reklama

Bouře v nové společnosti Cyanogen Inc.

Bouře v nové společnosti Cyanogen Inc.
2013-09-20T17:08:43+02:00
• 20. 9. 2013
1

Původní projekt CyanogenMod v tomto týdnu zaznamenal opravdový skok, jelikož byla založena společnost Cyanogen Inc., do které bylo napumpováno 7 miliónů dolarů. Hlavní novinkou na úsvitu je jednoduchý instalátor pro smartphony a tablety, díky kterému budeme moci vybavit zařízení populární ROM CyanogenMod. Ještě před tímto velkým oznámením jsme se dočkali nové aplikace Focal pro focení.

group

Nabízí spoustu novinek a funkcí, přičemž vývoj měl nadále pokračovat. Bohužel dnes Focal již není součástí CyanogenMod. Vše začalo spory v samotné společnosti, nebo spíše mezi zakladateli a vývojářem. Za aplikací stojí Guillaume Lesniak, který ji vytvářel jako open source projekt pod licencí GPL.

V příspěvku od Lesniaka na Google plus se v podstatě dočteme, že s příchodem nové společnosti a nových plánů se muselo hodně věcí změnit. Koushik Dutta jej kontaktoval s tím, že je potřeba aplikaci přelicencovat a že v podstatě nemůže mít GPL. V tuto chvíli začíná drama. Pověstnou poslední kapkou byla poměrně nešťastná věta Cyanogen’s new Camera app (nová fotoaplikace od Cyanogen), která zazněla v jednom rozhovoru pro webový magazín.

Lesniak dále uvádí, že se nejednalo o unáhlené rozhodnutí. Vše trvalo minimálně 2 měsíce, během kterých chtěl urovnat spory a dojít k nějakému řešení. Bohužel vše dopadlo tak, že aplikace Focal již není součástí CyanogenMod a byla vyjmuta z projektu. Zřejmě nyní bude žít vlastním životem skrze XDA Developers.

CyanogenMod-Intros-New-Camera-App-CyanogenMod-Focal-371416-3

Bohužel zde můžeme vidět první neshody. Zakladatelé nové společnosti údajně těží na práci XDA komunity a vše nyní začínají používat pro vlastní podnikání. To by byl aspoň jeden pohled na celou záležitost, ale je zde i vyjádření od Steva Kondika.

Ten celou záležitost komentuje poměrně jednoduše, byť zvláštně. Dle Steva si Guillaume „Xploid “ Lesniak měl myslet, že se Cyanogen snažil ukrást jeho aplikaci pro focení. Ovšem na druhou stranu Steve věří, že má velký potenciál a stane se zajisté úspěšným projektem.

Ačkoliv se mluví i tom, že by měl vzniknout i samostatný mobilní telefon se systémem od Cyanogen Inc, tak musíme doufat, že se jedná jen o menší neshodu, která nenechá zakořenit větším problémům. Nyní si musíme počkat na další kroky, které nám ukáží, jestli nová společnost má jasnou budoucnost.

Zdroje: review.cyanogenmod.org, plus.google.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Marek Tamaškovič

20. 9. 2013, 17:37

Najhoršie je na tom že oni majú vnútro spoločenský spor na ktorý doplatia užívatelia. Nehovoriac o tom ako sa snažia spraviť z OpenSource projektu nejaký iný. Menia podstatu pre ktorú začali vyvíjať OS, čo sa mi veľmi nepáči.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim