Dotekomanie.cz

Samsung Galaxy Tab A 9.7 – velký název pro velkého křiklouna [minirecenze]

Obrovského technického giganta z Jižní Koreje snad nemusím ani představovat, avšak nutností je zmínit recenzovaný model – tím se tentokrát stal Galaxy Tab A 9.7, jehož označení zní SM-550. Je to poměrně velký tablet v trochu vyšší cenové kategorii, který je trochu prazvláštním výtvorem Samsungu. Dočkáme se tak trochu udivení nad provedením samotného tabletu i jeho cenovým umístěním na našem trhu.

Displej

Dnešní recenzi započneme jednou z nejhorších komponent na tabletu – tím je displej. Na velké placce o rozměrech 165 x 243 x 7,5 mm je umístěn obrovský 9,7palcový TFT displej s rozlišením 1024 x 768 px, tudíž se nemusíte bát, že byste neviděli pixely z větší vzdálenosti. Tato vlastnost je dosti na obtíž, hlavně při sledování videa či prohlížení fotek. Je to spíše iritující a práce s kvalitnějšími dokumenty vám taktéž nepřinese příliš radosti. Jde o to, že pokud jste v určité vzdálenosti od displeje a nosíte brýle, jako například já, můžete mít problém s rozeznáním některých slov, což už je nepříjemné.

Na druhou stranu zde mám i pozitivní zprávy. Na slunci lze na displeji krásně číst, i když je tablet natočen přímo proti světlu. Barvy jsou taktéž povedené a nemám jim co vytknout. Ani pozorovací úhly nejsou špatné, takže pokud vás bude více na jedno zařízení, obavy o případné problémy mohou jít stranou.

V této části dávám 6 z 10 bodů.

Design a konstrukce

V tomto bodu toho není příliš co říci. Jedná se o notoricky známý design, který výrobce používá již delší dobu. Konstrukce je pevná, nikde se nic nehýbe a nic neuvolňuje. Bohužel nutno říci, že tablet, hlavně díky svým velkým rozměrům, je opravdu těžké udržet v jedné ruce, přeci jen váha okolo 500 gramů je po troše času již znát. Níže se můžete podívat na fotografie tabletu Galaxy Tab A 9.6.

 

Zde jsem nucen udělit 5 z 10 bodů – polovinu jsem strhl za nudný a už velmi zajetý design, druhá polovina je za kvalitní provedení a konstrukci.

Software

O Samsungu je známo ledasco, jedním hodně omílaným tématem je i bloatware. Kupodivu Samsung začal najíždět na novou strategii, kterou chválím. O co se jedná? V základu pořád máte předinstalované určité aplikace, naštěstí je však seznam velmi zredukován, a pokud máte zájem o aplikace od výrobce, není nic jednoduššího, než si je skrze Samsung Apps stáhnout do zařízení.

 

U prostředí TouchWiz se toho příliš nemění a je pouze přizpůsobené pro Android 5.0.2 Lollipop. Nicméně dovolím si ho trochu rozvést. Prakticky nenajdete ležet kámen na kameni. Vývojáři u Samsungu mají sice zvláštní pojetí dobrého UI, ale musí se nechat, že některé funkce se jim povedly – instalace a odinstalace aplikací v menu, jejich následné řazení nebo možnost mít dvě aplikace spuštěné najednou a zobrazovat je vedle sebe. S tím přichází i funkce si libovolně zvětšovat jedno či druhé okno, vše podléhá pouze uživateli.

Nebyla by to však řádná recenze, kdybych nevytkl absolutně nic. Zaprvé náročnost nástavby TouchWiz. Na tabletu je to do určité míry znát, ovšem při obyčejném používání nikoliv. Rozhodně by také vývojářům nedalo příliš práce povolit přemisťování ikonky pro menu, ta je totiž připnutá a nelze s ní manipulovat. Mnoho dalších nedodělků je po celém systému jen pár. Opravdu mě ale naštvala určitá lhostejnost výrobce vůči uživateli. Možnost si nastavit cokoliv během chvilky má být základ Androidu jako takového, což Samsung očividně hodil za hlavu a šel dál. Tudíž jakékoliv nastavení a rozšířené možnosti neočekávejte, ať už se jedná o základní plochu, menu či nastavení.

V této části tak uděluji 5 z 10 bodů.

Hardware

Od tabletu v cenové relaci okolo 10 000 Kč bych už čekal nějaké to lepší vybavení, ovšem výrobce si pravděpodobně řekl, že zkusí jinou strategii. Tentokrát to však nemyslím ve zlém. Velký displej s malým rozlišením bere málo energie, což se týká i komponent, tudíž spotřeba není tak vysoká a zařízení nějakou chvilku vydrží – více v dalších kapitole s názvem Baterie.

Ačkoliv procesor Snapdragon 410 s taktem 1,2 GHz a čtyřmi jádry je pro práci ideální, menší záseky jsou vidět už při spuštění trochu kvalitnějšího videa, hry či náročnější aplikace. Na zádech lze také cítit trochu větší teplo. Bohužel se snaha procesoru nepočítá a vám nezbyde nic jiného než to prostě překousnout.

Pokud budete ovšem spouštět obyčejné aplikace jako Facebook, Google Plus, Email, Gmail, Dotekomanie.cz nebo méně náročné hry, neuvidíte sebemenší zásek či opožděné reakce zařízení. Tomu všemu naštěstí pomáhá 2GB operační paměť, bohužel nešťastnou volbou je 16GB interní úložiště, to na druhou stranu lze rozšířit až na 128 GB pomocí microSD karty.

Celkově tak dávám 6 z 10 bodů.

Specifikace

Baterie

Jak jsem již párkrát zmínil, tablet disponuje trochu slabší hardwarovou výbavou, ovšem zdá se to být strategií výrobce. Ačkoliv v modelu Galaxy Tab A 9.7 je pouze baterie o kapacitě 6000 mAh, díky slabší výbavě se dočkáme až tří či čtyř dnů práce bez potřeby napájení. Samozřejmě baterii můžete vyždímat během jednoho dne, stačí zapnout náročnější aplikace nebo nechat například neustále zapnutou Wi-Fi.

Naštěstí se však zařízení osvědčilo při práci a podařilo se mi s ním vydržet čtyři dny bez nabití, ovšem to jsem baterii opravdu zkoušel všemožnými taktikami přimět ke spolupráci. Stačí velmi často dávat pozor, zda nemáte zapnuto příliš mnoho aplikací, zda není zapnuté připojení Wi-Fi atp. Opravdu mě potěšilo, že jsem mohl na tabletu pracovat až čtyři dny a nemuset přitom snižovat jas pod 40 % či přepnout z výkonného módu do úsporného.

Zde je byl tedy mile překvapen a dávám 10 z 10 bodů.

Závěr

Nakonec je tedy důležité sečíst a zprůměrovat body, ode mě tedy Samsung Galaxy Tab 9.7 dostává 6 (6,4) bodů z 10 možných. Jedná se tak o designově průměrný tablet s trochu vyšší cenou, slabší výbavou, na druhou stranu však se skvělou baterií s excelentní výdrží.

Exit mobile version