Dotekomanie.cz

5 aplikací, bez kterých bych nepřežil – Petr Plachý

Každý máme nějaké oblíbené aplikace, které nás okouzlují svou krásou, funkčností, nebo jen ulehčením velmi neoblíbeného úkonu. V tomto seriálu vám každý týden popíše svých 5 nejdůležitějších aplikací pro libovolný mobilní OS nějaký člen naší redakce, či česká internetová hvězda.

Jsem milovníkem otevřenosti, DIY, „makers“ komunity, upravování, hackování a v neposlední řadě také Googlu, a tak můžete lehce vytušit, o jakém operačním systému a jeho aplikacích se dnes budeme bavit. Ano, je to Android, preferovaně v nejnovější verzi a v dnešním díle tohoto seriálů vám popíši svých 5 aplikací, bez kterých bych nepřežil jak na tabletu, tak na mém smartphonu.

Smartphone:

Multimediální zařízení, rozšíření mozku a hračka, která mi nikdy nedovolí se ztratit. Asi tak bych své používání chytrého mobilního telefonu popsal. Dávno pryč jsou doby, co jsem někomu volal či psal SMS zprávy. Dnes už se komunikace skládá ze spojení e-mailu, GTalku a sociálních sítí, a tak už se ani nestarám o to, kolik nějaká zpráva či minuta hovoru na mém tarifu stojí, a jen smutně sleduji kolonku „Mobilní internet“. Mé nejdůležitější potřeby pokrývají následující aplikace.

1. Maps – Miluji cestování, turistiku a poznávání nových míst, takže jsou pro mne Mapy asi tou nejdůležitější aplikací a kdybych je při svém cestování neměl, ztrácel bych se mnohem častěji. Ať už se jedná o vypátrání nejbližší kavárny, trasu k nejbližší zastávce MHD, orientaci v neznámém městě nebo navigaci po našich silnicích, Google Mapy mi vždy spolehlivě pomohou.

2. Swiftkey 3 – Přímo dokonalá aplikace s velmi inteligentní predikcí, propracovaným učením slov a perfektní predikcí textu. Od doby, co jsem si ji v jedné z vánočních slev koupil, už uplynula dlouhá doba a Swiftkey se za ni pouze zlepšoval a zlepšoval, a tak si u mne dobyl místo mezi několika aplikacemi, které okamžitě instaluji na každý nový telefon.

3. Solid Explorer – Konečně správce souborů s krásným rozhraním a naprosto nabitý funkcemi. Pomocí této aplikace více méně spravuji všechny soubory na svém telefonu, ať už jsou to dokumenty, prezentace nebo obrázky. Perfektní je také provázání s různými cloudovými službami a protokoly jako FTP.

4. Google Play Music – Hrozně dlouho jsem hledal službu, která by byla schopná převést všechnu mou hudbu na úložiště přístupné z jakéhokoliv počítače, smartphonu či tabletu a jediná služba, která něco podobného nabízela a ke které by se dalo snadno dostat i z našich končin. byla Google Play Music, kterou jsem si nakonec naprosto zamiloval.

5. redditastic – Widget zobrazující různé feedy z Redditu. Taková malá hloupost, která mne zabavuje ve chvílích, kdy se nudím, která mi umožňuje úspěšně prokrastinovat při jakékoliv práci a také aplikace, která mi připomíná, jak moc hloupí někteří lidé na internetu jsou.

Tablet:

Nejsem úplně standardní uživatel tabletu, a to hlavně protože na něm především tvořím a produkuji. Můj tablet tak není multimediální mašinkou na hraní, ale naopak slouží k seriozní práci a podle toho také vypadají aplikace, bez kterých bych během dne nepřežil. Nejsou mezi nimi žádné hry, žádné přehrávače ani čtečky knih, jen hromada nástrojů, které mi umožní být produktivní v jakékoliv situaci.

1. Chrome/OverSkreen – Každý s prohlížečů slouží k surfování v jiných situacích. Vzniká tak kombo perfektního prostředí a možností Chrome a malého, nenáročného OverSkreenu. Možnost mít vedle sebe několik oken prohlížeče je, stejně jako dokonalá synchronizace, k nezaplacení.

2. Google Drive/CloudOn/hovernote – Google Drive je místo, kam směřují všechny mé nápady, myšlenky, dokumenty a poznámky. Je to takový online harddisk neustále připojený k mému mozku. Oficiální aplikace je dostatečně uživatelsky přívětivá na to, abych ji používal, když potřebuji udělat něco rychlého, nicméně občas potřebuji pokročilejší možnosti editace a v tu chvíli na řadu přichází služba aplikace CloudOn. Ta nabízí rozhraní prakticky odpovídající MS Office. Když potřebuji dělat několik úkonů nebo jen potřebuji vyjmout informace z nějakého článku, používám příjemnou malou aplikaci hovernote, která, stejně jako OverSkreen, neustále „plave“ nad ostatními aplikacemi.

3. Adobe Photoshop Touch – Kromě mobilních technologiích také strašně rád pobíhám po městech a krajinách s fotoaparátem a fotím jako šílený. Jelikož je v těchto případech mnohem pohodlnější nosit lehký a malý tablet místo těžkého a neforemného notebooku (ano Ultrabook je také možnost, ale je asi 3x dražší), tak jsem potřeboval nějaký schopný editor fotografií. Adobe Photoshop je jednou z několika aplikací, které mají sloužit pro práci s grafikou na tabletech, a jedná se o asi nejlepší mobilní editor vůbec, který má mnoho funkcí od Magic Wandu až po přidáváni filtrů. Jedinou výtkou je, že nedokáže pracovat s RAW formátem.

4. Switcher/Tasker – Tasker a Switcher používám na optimalizaci multitaskingu, který není, obzváště v případě tabletů s velkými obrazovkami, zrovna ideální. Switcher je velmi zajímavá aplikace v pre-alpha stádiu, která umožňuje ukládání či mazání aplikací gestem v horních rozích obrazovky. Posouvání mezi aplikacemi je řešeno dalšími gesty a probíhá nezávisle na multitaskingu samotného systému. Tasker mi slouží k automatizaci některých úkonů a jejich distribuci na jiné telefony a tablety, hlavně proto, aby je mohli využívat i jiní.

5. gReader/Pocket – Oficiální aplikace pro Google Reader je sice velmi pěkná a funkcemi vydrží nějakou dobu, nicméně vás po několika měsících začnou některé maličkosti štvát a některé funkce vám začnou chybět. Po několika stažených aplikací jsem skončil u gReaderu, který nabízí obrovské množství funkcí a možností. Kdykoliv si něco potřebuji prostudovat offline, přepošlu vše přímo do Pocketu.

Na obou zařízeních mám nainstalované obrovské množství různých aplikací od widgetů zobrazující hodiny až po aplikaci, která umožňuje připojení scanneru přes USB, a tak je jejich výběr neskutečně náročný. Osobně jsem už asi plně připraven na přechod do post-PC nebo PC+, záleží na čí straně jste, éry. Jste připravení? A bez jakých 5 aplikací by jste nepřežili Vy? Dejte nám vědět!

Exit mobile version