Dotekomanie.cz

Huawei Ascend G6 – odlehčená P6 [recenze]

Vzpomínáte na model Huawei Ascend P6? Pokud ano, dnes recenzovaný model Ascend G6 z něj přímo vychází. Nabízí však o trochu horší hardware, jelikož je mířen spíše do střední třídy. Displej dostal nižší rozlišení a použit byl standardní procesor od Qualcommu. Jak obstojí G6 v konkurenci střední třídy, která v poslední době přitvrzuje?

Obsah balení

Telefon vám dorazí ve velmi elegantní krabičce navozující luxusní dojem. Otevření probíhá vysunutím do strany podobně, jako když jste kdysi vysouvali videokazetu z obalu. Po otevření na vás vykoukne samotný telefon. Pod ním je potom úhledně v přihrádkách schované příslušenství. Nalezneme zde klasický microUSB kabel, adaptér do zásuvky a sluchátka. Překvapením je poté také přítomnost fólie na displej.

Konstrukce

Model Huawei Ascend G6 sice vychází především po designové linii z modelu P6, použitými materiály a i samotnou velikostí se liší. To je způsobeno především tím, že novinka míří do střední třídy. Proto tedy na zádech již nenalezneme hliník, nýbrž plastový zadní kryt. Ten lze dokonce i odebrat. Pod ním se potom nachází slot na paměťové karty microSD, slot na microSIM a zcela nepochopitelně nevyměnitelná baterie.

 

Když už jsme u toho srovnání s P6, zajímá změna se udála u kláves. Ascend G6 totiž již neobsahuje softwarové klávesy na displeji, ale tři senzorové tlačítka pod ním. Díky tomu je i displej menší. Moc jsem ale nepochopil, proč je nalevo umístěno tlačítko pro nabídku. Mnohem více bych zde ocenil standard v podobě vyvolání multitaskingu. Pro jeho aktivaci musíte toto tlačítko dlouho podržet, což znepříjemňuje práci.

Celková kvalita zpracování je ale na vysoké úrovni. Ani po několikatýdenním testování nikde nic nevrzalo a konstrukce byla stále pevná. Tomu dopomáhají také pevné boky zařízení z pevného materiálu imitující kov. Na levém se nachází vcelku nevhodně umístěn konektor pro připojení sluchátek. Na druhém boku pak nalezneme tlačítko pro zapnutí zařízení a dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti.

 

Na zadní straně je umístěn 8megapixelový fotoaparát s přisvětlovací diodou. Mimo loga výrobce zde nalezneme také výstup reproduktoru. Ten hraje překvapivě dobře, ačkoliv jeho hlasitost není nejvyšší. Konektor microUSB pro připojení k počítači a k nabíjení se nachází na svrchní straně telefonu.

Čelní stranu vyplňuje displej, nad kterým nalezneme telefonní reproduktor, logo výrobce a velmi kvalitní kamerku. Ta má rozlišení 5 MPx a disponuje širokoúhlým záběrem. Celé zařízení působí kompaktně, čemuž přispívá také tloušťka 7,9 mm a hmotnost 115 gramů. Výška přístroje je 131 mm a šířka 65,3 mm.

Displej

Displej má úhlopříčku 4,5 palce a rozlišení qHD, tedy 960×540. Papírově dostaneme jemnost 245 PPI, což se nemusí zdát mnoho. V praxi to ale plně dostačuje, zobrazovací panel je totiž jedním slovem povedený. Jedná se o IPS panel s výbornými pozorovacími úhly.

 

Není ale všechno zlato, co se třpytí. Nevím, zda to byla pouze vada testovaného kusu, ale při aktivnějším používáním se na displeji objevovaly žlutohnědé fleky. Zjevily se vždy, pokud člověk telefon aspoň trochu používal, a čím bylo zařízení víc zahřáté, tím byly výraznější. Fleky se většinu času objevovaly nejvýrazněji ve spodní části displeje, k nalezení byly ale po celém okraji.

Hardware

Uvnitř Ascendu G6 tepe Snapdragon 400, což je oproti Ascendu P6 velká změna. Ten totiž disponoval procesorem z vlastní dílny. Konkrétně zde nalezneme model Qualcomm MSM8226 se čtyřmi jádry Cortex-A7 na frekvenci 1,2 GHz. Grafickým čipem je pak Adreno 305. V kombinaci s 1 GB operační paměti se jedná o více než dostačující železo pro běžnou práci. Po startu systému je k dispozici okolo 450 MB RAM, při běžném používání okolo 300 MB volné RAM.

Důležité je také zmínit, že Ascend G6 existuje ve verzi s přívlastkem 4G, která mimo podpory sítí LTE nabízí navíc NFC a větší vnitřní paměť. Ta činí u námi testované 3G verze pouze 4 GB, z čehož je dostupných 1 GB pro aplikace. Aplikace lze přesouvat na SD kartu, položku pro přesun aplikací na kartu ale nalezneme netradičně v nastavení úložiště pod názvem výchozí umístění instalace. Jak jsem již načal, telefon také disponuje slotem pro paměťové karty microSD až do velikosti 32 GB.

Střední třída vše Snapdragon 400 – Xperia M2 – Huawei Ascend G6 – LG L90

V benchmarcích si telefon vede prakticky stejně jako konkurenční střední třída. Dosahuje v testu AnTuTu na hodnotu kolem 17 tisíc bodů. Benchmark testy ale nejsou to nejdůležitější, samotný běh systému a optimalizace, to je, oč tu běží. Ta je v podání výrobce na velmi dobré úrovni a během používání jsem se nesetkal s nějakým výraznějším zpomalením.

Konektivitu datových sítí zajistí 3G HSDPA, u 4G varianty pak i nejrychlejší sítě u nás. Dále zde nalezneme Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS a FM rádio je potom samozřejmostí. Pohyb potom zachytí akcelerometr, gyroskop chybí. Z dalších senzorů potom nechybí senzor přiblížení a kompas.

Výdrž baterie

Tenké tělo telefonu naznačuje menší kapacitu baterie. Ta činí rovné 2000 mAh, což ještě není tak špatná hodnota a celkově je výdrž mírně nadprůměrná. Tomu určitě pomáhá i vcelku úsporný procesor a také povedený power-management. Huawei do systému totiž integroval rozsáhlé možnosti prodloužení výdrže baterie. Za prvé je zde v nastavení možné vybrat plán spotřeby. Na výběr máte tři možnosti podobné třeba těm, které můžete znát z Windows na notebooku. U každé máte potom i zbývající čas do vybití. Po klepnutí na tlačítko sledování napájení vám poté telefon pomůže, co udělat pro delší výdrž.

   

To ale není vše, zařízení vás samo upozorní, pokud bude na pozadí nějaká aplikace spotřebovávat baterie víc, než je zdrávo. Po klepnutí navíc přesně vidíte i to, o kolik mAh si řekla, a rovnou ji lze zavřít. Dalším bodem je potom automatické zavírání aplikací na pozadí po zhasnutí obrazovky. Všechny tyto vychytávky vám potom zajistí bez problémů jednodenní výdrž. Pokud budete trochu méně nároční, dostanete se s klidem na dva dny i víc.

Software

Ascend G6 obsahuje Android ve verzi 4.3 Jelly Bean, ohledně dostupnosti verze 4.4 KitKat výrobce zatím nic neslíbil. Huawei zde integruje svou nadstavbu Emotion UI 2.0 Lite. To slůvko Lite je celkem podstatné, protože oproti klasické P6 systém bohužel nenabízí možnost instalovat vlastní motivy. Tím pádem jsou zde na výběr pouze čtyři motivy a mně osobně se moc nelíbí ani jeden z nich. I přesto v systému nalezneme mnoho užitečných vychytávek.

 

Po odemčení na vás vykoukne samotná hlavní obrazovka, která slouží zároveň jako seznam všech aplikací. Žádné menu tu totiž není. Tento koncept včetně i tvaru ikonek trochu připomíná rozhraní iOS, kde se asi výrobce inspiroval. V nastavení lze mimo přepnout styl domovské obrazovky na zjednodušený mód, kde nalezneme zvětšené ikony v matici 2×4. Notifikační lišta obsahuje sadu přepínačů a je bílá. Její barvu zmiňuji záměrně, protože některé aplikace jako například Spotify na to nejsou připraveny a rychlé ovládání hudby má téže barvu.

Zajímavou aplikací je také Správce telefonu. Ten vám umožňuje celkově optimalizovat a zrychlit telefon. Nabízí se zde optimalizace jako zavření aplikací na pozadí nebo čistič úložiště. Huawei dále integroval také Správce oznámení. Ten umožňuje blokovat vybraným aplikacím možnost notifikovat vás. Při prvním průniku jakékoliv aplikace do notifikační lišty se vás navíc systém zeptá, zda chcete této aplikaci notifikace povolit. Užitečnou funkcí je také režim Nerušit, ve kterém lze nastavit přijímání hovorů jen od povolených čísel. K dispozici je také časový plán jeho aktivace.

V nastavení se pod položkou Síťové aplikace ukrývá funkce, která vám umožní spravovat přístup k síti dané aplikace. Lze zde nastavit přístup pouze přes WiFi či mobilní data. Velmi jsem si potom oblíbil Profily, které jsme mohli znát z dřívějších hloupých telefonů. Zaujaly mě především proto, že tichý režim v Androidu neztlumí hlasitost médií. O to se zde režim schůzka spolehlivě postará. Dále máte možnost si u profilů nastavit mimo hlasitost třeba i úroveň jasu či zapnutí některých funkcí.

  

Fotoaparát

Fotoaparát má rozlišení 8 MPx a světelnost objektivu f/2. Výsledné fotografie jsou nadmíru dobré. Barvy jsou věrné, snímky ostré a celkově s telefonem pořídíte opravdu pěkné fotky. Za horších světelných podmínek kvalita klesá a snímky jsou trochu rozpité. Velkým překvapením je potom přední kamerka, která má rozlišení 5 MPx a širokoúhlý objektiv. Takto kvalitní kamerku dnes nenalezneme ani v top modelech. Někdy mi dokonce připadalo, že snímky z ní jsou o fous kvalitnější než z té zadní.

Nahrané video nabízí ale bohužel jen rozlišení 720 p, což je škoda. Svou kvalitou je pak velmi průměrné.


Zadní vs. přední kamerka

Zhodnocení

Huawei Ascend G6 není vůbec špatný telefon. Vyniká svým zpracováním, povedeným displejem či nabízí dobrou výdrž baterie. Velice povedený je také fotoaparát, především ten vepředu. Neduhy jako absence NFC a LTE či malou vnitřní paměť potom částečně řeší jeho 4G verze, kterou doporučuji. Ohledně žlutých fleků na displeji, které se velmi často při používání objevovaly, si nejsem jistý, zda to nebyla vada testovaného kousku. Každopádně za cenu okolo 6 tisíc korun má tento telefon rozhodně co nabídnout.

Klady

  • fotoaparát – přední a zadní
  • výdrž baterie
  • zpracování
  • výborné funkce v systému od výrobce – pokročilý správce výdrže a profily
  • perfektní pozorovací úhly displeje

Zápory

  • žluté fleky na displeji
  • špatně umístěný 3,5mm jack
  • bílá notifikační lišta

 Za zapůjčení telefonu Huawei Ascend G6 pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit.

Exit mobile version