Dotekomanie.cz

ASUS Vivo Watch – chytrý náramek, který se tváří jako hodinky [recenze]

ASUS není nováčkem na trhu s chytrým příslušenstvím v podobě hodinek. Ve svém portfoliu již má modely Vivo Watch a Zen Watch. O prvním z nich je dnešní recenze, ve které si ukážeme, zda si ASUS dokázal poradit s problémy, jako je například měřič tepu, krokoměr nebo s výdrží na jedno nabití.

V balení toho moc nečekejte. Najdeme zde pouze samotné hodinky, USB kabel, kolébku pro nabíjení zařízení nebo pár příruček. Výrobce tedy předpokládá, že adaptér každý má a nic dalšího už prakticky není potřeba.

Konstrukce a design

Z pohledu konstrukce a designu se skutečně jedná o chytré hodinky. Najdeme na nich kovové rámečky, které opravdu poslouží k ochraně proti nárazu a případnému rozbití, plast zespodu hodinek pro příjemné nošení, gumový řemínek a nakonec a sklo.

Po bližším přezkoumání zjistíte, že displej je mírně zaoblený na koncích, hrany ostré, rohy zakulacené a konstrukce pevná. Nikde nic neskřípá, nevrže ani se nehýbe. Bohužel gumový řemínek je jiná písnička. Je velmi nepohodlný, ač se dá po čase zvyknout, nepříliš vzhledný a pro osoby s menší rukou naprosto k ničemu, jelikož jej téměř nelze více utáhnout.

Nad displejem najdeme logo výrobce, dole podlouhlou diodu, vedle níž jsou umístěny senzory – světelný a UV záření. Dioda je bohužel využívána pro minimální funkcionality, tudíž například oznámení o přijetí notifikace od ní nečekejte.

Na pravé straně hodinek je vmáčknuto malé tlačítko, které slouží prakticky jen pro odemknutí hodinek. To způsobí, že obrazovka se lehce rozsvítí, tudíž v noci vidíte krásně displej a jas vás nepříjemně neoslní. Vespod najdeme senzor tepové frekvence a pět pinů pro nabíjení.

Nejprve to, co se mi na hodinkách nelíbí, to je design a konstrukce. Je škoda velmi malého displeje a velmi tlustých rámečků, celkově přední strana nevypadá příliš vzhledně. Pásek také není příliš dobrý a převážně mi vadí jeho nepohodlnost. Poslední výtku bych vznesl k tlačítku, jež je umístěno příliš nízko a na železném rámu by mu to i slušelo více.

Naopak musím pochválit konstruktéry, jelikož dílenské zpracování je velmi dobré a hodinky jsou odolné i vůči větším nárazům. Celkově se mi provedení líbí, ale možná výměna řemínku a možný výběr z více druhů by byl fajn. Velké plus dávám za použitý materiál zespodu hodinek, je to prostě jen plast, což má své výhody. Konečná pochvala míří k tenkému provedení, nemusíte se tak stydět si vyjít ven s tlustou plackou na zápěstí.

Displej

Díky použitému systému a kvalitnímu displeji je prakticky nemožné, abyste měli problém vidět na displej. V tomto ohledu si nelze na nic stěžovat. Rozlišení displeje činí 128 x 128 pixelů, není nikterak veliké, ale pro zobrazení důležitých informací postačí. Sklo má ochranu Gorilla Glass 3.

Specifikace

Software a aplikace

Bohužel tato kapitola v sobě ukrývá jedno zklamání za druhým. Software v hodinkách je sice nenáročný, za což patří i velké plus, nicméně jeho možnosti jsou poté minimální a tím pádem se zařízení dá označit pouze jako chytrý náramek. Ano, je pravda, že si můžete změnit ciferník hodinek, ale to je spíše úsměvné, než užitečné.

Níže přidávám snímky všech obrazovek, na které lze v hodinkách narazit. Celý systém se skládá z osmi obrazovek, jež jsou poskládány do tvaru plus. V horizontálním směru najdeme samotné zobrazování času, data stav baterie, zapnuté funkce Bluetooth a informaci, zda je displej uzamčený.

Pokud přejedete prstem po dotykovém displeji doleva, dostanete se na měřič tepové frekvence, za ním je budík, intenzita UV záření a aktivita. Ta se skládá z počtu kroků a odhadovaných spálených kalorií. Bohužel měřič tepové frekvence běžně ukazuje stejné hodnoty, většinou jsou o pár jednotek až desítek jinde.

Pokud jste na hlavní obrazovce, kde je zobrazen čas, můžete přejet prstem po obrazovce dolů/nahoru. Zde najdeme měřič kvality životního stylu, dále informaci o vašem posledním spacím cyklu a cvičebním cyklu. Zpět k měřiči kvality životního stylu, hlavní hodnota se vypočítává z prospaných a odsportovaných hodin. Samozřejmě se započítává normální chůze, sezení, spálené kalorie atd. To vše vyústí v jakousi podivuhodnou hodnotu.

Proč si myslím, že tato hodnota pro vás nic nemá znamenat? Všeobecně se nedoporučuje krátký spánek, celkově to škodí tělu a každá trochu lepší aplikace vám řekne, že tři hodiny spánku denně je málo. Náramek Vivo Watch s tím moc problém neměl, ukázal mi hodnotu i 90, což má být velmi dobrý poměr mezi všemi měřenými hodnotami.

 

Aplikace pro Android je trochu nedodělaná a schází jí přívětivý design. Na druhou stranu nabízí krásný přehled o všech vašich aktivitách. Bohužel spojuje se s ní jedna velká nepříjemnost. Nejenže musíte být propojeni s ASUS účtem, ale párování zařízení trvá až neskutečně dlouho. Poté se nastavuje opravdu mnoho a vy musíte, nejen při prvním spárování, čekat na propojení dvou zařízení.

 

Senzory

Zatím jsem neslyšel snad nikoho jásat nad jejich kvalitou a ani já se nebudu lišit. Jak jsem říkal, měřič tepu je poměrně nepřesný, krokoměr sice funguje překvapivě dobře, bohužel započítává toho až příliš a díky chybějící GPS a lepšímu propojením s telefonem se stává velmi málo užitečným.

Možnost vidět, kolik jsem spálil kalorií, je hezké, ale pořád je to jen jakýsi odhad a senzor bere jakýkoliv pohyb rukou jako chůzi. Už jen například sekání dříví, práce v kuchyni nebo všeobecně pohyb rukou, je započítáván jako krok. Ale jsem si jist, že dvouhodinové vytahování těžkých předmětů do třetího patra pomocí klady je trochu náročnější.

Nicméně chytrý náramek je určený hlavně pro sportování, což jsem nemohl vynechat. Zkusil jsem si jej vzít na pravidelný běh a světe div se, měření dopadlo velmi dobře. Všechna tři zařízení naměřila velmi podobné hodnoty -v testu byl použit telefon, Vivo Watch a jedny chytré hodinky. Celkově pro sportovce jsou senzory dostačující a poskytují relativně dosti přesné údaje.

Baterie

Druhý bod dnešní recenze, hned po displeji, kde není naprosto co vytknout. Baterie opravdu vydrží na jedno nabití až 10 dní, ovšem při větším zatížení sedm až osm. Všiml jsem si, že ač senzory mohou měřit nepřetržitě, vliv na baterii to má opravdu minimální.

Zde opět není, co bych vytkl, nabíjení trvá 1 – 2 hodiny, vybít hodinky týden a déle. Napájení náramku skrze kolébku se mi taktéž líbí a nevidím v tom problém.

 

Závěr

Pro změnu dnes pro mě není tak těžké vyvodit závěr. Cenová hladina náramku je, řekl bych, vysoce nadsazená, a pokud by se snížila na polovinu, neměl bych problém si jej pořídit. Nicméně malý displej, neschopnost byť jen zavibrovat při notifikaci nebo řemínek, jenž je nepohodlný, z původně dobrého nápadu dělají pěkný koncept, od kterého by se mohl někdo odpíchnout a vytvořit něco lepšího.

Pokud hledáte něco trochu elegantního na zobrazování času, hlídání vlastní aktivity – ač jen přibližné, nebo chcete do sbírky další chytré zařízení a máte pár tisíc navíc, Vivo Watch poslouží dostatečně dobře.

Exit mobile version