Dotekomanie.cz

Nokia Lumia 630 DualSIM – Stylovka střední třídy pod křídly Microsoftu

ÚVOD A OBSAH BALENÍ

Minule jsem recenzoval první Nokii s androidem, dnes se dostáváme opět ke spojení Nokia + Windows Phone. Máme zde premiéru v podobě prvního smartphonu s Windows Phone ve verzi 8.1. Je jím zařízení spadající do střední třídy. Konkrétně se podíváme na Nokii Lumii 630.

Již na první pohled na krabičku přístroje mi bylo zřejmé, že mám co dočinění s úplně novým smartphonem, respektive s jiným, než jsme byli doposud zvyklí. Nevím, zda-li Lumie 630 vyšla ještě pod záštitou Nokie nebo už nově pod Microsoftem, každopádně už samotná krabička naznačuje změnu. Jedná se totiž o lesklou, bílou, obdélníkovou krabičku, která je seříznutá na boku a do ní je zasunuta druhá část. Po vysunutí se dostáváme k samotnému telefonu. Když se podíváme dále do balení, nalezneme pouze nabíječku v celku a náhradní výměnný zadní kryt. Samozřejmě, abych nezapomněl, nechybí zde ani brožurky od Nokie. Co mě udivuje, je nepřítomnost USB kabelu a sluchátek. Logiku nechápu.


Natočeno Samsungem NX300

DESIGN

Nokie vždy po stránce designu vynikaly. Stejné, ale se změnami je to i u Lumie 630. Design mi od předešlých modelů přijde hranatější, což určitě ale není mínusem, ba naopak. Design mi celkově připomíná Nokii X s androidem. Použitými materiály jsou zde plast a sklo.

Velmi, ale opravdu velmi bych chtěl vyzvednout barevnou kombinaci zeleného krytu, která je opravdu skvělá. Nikdy bych neřekl, že se mi smartphone s křiklavými barvami bude tolik líbit. Telefon padne dobře do ruky i do kapsy. Mohu si dovolit tvrdit, že vypadá daleko lépe, než jeho konkurenti. Za design dávám bezesporu palec nahoru.

KONSTRUKCE

Lumia 630 disponuje odnímatelným zadním krytem, nejedná se tedy o unibody, což znamená, že baterii si bez problémů vyměníte sami. I přes odnímatelný zadní kryt, smartphone působí kvalitním dojmem a nenarazil jsem na žádné skřípání, apod. Taktéž perfektně padne do ruky. Rozměry zařízení činí: 129.5 x 66.7mm, tloušťka je 9.2 mm a váha 134 g. Palcem jedné ruky obsáhnete takřka celou plochu displeje. Suma sumárum musím říct, že pro mě osobně je Lumia 630 ztělesněním perfektních rozměrů.

Na levém boku se nic nenachází. Pravý bok obsahuje shora kolébku hlasitosti v barvě smartphonu a pod ní tlačítko sloužící pro vypnutí/zapnutí telefonu či obrazovky. Spodní hrana ukrývá zdířku microUSB konektoru. Na vrchní hraně nalezneme už pouze na levé straně 3.5mm jack konektor. Záda smartphonu obsahují nahoře uprostřed čočku 5 MPx fotoaparátu, bohužel i bez základu v podobě přisvětlovací LED diody. Pod čočkou je vyryto logo Nokia a dole vpravo se nachází hlasitý reproduktor.

Na čelní straně nahoře uprostřed nalezneme výřez sluchátka. Pod ním logo výrobce a vedle vpravo ukrytou dvojici senzorů, aneb senzor přiblížení, sloužící pro vypnutí displeje během hovoru a senzor snímání okolního světla pro automatické nastavování jasu. Pod těmito prvky se týčí 4.5 palcový displej typu IPS LCD s rozlišením 480 x 854 pixelů. Pod ním se nově žádné klávesy již nenachází, jelikož jsou nově přímo na displeji. Pro mě osobně velmi příjemná změna. Pod displejem úplně dole je ještě malá dírka mikrofonu.

DISPLEJ

Jako zobrazovací panel byl použit 4.5 placový displej, který obsáhnete bez problémů prstem jedné ruky. Zobrazovací technologie je IPS LCD a rozlišení činí 480 x 854 pixelů. Na takto nastavených parametrech uvidíte obraz o jemnosti 218PPI. Rastr se tudíž bude moci zdát o něco vyšší, nicméně v reálu mi nijak jemnost problémy nedělala. Texty byly čitelné i s větší vzdálenosti a to samé platí i při brouzdání na internetu. Barvy displeje jsou dobré, dovolím si tvrdit, že se mírně podobají barvám ze Super Amoledů, tudíž jsou mírně saturovanější.

ClearBlack technologie posléze zajištuje dobré podání černé barvy, takže nedochází k degradaci i při náklonu na šedou. Zde se dostávám i k pozorovacím úhlům, ke kterým nemám co dodat. Viditelnost na slunci je průměrná a ocenil bych ještě vyšší jas. Suma sumárum ale budete ve výsledku a konkrétně v této cenové kategorii s displejem vesměs spokojeni. Já dávám malé +. Celá čelní plocha je posléze kryta ochranným sklíčkem, pocházejícím z firmy Corning, konkrétně Gorilla Glass 3

HARDWARE

Nokia Lumia 630 je jak jsem již zmiňoval zástupcem střední třídy. Tomuto faktu odpovídá i použitá výbava, kterou tvoří 4 jádrový procesor od společnosti Qualcomm, konkrétně Snapdragon 400 s taktem 1.2 GHz. Tuto sestavu doplňuje posléze grafika Adreno 305 a paměť RAM ve velikosti 512Mb. Ta vám bude postačovat, neboť systém Windows Phone je velmi dobře odladěn. Lumii 630 jsem samozřejmě podrobil antutu benchmark testu, který se trochu liší od aplikace pro android, nicméně skóre zde vyšplhalo na 12 tisíc bodů. Zahrál jsem si i hru Asphalt 8: airborne, u které jak už jsem i ve video-pohledu podotýkal, jsou snížené grafické efekty. Nevím proč tomu tak je, zřejmě se počítá se slabším výkonem.

Každopádně hra běžela naprosto bez problémů a bez záseků. Při práci v systému je výkonu taktéž dostatek a kdo už má nějakou zkušenost se systémem Windows Phone, ví, že pracovat v něm stejně jako na iOS je radost. Systém je opravdu dobře optimalizován a i při náročnější práci si jej budete pouze chválit. Za výkon dávám malé +. Pod zadním krytem se nám ukrývá slot na paměťové microSD karty, pomocí kterých rozšíříte interní 8GB paměť až o dalších 128GB. Dále pak zde nalezneme sloty na 2 SIM karty a baterii o kapacitě 1830 mAh. Uvnitř smartphonu se dále pak nachází Wi-Fi, bluetooth, GPS čip, gyroskop, aj. Nicméně chybět vám bude NFC či možnost připojení LTE. Osobně ani jednu z těchto technologií nevyužívám a myslím, že mnozí z vás také ne.

SOFTWARE

Nokia Lumia 630 nabízí jako první smartphone systém Windows Phone 8.1. Tento software nabízí několik změn, pojďme si jej popsat. Zamykací obrazovka se skládá z ukazatele času a data, pozadí, a ukazatele aktuálního počasí. Po odemčení se dostáváme na klasickou pohotovostní obrazovku, jak jsme na ní zvyklí už z předešlých verzí.

Skládá se z dlaždic 3 různých velikostí, zobrazujících mnohdy živý obsah. Nově si můžete ke standardním 3 sloupcům přidat další. Ikony se posléze zmenší, nicméně stále se vám je i s hrubšími prsty podaří strefit. Další zajímavou a zároveň příjemnou novinkou, je bezesporu možnost nastavení paralaxního pozadí. Jak to vypadá v praxi, můžete shlédnout v našem video-pohledu.

Do menu se klasicky dostaneme tažením doleva a zde neproběhly žádné změny. Obrovskou a příznivou novinkou je naopak notifikační lišta, kterou vyvoláte tažením vrchní rolety směrem dolů. Zde se nachází 4 volitelné rychlé přepínače a pod nimi samotné notifikace. Malá nepatrná změna proběhla i v prostředí multitaskingu, kde nově aplikace neukončujeme tažením nahoru, ale křížkem v rohu. Na závěr musím zmínit malou revoluci, pro mnohé z vás možná nepříznivou, kterou je umístění 3 ovládacích kláves přímo dolů na plochu displeje. Mě osobně umístění nevadilo, ba naopak.

Dostávám se nyní k aplikacím, ale ještě před tím bych rád zmínil poslední novinku, kterou je hlasová asistentka Cortana. Ta bohužel funguje prozatím pouze v angličtině a bohužel v tomto jazyku musíte mít nastavený i celý systém, což není pro každého nejpříjemnější. Asistentka funguje dobře, nicméně víc odlišností jsem oproti konkurenci v podobě Siri nenašel. Potýkal jsem se s občasnými výpadky při připojení na Wi-Fi, ale tento problém prozatím má více uživatelů a věřím, že ho další update odstraní. Asistentka se údajně má přizpůsobovat vaší náladě, ale nic takového jsem nezaznamenal.

Na závěr popisu systému musím zmínit bonusové aplikace od Nokie, do kterých patří i jedna významná, kterou je navigace Here Drive. Ta je celá kompletně zdarma a je nezávislá i na připojení k internetu. Mapové podklady jsou velmi přesné a navigace je na vysoké úrovni. Obrovský potlesk do Finska. Za systém uděluji +, především za již dlouho očekávané změny, nicméně Windows Store stále postihuje nedostatek aplikací a to mě upřímně mrzí.

FOTOAPARÁT

Lumia 630 disponuje pouze jedním a to konkrétně zadním fotoaparátem. Na zádech se nenachází ani LED blesk, což je škoda. Fotoaparát disponuje rozlišením 5 MPx a dokáže zaznamenávat videa v HD kvalitě. Výsledná kvalita je vesměs dostačující. Suma sumárum se jedná o průměr. Fotografie mají poměrně obstojně vykreslené detaily. Na druhou stranu barvy jsou mírně vybledlé.

Prostředí fotoaparátu je zde shodné s ostatními modely jako například Lumia 1520, protože i zde byla použita aplikace Nokia Camera. Tuto aplikaci musím vychválit, neboť nabízí opravdu obrovské možnosti nastavení, jako například možnost nastavení ISO, vyvážení bílé, rychlosti uzávěrky, manuální ostření, apod. Opravdu se tedy jedná o rozhrání profesionálních fotoaparátů a já posílám pochvalu do Finska. Na své si zde totiž přijde nejeden milovník focení.

Ukázkové fotografie:

BATERIE

Lumia 630 obsahuje Li-Ion baterii s kapacitou 1830 mAh. Vydrž vás nijak nenadchne a na druhou stranu ani neurazí, jedná se o jednodenní standard.

Má obvyklá sestava se stávala z non-stop zapnutých dat, včetně synchronizace Facebooku, emailu, atd. Jas nastaven na 80 procent, pár hudebních videoklipů na youtube přes Wi-Fi, 10 SMS, 3x cca 3 minutové hovory, hodinový poslech hudby a několik fotek. Večer smartphone ukazoval 7 procent baterie a žádal si nabíjet.

ZÁVĚR

Nokia Lumia 630 je perfektním smartphonem střední třídy. Mně osobně se tento kousek zaryl pod kůži od první sekundy. Jeho zpracování je na dobré úrovni, jeho velikost je naprosto ideální a displej vás taktéž nezklame. Nový systém Windows Phone přináší mnoho změn k lepšímu, nicméně být majitelem této platformy, soustředil bych se daleko více právě na největší deficit, kterým jsou vývojáři, kteří na tuto platformu příliš neberou ohled. Je to velká škoda, protože z důvodu nedostatku aplikací koncový uživatel zvolí cokoliv jiného než Windows Phone. Lumia 630 bude dobrým zařízením pro středně náročného uživatele, především tedy pro mládež, která má v oblibě křiklavé barvy, ty jsou opravdu perfektní. Za mě osobně dávám 7 bodů z 10.

Za zapůjčení Nokie Lumie 630 DualSIM pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit za prodejní cenu 3 890 KČ s DPH .

Exit mobile version