Dotekomanie.cz

Jelly Bean: Nový král mezi mobilními OS? [video]

Android 4.1 byl představen teprve nedávno na konferenci Google I/O. Od té doby se však úspěšně šíří světem (oficiálně i neoficiální). V případě cesty oficiální se z něj radují zatím pouze majitelé zařízení Galaxy Nexus, Nexus S a Nexus 7. Jaký je? Co všechno umí? Je Jelly Bean skutečně takový důvod k radosti?

Google I/O bylo letos nabité novinkami. Jedna, která všechny ostatní spojuje, se samozřejmě týká operačního systému Android. Vydáním nové verze s názvem Jelly Bean udělal Google ohromný skok kupředu. Z chudého příbuzného, jak bychom mohli vzhledem k iOS označit verze starší než ICS, se stal noblesní pán lehce říznutý vrcholovým sportovcem.

Slavnostní a honosný úvod máme za sebou a teď se vraťme na zem a k faktům. Jelly Bean je nejlepší Android, jaký jsme zatím potkali. Pokusím se vás o tom přesvědčit v podrobném videu. Následně doplním informace, které se objevily až po natočení videa či se do videa prostě nevešly.

Co se vzhledu týče, jsou s ICS v podstatě dvojčata. Změny jsou kosmetické, ale řekl bych, že pokud na nějakou narazíte, bude k lepšímu. Jediná ikona, ze které se mi dělá nevolno, je znázorněna v levém dolním rohu – slouží k automatickému nastavení WiFi pomocí WPS.

Z hlavních designových změn jmenujme vyhledávací pole a Vyhledávání obecně. To je spojeno s Google Now a dostalo tak světlé barvy, což vypadá skutečně elegantně a stylově. Na druhou stranu padá výhoda ICS, kterou bylo šetření energie na AMOLED displejích. Vzhledem k tomu, že tmavší barvy, v případě AMOLED displejů, ukusují z baterie méně, než ty světlé, můžeme u Jelly Bean očekávat o něco vyšší spotřebu obrazovky.

Zmiňujeme-li Google Now, nemůžeme se u něj nepozastavit. Google Now je totiž věc, která vás, hned po naprosté plynulosti systému, zaujme asi nejvíc. Že vám Google zobrazí počasí podle toho, kde se zrovna nacházíte, vás asi nepřekvapí. Když se objeví karty se zajímavými místy, také to nebude nijak zarážející. Když vám ale Google z ničeho nic řekne, jak dlouho vám bude trvat cesta do práce, ačkoliv jste mu o své práci nikdy neřekli, tak vás to minimálně překvapí (některé jistě vyděsí).

Zajímavou teorii uvedl na Google+ Václav Král, který tvrdí, že Google se díky Jelly Beanu, a pravděpodobně díky Google Now, učí vaše zvyklosti, co se cestování týče. Znamená to pro vás to, že pokud jezdíte určitou trasou, ale Google naviguje jinou, tak budete-li se snažit dost dlouho, navigace se změní dle vašich preferencí. Já se k jeho názoru přidávám. Od začátku týdne mi Google nabízel cestu do Brna po dálnici. Autobus, kterým jezdím, však v půli cesty z dálnice sjíždí. Dnes ráno už jsem byl navigován přesně podle trasy autobusu. Objevila se i myšlenka, že Google možná doplňuje podle dat z Jelly Beanu Mapy. Ta byla však oslabena článkem na oficiálním Google Blogu – došlo ke zvýšení kvality Map obecně.

Pro mě byla zajímavá zkušenost, když jsem přepnul Google Now z cestování autem na cestování veřejnou dopravou. Okamžitě mi bylo nabídnuto, jak se z práce dostanu na nádraží. Dál se však Google nedostal, jelikož dovede pracovat jen s MHD ve větších městech. Dnes jsem ovšem litoval, že jsem nechal zapnutý mód pro auto – v opačném případě bych věděl, že mám jet raději vlakem než autobusem.

To, jakým způsobem je pro běžné vývojáře možné využít rozšířené notifikace, nám dnes předvedl Tomáš Hubálek se svým projektem Battery Widget? Reborn! (Google+, Google Play). V poslední verzi doplnil svůj widget o zobrazení náhledu grafu a možnost vypínání/zapínání různých funkcí telefonu přímo v notifikaci (kde je widget umístěn a kde sledujete stav své baterie). Ať to zbytečně nerozmazáváme, podívejte se na snímek obazovky.

Poslední připomínku si dovolím ke Google Music, kterému jsem se v videu nijak nevěnoval. I zde došlo k vylepšením. Jedno, které Google na webu Androidu zmiňuje, se mi však nepodařilo najít. Jde o nastavení vyzvánění přímo z Google Music. Dokonce by měl být k dispozici i editor skladby. Ačkoliv jsem tomu věnoval poměrně dost času, tuto možnost jsem nikde nenašel.

Nyní nezbývá než doufat, že se výrobci „pochlapí“ a nabídnou Jelly Bean do svých zařízení. Pokud ne, stále zůstává naděje v alternativních ROM, které se objevují již nyní.


Za sebe tímto oficiálně odstraňuji otazník z nadpisu a vkládám tečku. U ICS jsem si nebyl rovnocenností s iOS jist. Samozřejmě, funkce mají oba systémy na velmi slušné úrovni, ale co se týče pocitu z ovládání, plynulosti a odezvy, iOS vedl. S příchodem Jelly Beanu se můj názor naprosto změnil a stojím si za svým, že Jelly Bean je králem mobilních operačních systémů.

Exit mobile version