Dotekomanie.cz

Vyzkoušeli jsme Lumie 950 a 950 XL, zde jsou naše první dojmy

Microsoft dnes v Praze novinářům ukázal nové top modely Lumia 950 a 950 XL, které by se podle nám dostupných informací mohly na český trh dostat v průběhu listopadu. My jsme u toho samozřejmě nesměli chybět a přinášíme vám naše první dojmy z nových modelů a jejich nových funkcí.

Oba telefony jsou si velmi podobné, a to jak vzhledem, tak i specifikacemi. Přesto jsou v nich drobné odlišnosti, které jsou už na první pohled znatelné. Ze předu jsou oba telefony téměř nerozeznatelné, liší se jen velikostí. Záda jsou rozdílná více, především v oblasti fotoaparátu.

 

Menší Lumia 950 má displej o velikosti 5,2 palce s rozlišením 1440 x 2560 pixelů. Obraz je opravdu nádherný, pozorovací úhly jsou velmi dobré, stejně tak čitelnost za různých světelných podmínek. Systémová tlačítka jsou také umístěna na displeji, šetří se tím tedy místo pod ním.

 

V ruce se telefon drží pohodlně a i přes použití plastových materiálů je konstrukčně dobře zpracovaný. Kryt sedí pevně a nikde nevrže, za toto tedy palec nahoru.

Systém je samozřejmě Windows 10 Mobile, který byl na nám předváděných kusech ve verzi 10559. Pravděpodobně se ještě nejedná o finální sestavení systému a do oficiálního zahájení prodeje dojde ještě k několika opravám a zlepšením stability.

 

U nových Lumií se také poprvé setkáváme s konektorem USB-C, který mimo nabíjení poslouží také pro spojení s dokem pro Continuum.

Větší Lumia 950 XL disponuje displejem o velikosti 5,7 palce, přičemž rozlišení je stejné jako u menšího modelu. Kvalita obrazu se s větším displejem nemění a barvy jsou díky AMOLED displeji výrazné a krásné na pohled.

Telefon váží 165 gramů, takže vám ruku příliš zatěžovat nebude, z dlaně nevyklouzává a větší velikosti jsou přizpůsobena i hardwarová tlačítka na prvém boku. Jak lze vidět na fotografii níže, zamykací tlačítko je obklopeno klávesami pro ovládání hlasitosti. To může být v prvních chvílích používání poněkud matoucí, vzhledem k tomu, že toto uspořádání snad nikdo jiný nevyužívá.

 

Tlačítka trochu matou svým provedením, vypadají totiž jako kovová, jsou ovšem, stejně jako zbytek telefonu, vyrobena z plastu. Navíc jsou po hranách docela ostrá, což je i po přejetí prstem cítit.

Vedle 20MPx fotoaparátu se nachází trojitá přisvětlovací dioda, kde každá dioda má jiný barevný odstín, čímž se znatelně zlepší barevné podání za různých světelných podmínek.

Na přední straně se nad displejem kromě běžných senzorů a čelní kamerky nachází také speciální snímač pro funkci Windows Hello, která u telefonů umožňuje odemčení skenováním oční duhovky. Tento proces, byť může znít celkem složitě, trvá jen zlomek sekundy. Na telefon se po rozsvícení displeje prostě jen podíváte a v mžiku dojde k identifikaci a odemčení telefonu. Níže lze vidět, jak vypadá snímač při skenování.

Fotoaparátu se nepodařilo zachytit světlo snímače zcela přesně, nicméně lidské oko vidí při pohledu na telefon zářivě červené světlo, které pomáhá při skenování. Windows Hello by mělo bez problému fungovat i s brýlemi či kontaktními čočkami.

Continuum

Revoluční funkcí nových Lumií je Continuum, o kterém jsme již dříve psali a konečně se nám poštěstilo vyzkoušet si ho osobně. Celé je to velice jednoduché, k propojení telefonu a ostatních komponent a monitoru slouží příslušenství s názvem Display Dock, což je malá krabička s několika konektory, která celou komunikaci zprostředkovává.

Na jedné straně nalezneme USB-C konektor pro připojení telefonu, na té druhé se nachází tři konektory USB 3.0, do kterých lze kromě klávesnice a myši zapojit také paměťová média. Myš a klávesnici lze rovněž přes Bluetooth připojit přímo k telefonu.

Pod konektory USB nalezneme HDMI a DiplayPort pro připojení monitoru či televize, pokud máte již vše spojeno a připojíte telefon, dojde do pár vteřin k rozsvícení obrazovky. Ta je v podstatě shodná s tou v klasických Windows 10 pro počítače, liší se jen v maličkostech.

Po rozkliknutí nabídky Start se zobrazí stejné rozvržení dlaždic, jako je na telefonu. Aplikace, které lze v rozhraní Continuum používat, jsou vybarvené a lze je spustit, ty ostatní jsou zašedlé a nelze je spustit.

Spouštět lze pouze takzvané univerzální aplikace, které fungují velmi podobně jako responzivní webové stránky. Na větších rozlišeních se aplikace jednoduše roztáhnou a přizpůsobí do své počítačové podoby, pokud tedy vedle sebe spustíte na dvou monitorech například aplikaci Pošta ve Windows 10 a na druhém to samé přes Continuum, nezpozorujete jediný rozdíl.

Telefon je přitom možné normálně používat k telefonování či hraní her, Continuum funguje nezávisle na zbytku telefonu a tím pádem lze na větším monitoru provozovat rozdílné činnosti než v tu samou chvíli na obrazovce telefonu.

Displej telefonu je rovněž možné použít jako touchpad. Dle nám poskytnutých informací funguje Continuum také bezdrátově, se stejnými funkcemi, které lze provádět přes Display Dock. Bezdrátovou podobu jsme si ale bohužel vyzkoušet nemohli.

Exit mobile version