na dlaždičkovou obrazovku a i menu aplikací zůstalo bez výrazných změn. Na úvodní obrazovce lze nově nastavit obrázek i pod dlaždice, u nichž lze následně regulovat průhlednost, takže si každý úvodní obrazovku vyladí přesně podle svých představ. Zároveň díky živým dlaždicím, které dokáží zobrazit důležité informace z jednotlivých aplikací, považuji do dnes úvodní obrazovku z mobilních Windows za nejlepší řešení. Android sice nabízí hezké widgety, ale podání Microsoftu se mi zkrátka líbí více.

Změn se dočkala i notifikační lišta, kde lze nyní po kliknutí na tlačítko zobrazit dalších několik řad s přepínači, což je určitě pokrok. Nově lze také přímo z notifikační lišty interagovat s notifikacemi, například lze odsud rovnou odpovědět na SMS, email nebo tweet. Záleží ovšem i na podpoře jednotlivých vývojářů, zda tuto možnost do svých aplikací zakomponují.

Velmi razantní změnou prošlo nastavení, to je nyní po několika letech konečně přehledné, seřazené do skupin a orientuje se v něm nyní mnohem pohodlněji, zároveň lze jednotlivé položky z nastavení připnout na úvodní obrazovku, takže pokud k něčemu přistupujete často, lze si to touto cestou usnadnit.

Windows 10 jako celek také podporuje takzvané univerzální aplikace, zkráceně UWP, které se vyznačují tím, že fungují napříč všemi zařízeními, jak na telefonu, tak i na počítači či tabletu, zkrátka všude, kde běží Windows 10, vždy se jen aplikace přizpůsobí danému displeji. A právě na tuto možnost se Microsoft snaží nalákat vývojáře, jelikož tvorba takových aplikací nezabere o moc více času než tvorba klasických WP aplikací, bonusem je pak univerzální funkčnost.

Nicméně situace s aplikacemi je stále ne příliš dobrá. I když od dob Windows Phone 8 se značně zlepšila a i s příchodem Windows 10 Mobile přibyla spousta nových a podstatných aplikací, stále chybí to podstatné, a to neustálá podpora ze strany vývojářů. Například Twitter či Instagram dostali za celou dobu své přítomnosti ve Store méně aktualizací, než jich na Androidu dostali za posledních pár měsíců, navíc Instagram je stále jen beta verze a postrádá základní funkce z ostatních systémů.

Systému tedy zatím nejvíce ubírá na popularitě právě absence dostatečné podpory vývojářů a především jednotlivých firem. Mě osobně na mobilních Windows chybí pouze aplikace od Googlu, které jsou pro mě z mnoha důvodů dost důležité a z toho důvodu jsem také po třech letech systém od Microsoftu opustil.

DISPLEJ

Velmi povedený je displej telefonu, na obraz o rozlišení 2560 x 1440 pixelů na 5,2palcové ploše se dívá opravdu hezky, pozorovací úhly jsou rovněž výborné. Na slunci nebude nejmenší problém s přečtením obsahu, stejně tak ve tmě se displej svým jasem přizpůsobí, aby příliš nezářil do očí.

Potěšila samozřejmě přítomnost Glance Screen, naopak zklamáním je absence dvojitého poklepání pro odemknutí displeje, což doposud většina Lumií podporovala.

FOTOAPARÁT

Bezpochyby jednou z největších předností Lumie 950 je fotoaparát, který je, troufnu si říct, perfektní. I ve všelijakých slepých fototestech se Lumia 950 umístila na prvním místě, což svědčí o tom, že Microsoft to s fotoaparáty zkrátka umí, stejně jako kdysi Nokia.

Fotografie z telefonu jsou velmi povedené, i když je pravda, že jsou občas barevně poněkud přehnané, tráva je zelenější a celkově barvy působí světlejším a sytějším dojmem, než jaké ve skutečnosti jsou. Co se opravdu povedlo, je zoom, jedná se sice jen o digitální, ale i při maximálním přiblížení jsou snímky stále kvalitní a ani ne příliš rozpixelované.

Já osobně velmi rád fotím makro, k čemuž mi Lumia 950 výborně posloužila, jak lze vidět na níže přiložených fotografiích. S ostřením na bližší a menší objekty nebyl na automatiku problém, pokud ale přeci jen něco nešlo zcela optimálně zachytit, pomohlo manuální nastavení, kde lze ostření manuálně regulovat. S kvalitou na tom nejsou špatně ani noční fotografie. Sice už lehce trpí šumem, ale to snad každý telefon při nočním focení.

 

Celkově na mě fotoaparát zapůsobil velice dobrým dojmem, mezi mobilními telefony je Lumia 950 rozhodně jedním z nejlépe fotografujících a již dlouho jsem v ruce neměl telefon, který by pořizoval tak pěkné snímky.

VÝDRŽ

Pokud jde o výdrž na jedno nabití, počítejte spíše s jedním dnem a méně, na dva dny se dostanete při průměrně náročném využívání jen obtížně. Pokud ráno telefon odpojíte z nabíječky okolo šesté hodiny, bez problému přežijete bez zásuvky do večerních devíti hodin, ale s delší výdrží bych příliš nepočítal. Netvrdím, že se nedá na dva dny dostat, ale většině uživatelů se to zřejmě nepodaří.

Nabíjení telefonu trvá dle našich měření přibližně 90 minut, bezdrátové o něco déle, počítejte nejméně s dvojnásobnou dobou do plného nabití.

SHRNUTÍ A ZÁVĚR

Lumia 950 přišla na trh s úmyslem zahájit éru Windows 10 Mobile a měla ukázat to nejlepší s tímto systémem, co zákazník může dostat. To se jí bezpochyby povedlo, i když systém Lumia 950 předvedla ne zcela odladěný, konstrukce také není příliš chvályhodná. Bohužel to vše vrhá špatné světlo na jinak skvělý telefon, dobře vybavený, s prvotřídním fotoaparátem, velmi pěkným displejem a především spoustou technologických novinek, kterými jsou čtečka oční duhovky či Continuum, které je jedním z hlavních lákadel tohoto modelu.

Pokud se někdo rozhodne pro nákup Lumie 950, bude muset své rozhodnutí pečlivě zvážit a promyslet, zda mu to za ty peníze opravdu stojí. Telefon jako takový totiž špatný není, ale drobné nedostatky značně kazí celkový dojem.

Za zapůjčení telefonu Microsoft Lumia 950 pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit.

Exit mobile version