Dotekomanie.cz

Nvidia Shield tablet – nejvýkonnější tablet, nebo jen nafouklá bublina? [recenze]

Společnost Nvidia v tomto roce představila zcela nový tablet jakožto nástupce Nvidia Shieldu, konkrétně jsme se dočkali i změny názvu na Nvidia Shield Tablet. Tento nový tablet je chloubou společnosti a lze říci, že na něj firma tzv. vsadila všechny karty. Nvidia Shield Tablet přichází se zcela novým procesorem Nvidia Tegra K1, který je nejvýkonnějším čipem na trhu, výkonnější zařízení byste prozatím hledali jen marně.

 

Nvidia Shield Tablet mi k recenzi dorazil ve velmi pevné krabici, která již na první pohled působí kvalitním dojmem. Krabička je zpracována opravdu velmi dobře a může se vám stát, že při prvotním otevření budete mít problém horní stranu plynule vytáhnout. Po otevření se vám naskytne pohled na zcela skvěle vypadající tablet, pod kterým je umístěno základní příslušenství. Manuál byste však v balení hledali jen marně, Nvidia zvolila ekonomický styl řešení, přičemž si jej můžete stáhnout ve formátu PDF ze stránek společnosti, jediná brožurka v balení je manuál pro bezpečné používání, který běžný uživatel stejně nečte. Dále v balení naleznete USB kabel a jednu nabíječku s dvěma násadami pro kompatibilitu zásuvek v jiných státech. Více toho v balení nenajdete.

DESIGN A KONSTRUKCE

Design tabletu se velmi povedl a musím Nvidii velmi pochválit. Záda tabletu jsou pokryta materiálem, který je pro ruku velmi příjemný a dobře se drží, dále je na zádech umístěn nepřehlédnutelný lesklý nápis SHIELD. V levém horním rohu je pak umístěna kamerka a levém rohu dole si lze všimnout mírně vyčnívajícího stylusu. Přední stranu lemuje mírně vystouplý rámeček, kterým si však Nvidia zadělala na malý problém – po čase používání se vám stane to, že se vám na určitých místech  začne rámeček mírně shýbat, což působí dosti špatným dojmem na to, jak je tablet dobře zpracován, určitě na tom Nvidia v budoucnu zapracuje.

Co však chválím, je umístění reproduktorů, které nemáte šanci jakkoliv zakrýt a snížit tak hlasitost. Reproduktory jsou umístěny na dvou stranách tabletu – nahoře a dole. Při poslechu hudby, či hraní a sledování filmu máte opravdový pocit sterea a musím podotknout, že tak kvalitní zvuk jsem ještě z tabletu neslyšel, za tohle patří Nvidii veliká pochvala. Na stranách tabletu nalezneme 3,5mm jack pro připojení sluchátek, vedle je umístěn vstup pro HDMI a o malý kousek dál ještě nalezneme vstup pro USB kabel, který slouží standardně pro nabíjení a přenos dat. Pravá strana obsahuje ovládací prvky pro ovládání hlasitosti a odemykání displeje.

Zde musím své hodnocení dosti snížit, poněvadž jsou tlačítka příliš nízká a stisk jednou rukou bez přidržení ležícího tabletu na stole je téměř nemožný. Pod těmito tlačítky je umístěn slot pro paměťovou microSD kartu a ještě níže je umístěn slot pro SIM kartu, pokud máte verzi LTE. To však stále není všechno a na pravé straně dole, dá se říci téměř v rohu tabletu je umístěn stylus, který jde velmi dobře vytáhnout, nýbrž není natolik volně usazen, aby došlo k jeho ztrátě. Na levé straně není umístěno nic. Tablet se dá velmi dobře uchopit, ale jeho delší držení v jedné ruce vám dlouho nevydrží kvůli váze, je fakt, že po delší době držení vám tablet dosti ztěžkne. Celková váha tabletu dosáhla na 390 g.

HARDWARE

Hardware je to, na co Nvidia vsadila nejvíce. Uvnitř tepe nejvýkonnější čip světa, konkrétně Nvidia Tegra K1, který nechává všechny konkurenty daleko za sebou, takt procesoru se vyšplhal na 2,2 GHz. Operační paměť RAM má velikost 2 GB, což na hraní nejnovějších her s využívání tabletu naplno dostačuje. Samozřejmostí je pak i bluetooth ve verzi 4.0 a připojení k Wi-Fi. Nvidia do tabletu umístila i GPS modul, za což chválím. Tablet jsem podrobil hned několika benchmarkům, jak dopadly, můžete zhlédnout na fotkách (testováno při nastavení na maximální výkon). Zahřívání tabletu je velmi dobře vyřešeno a během hraní teplotu při zatížení poznáte jen zlehka ve vrchní části, kde tablet nedržíte.

DISPLEJ

Nyní se dostáváme k asi nejdůležitější části tabletu, k displeji. Velikost displeje je 8″, což považuji za nejlepší rozměr pro kompaktnost a ovládání, samozřejmě je to velmi individuální názor každého uživatele. Displej využívá technologii IPS LCD. Rozlišení je FullHD, přesněji 1920 x 1200. Pokud jste velmi náročný uživatel a potrpíte si, na co koukáte, rozhodně bych se zde pozastavil nad kvalitou. Displej je sice FullHD, nicméně je asi nejhorší věcí z celého tabletu a náročný uživatel s ním rozhodně nebude spokojen. Na displeji budete při bližším sledování vídat řádky displeje, to se děje především na šedé barvě a ji podobné.

