Dotekomanie.cz

Acer Liquid Jade – vrávorající lowend, tenký a lehký jako pírko [recenze]

S telefony a tablety od společnosti Acer jsem měl zatím jen dobré zkušenosti a nenarazil jsem na špatný model. Rozhodl jsem se otestovat jeden model, který vzbouzel u uživatelů menší pozdvižení. Je jím Acer Liquid Jade, který patří do kategorie nižší střední třídy, avšak díky svým nezvyklým proporcím se stal vhodným kandidátem pro další recenzi.

Obsah balení

Krabička, ve které se telefon nachází, není nezvyklá a dá se přirovnat ke každé druhé. Telefon je umístěn na vrchu a už při prvním vyndání z krabičky cítíte, jak je tenký, lehký a displej zvláštní na dotyk. Další příslušenství je standardní, hromada příruček (možná více než je obvyklé), USB kabel s koncovkou microUSB – trochu krátký a adaptér pro nabíjení.

Konstrukce

První dojem ze zařízení je poněkud nesourodý. Na přední straně je sice velký 5palcový displej o HD rozlišení s tenkými rámečky, avšak v horní části displeje příliš trčí reproduktor, který není moc vkusný. Vedle něj je přední 2 MPx kamera a senzory. V dolní části už najdeme jen logo Aceru, které naštěstí nevyčnívá.

Jak už jsem zmínil, přední displej je na omak trochu odlišný od všech ostatních. Prakticky jediná součástka která z něj vyčnívá – a není ukryta pod sklem, je reproduktor. Okraje zařízení neřežou do dlaně, jelikož boční rámečky překrývají sklo. Přední panel je také hladší než u zařízení, která jsem zatím vyzkoušel, ovšem působí to velmi dobře a příjemně.

Strany, které jsou zkoseny a zaobleny se zády zařízení, obsahují všechna tlačítka a konektory. Na levé straně najdeme šuplíček pro 2x nanoSIM, přičemž na jedno z těchto míst můžeme vložit microSD kartu pro rozšíření paměti. Na pravé straně jsou pak tlačítka hlasitosti. Vrch ukrývá konektor pro jack 3,5 mm a velmi špatně zabudovaný power button, na nějž je občas těžké dosáhnout. Dole už nalezneme jen mikrofon a microUSB konektor pro USB kabel.

Konečně se dostáváme k „zajímavé“ části. Díky své malé tloušťce je na zádech vystouplá čočka fotoaparátu – ta ovšem pořizuje dobré snímky. Vedle ní je přisvětlovací dioda a mikrofon. Uprostřed zad je logo společnosti a úplně dole už jen poměrně ošklivý hlavní reproduktor. Osobně si myslím, že designeři mohli odvést trochu lepší práci. Kryt je samozřejmě plastový, a pokud si nebudete dávat pozor, telefon vám může z ruky vyklouznout velmi jednoduše.

 

Hardware

Pod opravdu tenkým šasi – o rozměrech 140,5 x 69 x 7,5 mm, tepe čtyřjádrový procesor MT6582 s taktem 1,3 GHz, který bývá nasazen na modely v této třídě častěji než ostatní. Ten pohání neodnímatelná baterie o kapacitě 2100 mAh, jež téměř vystačí na jeden produktivní den. Paměť na tom není nejhůře, uživatel má k dispozici interní uložiště o kapacitě 16 GB a RAM o velikosti 2 GB. Bohužel i přes téměř čistý Android, ve verzi 4.4.2 KitKat, systém není úplně plynulý – více dále v článku.

Bohužel výkon není úplně 100%, ač výsledky v benchmarku AnTuTu vypovídají trochu odlišeně. Hlavně mé osobní testy ukázaly své. Například při spouštění trochu náročnějších aplikací cítíte přehřívání procesoru jak na horní části displeje, tak i na plastových zádech. Čočka fotoaparátu má rozlišení 13 MPx a je vystouplá, což je v tomto případě pouze ku prospěchu, jelikož fotky jsou velmi dobré.

Specifikace zařízení

Software

Použitým systémem je Android ve verzi 4.4.2 KitKat s menší nástavbou od Aceru. Bohužel jsem také naznačil, že systém není úplně plynulý, i když papírově je vše dobré. Sem tam zaznamenáte menší a občas i větší zásek, ale to je asi tak vše. Nicméně záseky se množí a naneštěstí to není jediný problém.

Jak je vidět na snímcích obrazovek výše, nástavba od Aceru neobsahuje příliš mnoho změn, spíše jen upravuje stávající UI. V mnoha ohledech jsou možná nastavení trochu omezena a upravena, ale jsou zde i dobré funkční prvky, které mnoho uživatelů jistě využije – například lepší nastavení plochy nebo individuální nastavení. Samozřejmě musím říct, že horní lišta je také upravena. Můžete si tudíž navolit vlastní hlavní ikony z velké škály „doplňků“.

Zdá se vám, že aplikací v menu – mluvím o těch předinstalovaných – je mnoho? Bohužel musím souhlasit. Uživatelé, kteří využívají služeb společnosti Acer, tyto aplikace jistě ocení. Ovšem pro zbytek uživatelů by bylo asi vhodnější, kdyby zde byla volba si doinstalovat aplikace všechny nebo jednu po druhé.

Fotoaparát

Začneme od vzhledu samotné čočky na zádech zařízení. Ta je vystouplá a dává najevo, že model Liquid Jade si zakládá na kvalitě pořízených snímků. Musím říct, že výsledné fotky a záběry jsou znatelně lepší, než bych čekal. U zařízení zamrzí „cvak funkce“, avšak je to lepší, než aby fotoaparát byl, byť jen o kus, horší.

 

Je třeba brát zřetel na kvalitu zaostření, ta je sice velmi dobrá, ale čekat a mnohokrát klikat na obrazovku, už mi začínalo lézt na nervy. Ostření je trochu pomalejší a mnohdy funkce makrofocení dá opravdu zabrat. Nicméně níže přiložené obrázky mluví samy za sebe.

Výdrž baterie

Výdrž baterie na jedno nabití není příliš lákavá, avšak pro běžného uživatele je to obvyklé. Prakticky když ráno vypojíte zařízení z nabíječky, musíte se trochu uskromnit, abyste večer dorazili alespoň s 10 – 20 % domů. Jedna z nejvýznamnějších složek, která přispívá k mohutnému „žraní“ baterie, je samozřejmě procesor. Ten se bohužel značně přehřívá.

Mé doporučení je tedy telefon používat spíše k pořizování fotek, prohlížení internetu či sociálních sítí a občas i spuštění nějaké té hry. Pokud tedy rádi hrajete hry na mobilu, budete si muset navíc pořídit třeba power banku, která vám už jistě pomůže s dostatkem energie pro vaše zařízení.

Závěr a hodnocení

Vyhodnocení modelu Liquid Jade od Aceru je poměrně náročné. Telefon u mě získal sposustu kladných i záporných bodů. Do kladných bodů přičitám fotoaparát, celkový vzhled – ač bych zde měl výhrady k umístěný a designu reproduktorů, skoro čistý Android 4.4.2 KitKat nebo možnost přizpůsobení (personalizace). Mezi neutrální musím zařadit tloušťku, jelikož díky ní pasuje telefon do ruky dobře, avšak vystouplá čočka fotoaparátu není nejlepší.

Záporné body získává nedostatečná optimalizace systému, což upřímně nechápu, jak se to vývojářům povedlo. Další vadou na kráse jsou již zmíněné reproduktory, výdrž baterie či přehřívání procesoru při spuštění náročnějších aplikací.

Za zapůjčení telefonu Acer Liquid Jade pro účel této recenze, děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit.

Exit mobile version