FOTOAPARÁT

Úroveň fotoaparátu v tabletu není vůbec dobrá a na focení s tabletem fotek z dovolené jej rozhodně brát nemůžete. Fotoaparát oplývá 5 MPx s rozlišením 2592 x 1944. Foťák je zde jen pro chvilky, kdy potřebujete okamžitě něco rychle vyfotit, přičemž nelpíte na kvalitě. Režim HDR, který by měl fotky zlepšovat, je velmi těžce použitelný a ve většině případů se vám fotku nepovede vyfotit ostrou, pokud nemáte ruce ze železa (bez třesu). Obrázek o fotkách si můžete udělat sami, dle snímků níže.

 

STYLUS

Nvidia ke svému tabletu přibalila stylus, který je pojmenován DirectStylus 2. Tento stylus je výjimečný a Nvidii se rozhodně povedl, nabízí totiž něco navíc proti konkurenci a jeho funkce a vlastnosti jsou na velmi dobré úrovni. Stylus je umístěn v těle tabletu. Nvidia speciálně pro stylus vyvinula aplikace, které jeho vlastnosti plně využívají.

Prvním je kreslení, jedná se o aplikaci, která je velmi propracovaná a nadmíru postačí i náročnějším kreslířům, zde bych v budoucnu ocenil alespoň popisky u ikon, jelikož z nich není zcela jasné, jakou funkcionalitu mají. Další aplikací je sešit, který je taktéž velmi dobře propracován, a během testování tabletu jsem jej využíval pro zápisky z VŠ. Nepotýkal jsem se s žádnými problémy ani špatnou odezvou či citlivostí stylusu.

 

SYSTÉM

Tablet mi přišel s operačním systémem Android ve verzi 4.4 KitKat. Během testování vyšla nová verze aktualizace na nejnovější Android 5.0 Lollipop. Nvidia je skvělá tím, že naslouchá svým zákazníkům a často upravuje systém dle návrhů, taktéž si své zákazníky získává častými aktualizacemi. Zde bych se pozastavil nad neúměrným rozdílem, kdy tablet běžel na 4.4 a 5.0. Jak je známo, Android 5.0 způsobuje problémy na nejlepších zařízeních světa, která se na něm sekají atd., bohužel to platí i zde.

Dokud v tabletu běžel Android 4.4, byl jsem ohromen rychlostí a naprosto bezproblémovému používání, s aktualizací na Android 5.0 šlo vše dolů. Tablet často nestíhá, mnohdy aplikace padají, často budete čekat pouze na primitivní otevření klávesnice i 10 s a takto bych mohl pokračovat dále. Pokud by byl tablet v mém vlastnictví, okamžitě bych volil přeinstalaci systému zpět na nižší verzi Androidu. Musím společnost Nvidia pochválit za rychlost aktualizace pro tablet, která vyšla jako jedna z prvních pro zařízení s Androidem. Android 5.0 se Googlu prostě nepodařil, za což Nvidia samozřejmě nemůže.

Pokud se tedy rozhodujete nad aktualizací, důrazně doporučuji setrvat na 4.4, dokud Google neuvolní aktualizaci Androidu 5.0, která vyřeší všechny nešvary. Rozhodně můžeme očekávat, že Nvidia bude s aktualizací velmi rychlá a nám se tak opět nabídne pohled na bezproblémový systém. Jinak je systém jen mírně upraven a lze říci, že se jedná o čistý Android.

Nvidia do svého tabletu instalovala několik svých aplikací již od základu. Jednou z nich je Shield hub, kde naleznete hry určené pro tegru, které jsou většinou optimalizovány a mají nějaké efekty navíc. Taktéž zde naleznete nejrůznější novinky v podobě článků atd. V tabletu se nachází hra Trine 2, která je optimalizovaná speciálně pro Tegru K1 a ukazuje skvělé využití výkonu. Dále ocenuji možnost hraní populárních portů PC her jako je Half-Life 2 či Portal. Zařízení podporuje také streamování her přímo na služb

BATERIE

Baterie umístěna v tabletu má celkovou kapacitu 19,75 Wh, což se může zdát jako dostatečná velikost, ale ani tato hodnota kapacity nezaručila růžové výsledky výdrže při používání. Osobně jsem tablet používal občas více než 6 hodin a mohu říci, že jsem s baterií spokojen nebyl. Průměrně mi tablet vydržel 7 hodin aktivního používání, což je hezké, ale mnohdy budete v jeden den hledat nabíječku dvakrát. Této výdrže jsem dosáhnul pouze prohlížením internetu, pokud bych k tomu ještě přidal nějakou náročnou hru, čas výdrže půjde prudce dolů. Délka do plného nabití pak dosáhla na hodnotu 7 hodin.

SHRNUTÍ

Nvidia Shield Tablet útočí na nejlepší tablety, které kdy spatřily světlo světa a nutno říci, že se Nvidia může chlubit. Nvidia Shield Tablet hodnotím jako jeden z nejlepších tabletů, které jsem kdy měl možnost recenzovat a vyzkoušet. Nejnáročnější uživatelé na výkon budou s tabletem nadmíru spokojeni, pokud jste však uživatel náročný na perfektní kvalitu displeje a dlouhou výdrž baterie, pak spokojeni příliš nebudete. Vášnivým posluchačům hudby lze tablet doporučit snad jako jediný, jelikož jsem tak perfektní zvuk prozatím slyšel jen zde.

I přesto, že má Nvidia Shield Tablet několik pro mě zásadnějších chyb, do budoucna bych dokázal uvažovat o jeho pořízení, bohužel mě od koupě prozatím odrazuje horší kvalita rámečku, který bude po čase vypadat jako stavební auto oťukané kameny ze všech stran a taktéž displej. Nechme se překvapit zda Nvidia přijde s další generací, která všechny mouchy vychytá, a Nvidia se tak stane společností s nejlepším tabletem na světě.

Za zapůjčení Nvidia Shield Tablet pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit .

Exit mobile version